Panorāma

Adrešu maiņa rada jukas

Panorāma

Par vienotības manifestācijas norisi Parīzē

"Charlie Hebdo" turpinās iznākt

Parīzes iedzīvotāji terorisma dēļ negrasās mainīt savu dzīvi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Iknedēļas avīze "Charlie Hebdo" pirmo reizi  uz avīžu plauktiem parādījās 1969. gadā. Izdevums asi izsakās par visām aktualitātēm un izmanto brīvas valsts tiesības smieties par visu. Dažādos laikos avīzes pirmajā lapā izsmietas arī praktiski visas reliģijas – no katoļiem līdz islāmam. Pravietis Muhameds parādījās "Charlie Hebdo" lappusēs vairākas reizes – reiz pat puskails.

"Charlie Hebdo" ir satīriskais žurnāls ar gandrīz pusgadsimta vēsturi. Taču Francijas jaunākajā vēsturē izdevuma vārds būs saistīts ar vienu no asiņainākajiem teroraktiem valstī.

11. Parīzes apgabals. Biezi apdzīvots un pilns ar jauniešiem. Šeit atrodas Bastīlijas un Republikas laukums, kā arī milzīgs daudzums restorānu un bāru. Arī "Charlie Hebdo" redakcija. Nolikti ziedi, iededzinātas sveces, zīmējumi un zīmītes no visām pasaules malām – tā šeit izskatās pēdējās dienās. Parīziete Anjēza ar savu meitu Žiljetu arī atnākušas šeit, lai kopā ar simtiem citu cilvēku godināt mirušo piemiņu.

"Es neuztraucos par Francijas nākotni. Domāju, ka tā paliks vienota, valdība cīnīsies pret tādām lietām un tās vairs neatkārtosies. Runa arī ir par "Charlie Hebdo" dažādu paaudžu lasītājiem. Mēs turpināsim pirkt šo žurnālu – cīņa pret reliģiskā ekstrēmisma idejām ir svarīga," saka Anjēza.

Visa civilizētā pasaule ir satriekta – tagad šie vārdi ir plaši lietoti Parīzes traģēdijas kontekstā. Vārda brīvība Francijā ir neaizskarama. "Charlie Hebdo" satīra ir asāka par žileti, tā sit mērķī plaši un nežēlīgi.

"Francija ir valsts, kurā ir sajauktas dažādas kultūras, izcelsmes. Tolerance, cieņa vienam pret otru, spēja pieņemt, ka visi cilvēki ir dažādi un vēlme dzīvot kopā veido mūsu bagātību," saka Īvs Kreso.

Viņu papildina cits parīzietis Klods Atāls. "Notikušais mani šokēja! Tas ir ļoti skumjš notikums gan visai valstij, gan visai pasaulei. Esmu Tunisijas izcelsmes Francijas pilsonis, bet arī mani tas barbarisma akts satrieca," norāda Atāls.

Latviete Anna Buklovska dzīvo Parīzē 12 gadus. Viņa ir fotogrāfe vienā no izsoļu namiem Francijas galvaspilsētā. Mainīt savu dzīvi terorakta dēļ francūži negrasās, saka Anna. Atgriezties Latvijā Anna arī nedomā – decembrī meitene apciemoja savus radiniekus un draugus Rīgā. "Tas, protams, mums parādīja, ka draudi pastāv un arī pastāvēs, bet ir jābūt stipriem. Bet dzīve jāturpina dzīvot tā, kā te Francija ir ierasts - nebaidīties no visiem ekstrēmistiem," uzsver Anna.

Amerikānis Džefs jau sen ir francūzis. Parīzē kopš 1972. gada. Sarunā ar LTV "Panorāmu" atminas 11. septembra notikumus Ņujorkā. “Francijas 11. septembris” - tieši ar tādu virsrakstu piektdien nāca klājā viena no populārākajām avīzēm “Le Monde”.  "Es domāju, ka kopš 2001. gada 11. septembra mums nav liela progresa cīņā ar ekstrēmismu. Mēs ļoti efektīvi atvairījām iepriekšējās nedēļas uzbrukumus, bet tas ir īslaicīgs risinājums ilglaicīgai problēmai. Un mēs vēl nezinām, ka apturēt ekstrēmismu, neejot uz izlīgumu ar pašu vērtībām," saka Džefs.

Ļoti iespējams, ka Francijas valdība “Charlie Hebdo” redakcijai piešķirs vienu miljonu eiro - to rosinājusi kultūras ministre. Finansiālu atbalstu žurnālam sola arī citi pasaules mediji. Nākamās nedēļas “Charlie Hebdo” numuru darbinieki veido, atrodoties cita laikraksta - “Liberation” - redakcijas telpās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti