Par uzbrukumu «Charlie Hebdo» aizdomās turamie jau agrāk bijuši policijas redzeslokā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Visu nakti Francijā turpinājās izmisīga meklēšanas operācija, cenšoties notvert divus aizdomās turamos par asiņaino uzbrukumu Parīzē satīras žurnāla „Charlie Hedbo” redakcijai. Notikuši reidi pilsētās Parīzes apkārtnē, Strasbūrā, kā arī Reimsā.

To laikā aizturētas septiņas personas, paziņojis Francijas iekšlietu ministrs Bernārs Kazenēvs.

Tomēr abi galvenie aizdomās turēti par uzbrukuma īstenošanu - brāļi Šerifs un Saids Kuaši - vēl atrodas brīvībā. Varasiestādes viņu raksturojušās kā bruņotus un bīstamus.

Policija publicējusi abu fotogrāfijas. Viņus identificēt palīdzējis personu apliecinošs dokuments, ko viens no viņiem atstājis automašīnā, ar kuru uzbrucēji aizbēga un vēlāk pameta.

Abi ir brāļi no Parīzes, bet vairāk informācijas ir pieejams par jaunāko no viņiem - 32 gadus veco Šerifu Kuaši, kurš jau vairākus gadus atradies drošības iestāžu uzmanības lokā.

2008.gadā viņam tika piespriests trīs gadu cietumsods par līdzdalību Parīzē bāzētā grupējumā, kas vervēja džihādistu kaujiniekus sūtīšanai uz Irāku. Saistībā ar šo lietu Šerifu Kuaši arestēja jau 2005.gada sākumā, kad viņš kopā ar vēl vienu savervēto grasījās lidot uz Damasku, Sīrijā, lai no turienes tālāk dotos uz Irāku. Kā norāda franču laikraksts „Le Monde”, tolaik teroristiskā grupējuma „Al-Qaeda” Irākas atzaru vadīja Abu Musabs al Zarkavi. Šis atzars šodien pazīstams kā džihādistu grupējums „Islāma valsts”, kas savā kontrolē pārņēmis plašas teritorijas Irākā un Sīrijā.

Ņemot vērā, ka Šerifs Kuaši jau bija pavadījis laiku pirmstiesas apcietinājumā pēc 2005.gada aresta, pēc 2008.gada sprieduma trīs gadu vietā viņš aiz restēm faktiski atradās 18 mēnešus. Tiesā tika apgalvots, ka viņš sāka interesēties par radikālo islāmu pēc ASV iebrukumu Irākā 2003.gadā un ziņām par cilvēktiesību pārkāpumiem Abū Greibas cietumā.

2010.gadā Šerifs Kuaši atkal tika aizturēts uz aizdomu pamata par līdzdalību sazvērestībā, kuras mērķis bija palīdzēt no cietuma izbēgt radikālim, kas bija saistīts ar vairākiem sprādzieniem Parīzē 1990.gadu vidū. Tomēr pierādījumu trūkuma dēļ Šerfiu Kuaši dažus mēnešu vēlāk atbrīvoja.

Saistībā ar šo lietu policijas uzmanības lokā nonāca arī viņa vecākais brālis, 34 gadus vecais Saids Kuaši.

Tiek uzskatīts, ka abi ir bāreņi, kuru vecāki bijuši alžīriešu imigranti. Viņi dzimuši Parīzē, bet saskaņā ar laikraksta „Liberation” ziņoto uzauguši audžuģimenē Reimsā, kur arī notikuši policijas reidi. Parīzē abi dzīvojuši pie vecākā brāļa.

Kamēr abi vēl tiek meklēti, tiek ziņots, ka aizturēts kāds 18 gadus vecs jaunietis, Hamids Murads, kuru tur aizdomās par līdzdalību uzbrukuma organizēšanā. Viņš netālu no Reimsas policijai padevies pats pēc tam, kad „sociālajos medijos redzējis cirkulējam savu vārdu.”

Francijas premjers Manuels Valls radio RTL atzina, ka abi galvenie aizdomās turamie drošības dienestiem bija zināmi un viņiem „bez šaubām” tika sekots līdzi pirms trešdienas uzbrukuma. Tādēļ jau tiek uzdoti jautājumi, kā viņiem izdevās nepamanītiem sagatavoties un pastrādāt uzbrukumu.

Terora aktu Parīzē ceturtdien piemin Francijā, kā arī citur pasaulē, tostarp Latvijā. Latvijas Radio korespondents Artjoms Konohovs un LTV7 žurnāliste Viktorija Terentjeva devusies uz notikuma vietu. 

Tikmēr ceturtdien Francijā notikuši divi jauni uzbrukumi, kurus policija,vismaz pagaidām gan nesaista ar trešdienas notikumiem. No rīta bruņuvestē tērpies vīrietis pie Parīzes no automāta atklājis uguni, ievainojot vienu policisti un kādu garāmgājēju. Viņš vēl neesot aizturēts.

Savukārt Francijas austrumos noticis sprādziens kādā kebabu ēdnīcā, kas atrodas blakus mošejai. Neviens cilvēks necieta.

Vēstīts, ka trešdien Parīzē trīs teroristi, bruņojušies ar Kalašņikova automātiem un granātmetēju, nogalināja 12 cilvēkus, to vidū žurnālistus, policistus un redakcijas ēkas apsargus. Naktī uz trešdienu policija ir aizturējusi vienu no aizdomās turamajiem - 18 gadus veco Hamidu Muradu. Pārējie divi - brāļi Šerifs un Saids Kuaši - nav notverti.

Uzbrukums ir satricinājis Francijas un Eiropas sabiedrību. Daudzviet Francijā cilvēki izgājuši ielās, protestējot pret uzbrukumu žurnālistiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti