Pasaulē nosoda Krievijas lēmumu bloķēt tribunāla izveidi MH17 lietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Krievija nobalsojusi pret ANO Drošības padomes rezolūciju, kas paredzētu izveidot starptautisku tribunālu Malaizijas aviolīniju pasažieru lidmašīnas notriekšanas virs Ukrainas austrumiem izmeklēšanai. Šāds lēmums izraisījis daudzu valstu nosodījumu, politiskajiem līderiem apsūdzot Krieviju par izvairīšanos no atbildības un aicinot vainīgos saukt pie atbildības jebkurā gadījumā. 

Par to, ka Krievija gatavojas bloķēt starptautiskā tribunāla izveidi Malaizijas aviolainera MH17 katastrofas apstākļu izmeklēšanai, iepriekš tika runāts ļoti daudz. Taču līdz pēdējam brīdim pastāvēja kaut nelielas cerības, ka Krievija varētu mainīt savu viedokli. Taču šādas cerības nepiepildījās un Krievija kļuva par vienīgo valsti, kas nobalsoja pret tribunāla izveidi. Venecuēlas, Angolas un Ķīnas pārstāvji balsojumā atturējās.

Paskaidrojot savu lēmumu, Krievijas pastāvīgais pārstāvis ANO Vitālijs Čurkins paziņoja, ka ir ļoti lielas šaubas, vai jaunais tribunāls būtu objektīvs, jo arī pašlaik izmeklēšana ir slēgta.

Turklāt ne reizi ANO nav izveidojusi starptautisku tribunālu lidmašīnu katastrofu izmeklēšanai. Čurkins arī paudis pārliecību, ka viss šis process ir politizēts un vainīgie ir noteikti vēl pirms izmeklēšanas beigām:

"Vai šī izmeklēšana būs spējīga pretoties propagandas informācijai masu saziņas līdzekļos? Vai šī izmeklēšana spēs izturēt izteikti politiska pasūtījuma spiedienu, kad katastrofas iemesli un vaininieki tiek nosaukti jau iepriekš, turklāt šādus paziņojumus izdara arī dažu izmeklēšanas grupā ietilpstošo valstu līderi? Krievija ir gatava sniegt pilnīgu atbalstu neatkarīgai, visaptverošai un objektīvai izmeklēšanai aviolainera katastrofas iemeslu noteikšanai, kā arī vainīgo noteikšanai un saukšanai pie atbildības. Mūsu šodien ieņemtajai pozīcijai nav nekā kopīga ar nesodāmības atbalstīšanu," tā Čurkins.

Savas uzrunas laikā Vitālijs Čurkins arī atkārtoti apsūdzējis Ukrainas vadību par to, ka tā ir atļāvusi civilajai lidmašīnai lidot pār karadarbības zonu, turklāt ukraiņu puse joprojām neesot saukusi pie atbildības nevienu no savām militārpersonām vai ierēdņiem, kuri varētu būt vainojami lidmašīnas avārijā.

Ukrainas ārlietu ministrs Pāvels Kļimkins gan norādījis, ka pati Krievija joprojām cenšas šo notikumu politizēt.

"Runa ir par slepkavu personisko kriminālatbildību, nevis par politiku. Tāpēc man ir žēl, ka viena valsts – tieši Krievija – turpina jaukt šīs absolūti atšķirīgās lietas," tā Kļimkins.

Krievijas lēmums bloķēt starptautiskā tribunāla izveidi izsaucis plašu kritikas vilni. Tā, piemēram, ASV sūtne ANO Samanta Pauera par Krievijas lēmumu pauda neizpratni un dziļu vilšanos, norādot, ka nekāds veto netraucēs saukt notikušā vainīgos pie atbildības. Viņa arī norādījusi, ka ar savu lēmumu Krievija cenšas izvairīties no atbildības.

Ar vienu no pēdējā laika asākajiem izteikumiem klajā nākusi arī Austrālijas ārlietu ministre Džūlija Bišopa, kura līdz pēdējam brīdim centās pārliecināt Krieviju mainīt savu viedokli.

"Ja Krievijai ir ar šo lietu saistīti pierādījumi, tā noteikti vēlētos, lai tos uzklausītu pilnībā neatkarīgs tribunāls, ko izveidojusi ANO Drošības padome un kuras dalībniece tā ir. Šajā tribunālā darbotos prokurori un tiesneši, kurus ieceltu neitrāls ANO ģenerālsekretārs.

Ir pilnīgi neiedomājami, ka Drošības padome tagad atteiktos no saukšanas pie atbildības tos, kuri ir vainojami komerciālas lidmašīnas notriekšanā," teica  Bišopa.

Gan Ukrainas, gan rezolūcijas iniciatores Malaizijas pārstāvji atkārtoti uzsvēruši, ka meklēs alternatīvus variantus lietas turpmākai izmeklēšanai, savukārt Kļimkins paudis pārliecību, ka ANO Drošības padomes iespējas joprojām nav pilnībā izmantotas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti