Dienas ziņas

Īrijā sveic latviešu kopienas aktīvistus

Dienas ziņas

Aptiekas gatavojas zāļu drošuma pārbaudei

Informē iedzīvotājus par dzīvi pēc "Brexit"

Par savu nākotni pēc «Brexit» satraucas arī desmitgadēm Lielbritānijā dzīvojuši ES pilsoņi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijā, gaidot "Brexit", tiek rīkotas bezmaksas informatīvas sesijas īpaši Eiropas Savienības (ES) pilsoņiem, kur tiek stāstīts par to, kas nepieciešams, lai pieteiktos uz jauno rezidenta vai pirmsrezidenta  statusu. Eiropas Komisijas rīkotajā pasākumā Braitonā atsaucība ir necerēti liela. Daudzi apmeklētāji ir cilvēki gados, eiropieši, kuri Apvienoto Karalisti sauc par mājām jau gadu desmitiem.

"Lietas mainās ļoti ātri, un nevienam nav skaidrs, kas notiek. Domāju, ka man pašai viss būs labi, jo ierados valstī 1973. gadā, taču tas nav oficiāli, neesmu par visu pārliecināta, tādēļ esmu atnākusi, arī lai atbalstītu citus eiropiešus, kuriem nāksies tam visam iet cauri," stāsta Francijas pilsone Anete Deivisa.

"Esmu, lai uzzinātu, kas tālāk notiks, jo ir pārāk daudz neskaidrību. Izskatās, ka neviens nezina, kas tagad notiks. Neviens - ne parlamentā, ne valdībā, ne sabiedrībā; tad nu esmu šeit, cerot uzzināt kādu derīgu informāciju," līdzīga bija Spānijas pilsones Alisijas Vanfanas atbilde.

Tikšanās laikā soli pa solim tiek skaidrots, kā pieteikties jaunajam rezidenta statusam. Tiek ieteikts netērēties un sagatavot pieteikumu pašiem, jo tas izdarāms vienkārši, kā arī nesteigties ar pieteikšanos uzreiz marta beigās, jo laiks ir līdz pat 2020. gada jūnijam. 

"Galvenās lietas, ko vajadzētu atcerēties, ir tas, ka "Brexit" dēļ  jums būs jāveic darbības, lai nodrošinātu savu rezidenta statusu nākotnē. Jums ir jāzina, ka tas jāizdara līdz 2021. gada 30. jūnijam," pasākumā skaidro  imigrācijas jurists Kristofers Dezira.

Jāpiesakās būs visiem eiropiešiem. Arī tiem, kuriem jau ir pastāvīgā rezidenta karte, taču to varēs apmainīt uz jauno rezidenta statusu bez maksas. Kopumā pieteikšanās būs daudz vienkāršāka par šobrīd spēkā esošo pastāvīgā rezidenta kartes iegūšanas sistēmu, piemēram, netiks prasīta obligātā veselības apdrošināšana mājsaimniecēm un studentiem. 

"Visi kādreiz teica, ka nekas nenotiks, bet tad notika "Brexit", un tad saka - neuztraucies, tu esi precējusies! Bet kas tad, ja izšķiršos vai vīrs nomirst, un tad saka, ka nevar mainīt likumu, bet, ja palasa britu medijus par imigrantiem no Karību salām, viņi tika atvesti uz šejieni, viņiem bija tiesības, bet viņiem nebija pareizie dokumenti. Man arī to nav, jo man tos nekad nevajadzēja. Un re, 20 gadus vēlāk likums mainās, un tu zaudē savas tiesības! Nav nekādas garantijas, ka pēc 40 gadiem es nezaudēšu to aizsardzību, kas man ir tagad," satraukusies ir Ainova Tirola, kura ir Vācijas un Spānijas pilsone.

Notikušas jau ir gandrīz 60 šādas tikšanās, kurās eiropieši lielākoties satraucas par nenoteiktību.

"Ja vien neatnākat uz sesiju kā šī, ir grūti saprast, kādas tiesības ir aizsargātas un ko jaunais rezidenta statuss nozīmē, ja cilvēks tikai skatās ziņas, kas nav drošs informācijas avots," skaidro jurists.

Ja Apvienotā Karaliste izstāsies no ES bez vienošanās, tad valstī varēs palikt tikai tie, kas ieradīsies līdz nākamā gada 29. martam, savukārt britiem būs daudz vieglāk deportēt kriminālnoziedzniekus, arī tos, kuri sodīti par salīdzinoši nenozīmīgiem pārkāpumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti