Pasaulē pieaug izpildīto nāvessodu skaits (papildināts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pagājušajā gadā pasaulē pieaudzis ar nāvi sodīto cilvēku skaits. Šādus datus publiskojusi starptautiskā cilvēktiesību organizācija „Amnesty International”.

Pasaulē kopumā pagājušajā gadā ar nāvi sodīti 778 cilvēki. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu pieaugums ir vairāk nekā 15%.

„Melnā saraksta” augšgalā ir Irāna un Irāka, tām seko Sauda Arābija un ASV.

Pārskatā gan iekļauts tikai zināmo nāvessoda izpildes gadījumu skaits. Organizācija uzskata, ka Ķīnā augstākais soda mērs bijis piemērots tūkstošiem cilvēku, vairāk nekā pārējā pasaulē kopā. Taču Pekina datus par to tur noslēpumā. Pirmajā pieciniekā iekļuvušas arī Saūda Arābija un ASV.

Cilvēktiesību organizācijas „Amensty International” iepriekšējais ziņojums pērn liecināja, ka, salīdzinot ar gadu iepriekš, izpildīts par diviem nāvessodiem vairāk. Jaunākais apskats par 2013.gada uzrāda krasu augstākā soda mēra piemērošanas gadījumu pieaugumu - par 96 vairāk jeb 778 nāvessodi, par kuru izpildīšanu ir zināms.

Straujais pieaugums galvenokārt noticis Irākas un Irānas dēļ, kurās nogalināti attiecīgi par 30% un 18% vairāk cilvēku, nekā gadu iepriekš.  Tomēr, kā ierasts, visvairāk nāvessodu izpildījusi Ķīna - vairākus tūkstošus - uzskata „Amnesty International”. Oficiālu datu par skaitu nav, jo valsts to tur noslēpumā. Oficiālu datu nav arī par Ziemeļkoreju, kurā, visticamāk, nāvessods pērn izpildīts vairāk nekā 70 cilvēkiem, par kuriem informācija nonākusi organizācijas rīcībā. Ziemeļkorejā augstākais soda mērs esot piespriests tostarp par pornogrāfiju, aizliegtu video skatīšanos, mēģinājumiem aizbēgt uz Ķīnu un par aktivitātēm pret valdošo komunistisko partiju.

Ārpus Ķīnas gandrīz 80% nāvessodu tika izpildīti Irānā, Irākā un Saūda Arābijā, kur to var piespriest arī par „zaimošanu” un „laulības pārkāpšanu”.

Pirmo piecinieku „Amensty International” ziņojumā noslēdz ASV, kur pērn izpildīti 39 nāvessodi, visvairāk Teksasā. ASV atkal bija vienīgā valsts Amerikas kontinentā, kurā veikti nāvessodi. No otras puses, norādīts, ka Merilendas štats kļuva par 18. ASV pavalsti, kas atsakās no nāvessoda piemērošanas.

Organizācija norāda, ka no G7 valstīm ASV un Japāna ir vienīgās, kur izpilda nāvessodus. Japānā pērn tādi bijuši 8, un tā kritizēta par to, ka centusies slēpt nāvessoda izpildi, to darot gandrīz pilnīgā slepenībā.

Vienlaikus dati liecina, ka pirmo reizi kopš 2009.gada pērn neviens cilvēks nav sodīts ar nāvi Eiropas un Vidusāzijas reģionā. Baltkrievija ir vienīgā valsts šajā reģionā, kurā joprojām atļauti nāvessodi, taču pērn tur nevienam cilvēkam tas nav ticis izpildīts. Gadu iepriekš tie bija trīs cilvēki.

Kopumā pagājušajā gadā augstākais soda mērs izpildīts 22 valstīs, par vienu vairāk nekā iepriekš. Tomēr „Amnesty International” uzskata, ka ilgtermiņa tendences liecina, ka nāvessodi tomēr kļūst par pagātni. Pēdējo 20 gadu laikā to valstu skaits, kurās tiek izpildīti nāvessodi, sarucis no 37 līdz 22.

Ziņojums publiskots tikai dienu pēc tam, kad Ēģiptē uz nāvi tika notiesāti vairāk nekā 500 Musulmaņu brālības atbalstītāji.

„Amnesty International” vadība uzsver, ka šis fakts vēlreiz apliecina šāda soda veida likvidēšanas nepieciešamību visā pasaulē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti