Panorāma

Daugavpilī gājiens un koncerts Ukrainas atbalstam

Panorāma

Panorāma

V. Orbāns ungāriem sola neiejaukšanos Ukrainas karā

Parlamenta vēlēšanās Ungārijā – ceļš uz turpmāko ģeopolitisko orientāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Parlamenta vēlēšanas šodien notiek Ungārijā. Kā pēc savas balss nodošanas pie vēlēšanu iecirkņa izteicās ilggadējais Ungārijas premjers Viktors Orbāns, šajās "vēlēšanās uz spēles ir likts karš un miers". Priekšvēlēšanu retorika ir bijusi visai sakāpināta, un eksperti prognozē, ka karš Ukrainā nācis par labu esošās valdības pozīcijām par spīti Viktora Orbāna draudzībai ar Putinu. 

Pēc opozīcijas lūguma vēlēšanu gaitu uzrauga starptautiska vēlēšanu novērošanas misija no Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas – tādas parasti netiek sūtītas uz Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, bet gan uz trešās pasaules valstīm. Eksperti teic, ka, visticamāk, vēlēšanās būs brīvas, bez šmaukšanās, bet tās nebūs godīgas – proti, opozīcijai bija ļoti ierobežotas iespējas uzrunāt sabiedrību. Opozīcijas premjerministra kandidāts sabiedriskākā TV varēja runāt tikai vienu reizi piecas minūtes. Nekādas debates nenotika, jo Orbāns atteicās tajās piedalīties.

Saskaņā ar neatkarīgu nevalstisko organizāciju grupas pētījumu Orbāna "Fidesz" un tās sabiedrotie martā uz politiskajiem stendiem iztērēja gandrīz astoņas reizes vairāk nekā apvienotā opozīcija un ievērojami vairāk par likumā noteikto limitu.

Viktors Orbāna ceturto termiņu premjerministra amatā šoreiz apdraud opozīcijas apvienošanās, izraugoties vienu premjera amata kandidātu Pēteru Mārki-Zaju. 

"Pirmo reizi 12 gadu laikā ir reāla iespēja izmaiņām," uzsver Vienotās opozīcijas premjerministra amata kandidāts Pēters Mārki-Zajs.

Ilggadējā premjera Orbāna rokās savukārt ir visi resursi un lielākā daļa mediju. Viņš ungāriem teic, ka opozīcija grib ievilkt Ungāriju karā pret Krieviju. 

"Esmu pārliecināts, ka mūsu pretinieki neizjūt šī visa nopietnību un vēlas spert soļus, kas iesaistītu Ungāriju šajā konfliktā – tas būtu traģiski Ungārijai, tāpēc mēs kandidējām, lai to nepieļautu," norāda Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns.

Krievijas iebrukums Ukrainā sašķēlis Ungārijas sabiedrību vairāk nekā jebkad iepriekš. 

"Valsts ir totāli polarizēta politiskajā ziņā. Nav dialoga starp abām pusēm – vai nu jūs mīlat Orbānu, vai ienīstat viņu," saka Ungārijas Eiropas biedrības priekšsēdētājs Ištvans Hegedūss. 

Palikušas vien dažas mazās partijas, kas šajā lielajā cīņā negrib piedalīties. 

"Dominējoša partija uzvar katru reizi. Puse no valsts zaudē, un puse uzvar katru reizi. Tas nav labi stabilitātei," situāciju raksturo “Ungārijas divastu suņa partijas” kandidāts Martons Szokors.

Karš Ukrainā ir arī ievērojami samazinājis opozīcijas pretkorupcijas programmas nozīmi. Apvienotā opozīcija tagad šīs vēlēšanas sauc par referendumu par Ungārijas turpmāko ģeopolitisko orientāciju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti