Pasaulē kritizē Trampa lēmumu atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu

Daudzu pasaules valstu līderi kritizē Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidenta Donalda Trampa lēmumu atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu. Tas licis arī Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padomei sasaukt ārkārtas sēdi, lai nepieļautu situācijas saasināšanos. Savukārt Izraēla Trampa paziņojumu nodēvējusi par „vēsturisku dienu” valstij.

Francijas prezidents Emanuels Makrons izteica nožēlu par Trampa lēmumu un mudināja izvairīties no vardarbības reģionā. Viņš uzsvēra, ka Francija un Eiropa joprojām atbalsta divu valstu līdzāspastāvēšanu starptautiski atzītās robežās ar Jeruzalemi kā abu valstu galvaspilsētu.

Vācijas kanclere Angela Merkele paziņoja, ka Trampa lēmums grauj centienus risināt konfliktu starp Izraēlu un palestīniešiem.

Savukārt Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja un Eiropas Savienības augstā pārstāve ārpolitikas jautājumos Federika Mogerīni  norādīja, ka Jeruzalemes statuss jānosaka abu pušu sarunās.

Nokaitēta situācija reģionā

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Ergodans paziņoja, ka situācija reģionā būs vēl vairāk nokaitēta, to nodēvējot par „uguns gredzenu vai apli”.

Saūda Arābija ir paziņojusi, ka Trampa lēmums ir nepamatots un bezatbildīgs, kā arī tas ir pret palestīniešu tautas vēsturiskajām tiesībām.

Tikmēr astoņu Eiropas, Dienvidamerikas un Āzijas valstu pārstāvji arī rosināja sasaukt Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes sanāksmi. Aicinājumā

Trampa lēmums nodēvēts par pārgalvīgu un bīstamu soli, kas ir pretrunā ar starptautiskajām tiesībām un dokumentiem.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs norādījis, ka Jeruzalemes statusa jautājumu var atrisināt tikai tiešās sarunās starp abām pusēm - Izraēlu un palestīniešiem: „Nav nekādas alternatīvas divu valstu risinājumam,un nav nekāda plāna B. Šajā situācijā tikai īstenojot divu valstu redzējumu, kas rodams miermīlīgā līdzāspastāvēšanā, drošībā un savstarpējā atzīšanā, ir iespējams rast risinājumu. Turklāt visi jautājumi par Jeruzalemi kā galvaspilsētu gan Izraēlai, gan Palestīnai, kā arī par tās statusu tiks risināti pastāvīgās sarunās, līdz tiks sasniegts rezultāts.”

ANO Drošības padomes sēde paredzēta piektdien, 8.decembrī.

Izraēla gandarīta

Tikmēr Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu Trampa lēmumu raksturojis kā "vēsturisku", "drosmīgu un taisnīgu lēmumu". Tomēr ceturtdien Izraēlas varasiestādes papildus drošības garantēšanai uz ielām un konflikta teritorijās ir izvietojušas arī armijas spēkus.

Palestīnas atbrīvošanas organizācija ir brīdinājusi, ka ar šo Trampa soli tiek sagrautas jebkādas cerības uz izraēliešu un palestīniešu konflikta divu valstu atrisinājumu. Turklāt palestīniešu pašpārvaldes prezidents Mahmuds Abass norādījis, ka pēc Trampa lēmuma ASV vairs nevar būt vidutājas miera procesā.

Gazas joslā valdošās palestīniešu kustības "Hamas" pārstāvis uzsvēris, ka līdz ar šo lēmumu ASV interesēm reģionā tiks "atvērti elles vārti".

Kā vēstīts, ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis, ka Jeruzaleme tiek atzīta par Izraēlas galvaspilsētu, tādējādi atsakoties no desmitgadēm ilgās piesardzīgās Vašingtonas politikas un riskējot izraisīt jaunu vardarbības uzliesmojumu Tuvajos Austrumos.

ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons pēc Trampa paziņojuma sacījis, ka ASV Valsts departaments nekavējoties uzsāks gatavošanos ASV vēstniecības pārcelšanai no Telavivas uz Jeruzalemi.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti