Par spīti nāves draudiem, Pakistānā atgriezies bijušais valsts prezidents Mušarafs

Par spīti nāves draudiem, bijušais Pakistānas prezidents Pervezs Mušarafs pēc vairāk nekā četriem gadiem trimdā atgriezies savā valstī. Politiķi un bijušo valsts galvu sagaidījuši gan atbalstītāji, gan pretinieki. Mušarafs ir gan mājās, gan starptautiski pretrunīgi vērtēta personība. Taču viņš ir atgriezies Pakistānā, lai gatavotos vēlēšanām.

Bijušā Pakistānas prezidenta Perveza Mušarafa ierašanās valstī pēc četriem gadiem paša izvēlētā trimdā izvērtās par gana skaļu notikumu. Prezidents ieradās ar reisu no Dubaijas, un viņa pirmos soļus uz tēvzemes pavadīja pamatīgi bruņoti miesassargi un atbalstītāju pūļi, bet masu protesta demonstrācijas galvaspilsētā tika aizliegtas.

Pervezs Mušarafs pēc ilgstošas prombūtnes un dzīves Londonā un Dubaijā nevis vienkārši atgriezies mājās, bet ieradies, lai iesaistītos politikā un gatavotos maijā gaidāmajām vēlēšanām.

Tiesa gan, ģenerālis Mušarafs ieradies pats sev sarežģītā laikā, jo viņa dzīvībai nāves draudus publiski izteikuši talibu nemiernieki, sakot, ka sagaidīs Mušarafu ar snaiperiem un pašnāvnieku bumbām. Savukārt Pakistānā ir izdots viņa aresta orderis, jo Mušarafu tur aizdomās par iespējamu līdzdalību bijušās premjerministres Benaziras Bhuto slepkavībā. Taču varas iestādes šobrīd ir atbrīvojušas Mušarafu no nekavējoša aresta.

Pretrunīgi vērtētais Mušarafs, būdams armijas štāba priekšnieks, varu valstī sagrāba bez asinsizliešanas apvērsumā 1999.gadā, un pāris gadus vēlāk viņš kļuva par valsts prezidentu. Pēc septiņiem gadiem prezidenta amatā Mušarafs no šī amata atkāpās un 2008.gada augustā devās trimdā.

Pēc 11. septembra terora aktiem ASV Mušarafs sadarbojās ar ASV cīņā pret talibu režīmu Afganistānā un atvēlēja ASV vairākas aviobāzes Pakistānas teritorijā. Par šo soli Mušarafs bija viens no kandidātiem uz Nobela Miera prēmiju. Taču tajā pašā laikā nerimst spekulācijas, ka toreizējās Pakistānas prezidents īstenoja dubultu spēli, gan atbalstīdams amerikāņus, gan tajā pašā laikā sniegdams finansiālu atbalstu arī vairākiem "Al Qaeda" līderiem.

Mušarafa varas gadi iezīmējās arī ar vairākiem ar kodolieročiem saistītiem skandāliem, ar asiņainām sadursmēm ar islāma fundamentālistiem, kas prasīja daudz civiliedzīvotāju upuru, skarbu kritiku no opozīcijas puses, kas galu galā bija par iemeslu Mušarafa lēmumam atkāpties no amata.

Arī šodien, bijušajam prezidentam atgriežoties valstī, Pakistāna nodemonstrējusi savu sarežģīto seju. Pašnāvniekam ar autocisternu ietriecoties armijas kontrolpunktā, Pakistānas ziemeļos bojā gājuši 17 karavīri, paziņojusi armija. Atbildību par notikušo vēl neviens nav uzņēmies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti