«Paradīzes dokumentos» izskan iespējamā Putina znota un politiķu vārdi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

''Paradīzes dokumentos'' minētas arī vairākas ietekmīgas personas no Krievijas. Lai gan kopumā to ir mazāk nekā Panamas dokumentos, atklājumi ir gana interesanti. Piemēram, par to, kā ASV tirdzniecības sekretārs, iespējams, sasaistījies  ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina znota uzņēmumu, lai eiropiešiem tirgotu to pašu Krievijas gāzi caur ASV uzņēmumu. Ja tas pierādīsies, neko labu tas neliecinātu ne par ASV sankciju režīmu pret Krieviju, ne Eiropas enerģētisko neatkarību, ne arī rietumvalstu savstarpējām attiecībām.

Nopludinātie “Paradīzes dokumenti” ļauj secināt, ka viens no svaigākajiem ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas cilvēkiem ir cieši saistīts ar Krievijas naftas kompāniju “Sibur”, kuras daļas pieder vairākiem akcionāriem. Vismaz pret diviem no tiem ASV ir noteikušas sankcijas.

Bet vēl viens akcionārs – Kirils Šamalovs - vispār ir Krievijas prezidenta Vladimira Putina iespējamais znots.

ASV ministram Vilburam Rosam pieder arī 35% akciju kompānijā “Navigator Holdings”, kurai ir sašķidrinātās gāzes tankkuģu flote. No publiskotajiem dokumentiem izriet, ka “Navigator Holdings” iepērk Krievijas gāzi no “Sibur” un par augstāku cenu pārdod to tālāk Eiropas Savienībai (ES), kas visiem spēkiem cenšas samazināt savu atkarību no Krievijas gāzes tirgus.

“Paradīzes dokumentus” publiskojis Starptautiskais pētniecisko žurnālistu konsorcijs. Pirms gada viņi parādīja sabiedrībai tā dēvētos “Panamas dokumentus”. Taču pirms gada Krievijas pilsoņi un kompānijas Panamas dokumentos tika pieminēti gana bieži, bet šoreiz Krievija neesot pat pirmajā desmitniekā. Viens no "Paradīzes dokumentu" pētītājiem Krievijā – žurnālists Romans Aņins saista to ar "Appleby" kompānijas stingro nostāju savu klientu atlasē.

“Šis uzņēmums vairāk rūpējas par savu reputāciju, ir stingrākas klientu atlases procedūras,” saka Aņins. “Tas vairāk koncentrējās uz korporatīvajiem klientiem – “Nike”, “Apple”, “Facebook” un tamlīdzīgi. Redzējām, ka bija pieteikušies klienti no Krievijas ar apšaubāmu reputāciju, taču “Appleby” viņus atteicās apkalpot,” norāda Aņins.

Bet dažu pazīstamo Krievijas pilsoņu uzvārdi dokumentos tomēr tika atrasti.

Piemēram, Krievijas miljardieris Romāns Abramovičs, Vladimira Putina kursa biedrs un pazīstamais jurists Nikolajs Jegorovs, uzņēmējs Ališers Usmanovs, divi Krievijas valsts domes deputāti.

“Pieļauju, ka notikušais var būt kā Panodras lāde. Kā domino efekts – kad cits pēc cita sāks noplūst jauni fakti, un es domāju, ka tas tikai turpināsies. Tomēr Eiropā pieraduši pie cita veida sekām – atkāpšanās no amatiem, krimināllietām. Pie mums viennozīmīgi tas nav iespējams,” norāda Aņins.

Vēstīts, ka pirmās ziņas par jauniem nopludinātiem ārzonas dokumentiem izskanēja 6. novembrī. Kļuva zināms, ka daudzi turīgi un pasaulē pazīstami, dažādās nozarēs strādājoši cilvēki un kompānijas savu bagātību glabāja ārzonas, izvairoties no nodokļu maksāšanas. Viņu vidū bija Anglijas karaliene, U2 līderis Bono, autobraucējs Luiss Hamiltons un citi. Šis gadījums jau atkal licis Eiropas politiķiem runāt par likumdošanas maiņu, kas līdzekļu noguldīšanu padarītu tik neētisku vai pat nelikumīgu, ka izvairīšanās no nodokļu nomaksas daļēji izzustu. Tiesa, vienotas nostājas Eiropas politiķu vidū nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti