Dienas ziņas

Pulcēšanās ierobežojumi rada neskaidrību bēru organizēšanā

Dienas ziņas

Polijā desmitiem tūkstoši protestē pret abortu aizliegumu

Pasaulē arvien jauni Covid-19 antirekordi

Pasaulē arvien jauni Covid-19 inficēšanās rekordi. Daudzviet spriež par karantīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ar Covid-19 saslimušo cilvēku skaits turpina pieaugt, un aizvien vairāk valstu sāk spriest par karantīnas ieviešanu vai atjaunošanu. Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) saslimušo skaits diennakts laikā pirmo reizi pārsniedzis 100 tūkstošus, bet Lietuvā – pirmo reizi tūkstoti. Tikmēr Slovākija pirmā pasaulē uzsāk visu vairāk nekā piecu miljonu valsts iedzīvotāju pārbaudi.

Līdz ar straujāku Covid-19 izplatību daudzviet pasaulē spriež par karantīnu
00:00 / 03:33
Lejuplādēt

Oktobra pēdējās dienās jauni  inficēšanās rekordi reģistrēti virknē pasaules valstu – Krievijā, Vācijā, Beļģijā. Polijā gandrīz 22 tūkstoši jaunu gadījumu – rekordskaits piekto dienu pēc kārtas. Antirekords arī Ungārijā, kur hospitalizēto Covid-19 slimnieku skaits pirmo reizi pārsniedzis 4000 atzīmi.

ASV

Vairāk nekā 100 200 jaunu Covid-19 saslimušo dienas laikā. Tāda ir jaunākā statistika par situāciju Amerikas Savienotajās Valstīs, kas uzstādījušas jaunu pasaules  inficēšanās rekordu. Arvien vairāk slimnīcu Savienotajās Valstīs ziņo, ka to kapacitāte tuvojas robežai.

Taču priekšvēlēšanu kampaņas pašā noslēgumā prezidents Donalds Tramps savu kritiku vērsis tieši pret tiem, kuri cīnās ar slimības izplatību.

“Ziniet, mūsu ārsti saņem vairāk naudas, ja kāds nomirst no Covid. Jūs taču to zināt, vai ne? Mūsu ārsti ir gudri cilvēki, bet, ja kāds nomirst, viņi saka – visi mirst no Covid! Bet Vācijā un citās vietās, ja cilvēks ir nāvējoši slims, ja viņam ir sirdstrieka vai vēzis un viņš saķer Covid-19, tad viņa nāves iemesls ir vēzis vai sirdstrieka. Pie mums – ja ir šaubas, izvēlies Covid! Tā ir taisnība! Viņi teiks, ka tas ir šausmīgi, ko viņš tur saka, bet tā ir patiesība,” paziņoja Tramps.

Lielbritānija

Tikmēr Eiropā arvien vairāk valstu domā par jauniem ierobežojumiem.

Sestdienas, 31. oktobra, vakarā par karantīnas ieviešanu paziņoja Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons.

Jaunie ierobežojumi būs spēkā  četras nedēļas, sākot ar ceturtdienu, 5.novembri. Slēgtas izklaides vietas, bet ēdināšanas uzņēmumi varēs piedāvāt ēdienus līdzņemšanai vai piegādāt mājās. Skolas un citas izglītības iestādes turpinās darbu.

“Tagad ir laiks rīkoties, jo nav alternatīvas,” televīzijas uzrunā sacīja Džonsons, piebilstot, ka vīruss izplatās pat straujāk nekā tika paredzēts.

Lielbritānijā jau vairākas dienas saslimušo skaits ik dienu sasniedz 20–25 tūkstošus.

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons, 31.10.2020.
Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons, 31.10.2020.

Grieķija, Austrija, Itālija

Šādu lēmumu pieņēmis arī Grieķijas premjerministrs Kirjaks Micotakis, izsludinot uz mēnesi daļēju karantīnu, kas paredz restorānu un citu izklaides vietu slēgšanu Atēnās un citās lielākajās pilsētās, sākot ar otrdienu. Ierobežojumi gan neskars tirdzniecību un skolas, lai mazinātu triecienu ekonomikai.

Par karantīnu no otrdienas paziņots arī Austrijā. Cilvēkiem būs jāpaliek mājās no plkst.20 līdz 6. Tiks slēgti restorāni un bāri, atstājot vien iespēju iegādāties ēdienu līdzņemšanai. Nebūs pieejami kultūras pasākumi, kinoteātri, muzeji, ierobežos amatiersportu. Skolas gan turpinās darbu, taču bērni vecumā virs 14 gadiem mācīsies no mājām.

Stingrākus ierobežojumus plāno arī Itālija. Taču jau ar līdzšinējiem pasākumiem neapmierināti protestētāji arvien biežāk iesaistās sadursmēs ar policiju.

Lietuva

Arvien satraucošāka situācija kļūst arī kaimiņvalstī Lietuvā, kur pagājušajā dienā arī sasniegts kārtējais rekords – 1001 inficētā persona. Zinātnieki un mediķi uzskata, ka kontrole pār vīrusa izplatību ir zaudēta un jebkurš var būt vīrusa nēsātājs.

Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Veriga neizslēdz, ka būs nepieciešams ieviest valstī karantīnu, taču noliedz apgalvojumus, ka situācijas uzraudzībā ir pieļautas kļūdas un slimības otrais uzliesmojums Lietuvu ir skāris nesagatavotu.

“Valdība nevar skaidri pateikt, ka šāds karantīnas scenārijs ir izslēdzams. Ir svarīgas dažādas detaļas, un, visticamāk, mēs nevaram sagaidīt tādu karantīnu, kāda mums bija iepriekš. Es gribētu atgādināt, ka mums negribētos ierobežot plānoto medicīnas aprūpi un apturēt izglītības procesu, jo abos gadījumos sekas ir ļoti nopietnas un sarežģītas. Pārējām sfērām gan būtu jārēķinās ar lielākiem ierobežojumiem.

Ja vairumā pašvaldību situācija sasniegs sarkano līmeni, tur var tikt ieviesta nacionālā karantīna,” paziņoja Veriga.

Lietuvas varas iestādes ir aicinājušas iedzīvotājus nedēļas nogalē palikt mājās un izvairīties no kapsētu apmeklēšanas, ņemot vērā, ka katoļu pasaule atzīmē Visu svēto dienu.

Slovākija

Bet tikmēr Slovākija ir paziņojusi, ka uzsāk visu valsts iedzīvotāju pārbaudes programmu. Tā ir pirmā tik apjomīga testēšanas programma pasaulē, kurā iesaistīti aptuveni 45 tūkstoši medicīnas darbinieku, armija un policija.

"Biju pārsteigts. Ieradāmies no rīta ap pussešiem, un jau bija ļoti gara, bet disciplinēta cilvēku rinda. Vajadzēja kādu laiku, lai visu sagatavotu. Es esmu ļoti pateicīgs cilvēkiem, ka viņi ir disciplinēti," sacīja Slovākijas veselības ministrs Mareks Krajči.

Līdz šim Slovākijā konstatēti aptuveni 5 tūkstoši inficēšanās gadījumu, bet medicīnas profesionāļi brīdina, ka ir gaidāms straujš saslimušo skaita pieaugums.

Spānija

Rekordliels jauno gadījumu skaits reģistrēts arī Spānijā. Tur Barselonā piektdien izcēlās sadursmes starp policiju un vairākiem simtiem cilvēku, kas protestēja pret stingrajiem ierobežojumjiem, kuru dēļ pilnībā slēgti bāri, restorāni un citas iestādes.

“Visa mana ģimene strādā restorānu biznesā, mans tēvs, mana māte, mēs visi! Mums nav naudas, par ko paēst! Pilnīgi nekā! Nekā! Ko lai mēs tagad darām!? Sakiet man? Ko lai tagad darām!?" sašutis bija protestētājs Barselonā.

Policija par nekārtībām vainoja radikāli noskaņotus futbola fanus. Līdzīgas ainas bija vērojamas vairākās citās Spānijas pilsētās, tāpat kā iepriekšējās dienās arī Itālijā.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) pērnā gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti