Par saikni ar Ķīnu pie Austrālijas Leiboristu partijas deputāta notikusi kratīšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Austrālijas izlūkdienestu darbinieki un policija veica kratīšanu opozīcijā esošās Leiboristu partijas politiķa mājās un birojā. Kā paziņoja amatpersonas, darbības veiktas saistībā ar izmeklēšanu par iespējamām Ķīnas ietekmes operācijām valstī.

ĪSUMĀ:

  • Austrālijas izlūkdienesti veica kratīšanas pie Jaundienvidvelsas štata deputāta.
  • Mediji: kratīšanas saistītas ar deputāta saikni ar Ķīnu.
  • Deputāts bija opozīcijā esošās Leiboristu partijas biedrs; partija no viņa norobežojas.
  • Izlūkdienestu darbības parāda varasiestāžu vēlmei reaģēt uz Ķīnas ietekmi Austrālijas politikā.
  • Tas, iespējams, palielinās spriedzi jau tā saspringtajās Pekinas un Kanberas attiecībās.

Par saikni ar Ķīnu pie Austrālijas Leiboristu partijas deputāta notikusi kratīšana
00:00 / 04:19
Lejuplādēt

Austrālijas mediji ziņo, ka izlūkdienestu darbinieki piektdien, 26. jūnijā, pārmeklējuši vairākus Jaundienvidvelsas štata deputātam Šaoketam Moselmeinam piederošus īpašumus. Kratīšana notikusi gan deputāta dzīvesvietā, gan birojā. Austrālijas Drošības izlūkošanas organizācija apstiprināja, ka, pamatojoties uz kratīšanas orderi, Sidnejā notiek darbības, kas saistītas ar aktīvu izmeklēšanu.

Lai gan detalizētāk darbības netiek komentētas, vairāki mediji ziņo, ka kratīšanas saistītas ar opozīcijā esošās Leiboristu partijas deputāta saikni ar Ķīnu.

Jaundienvidvelsas Leiboristu partijas līdere Džodija Makija žurnālistiem sacīja, ka ir informēta par dienestu veikto operāciju. Viņa arī sacīja, ka Moselmeins vairs nebūs partijas biedrs:

“Tas ir ļoti satraucoši, tas ir briesmīgi. Viņš vairs neieņems savu amatu,

un viņš vairs nebūs Leiboristu partijas biedrs, viņa darbība partijā tiek apturēta.”

Moselmeins ne reizi vien izteicis Ķīnai glaimojošas lietas, un tas jau sen piesaistījis arī viņa partijas biedru uzmanību. Viņš, piemēram, ir publiski atzinīgi novērtējis Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina “nelokāmo” vadību koronavīrusa pandēmijas laikā, pozitīvi pretstatot to Austrālijas reakcijai. Vietējie mediji arī ziņo, ka viņš nolīga darbinieku, kurš mācījies Pekinā esošajā Ķīnas Pārvaldības akadēmijā.

Komentāru saistībā ar izmeklēšanu sniedza Austrālijas premjerministrs Skots Morisons: „Es nevaru jums sniegt tik daudz detaļu, cik jūs vēlētos no manis sagaidīt, bet izmeklēšana norit jau kādu laiku. Šodien tā iegāja jaunā fāzē. Es domāju, ka dienestu šodien paveiktais darbs apliecina, ka draudi ir reāli un šīs darbības bija nepieciešamas.

Valdība ir stingri apņēmusies nodrošināt, ka neviens neiejaucas Austrālijas darbībās.”

Debates par Ķīnas ietekmi Austrālijas politikā nav jaunas un cirkulējušas jau vairākus gadus. Pekina tās vienmēr noliegusi un nodēvējusi par histēriju. Pagājušajā gadā bijušais Austrālijas Drošības izlūkošanas organizācijas vadītājs Dankans Lūiss sacīja, ka Ķīna vēlas „pārņemt” Austrālijas politisko sistēmu ar „mānīgu” un sistemātisku spiegošanas un ietekmes kampaņu.

Austrālija pirms diviem gadiem pieņēma jaunus drošības un pretspiegošanas likumus, kuru mērķis ir novērst ārvalstu iejaukšanos politikā un citās iekšējās lietās.

Par saistību ar Ķīnu pirms dažiem gadiem jau nācās atkāpties kādam Leiboristu partijas biedram. Viņš bija iesaistījies darījumos ar ķīniešu biznesmeni, kam ir cieša saikne ar Ķīnas Komunistisko partiju.

Austrālijas varasiestādes arī izskata lietu par to, ka Ķīna mēģinājusi nolīgt kādu Melburnas uzņēmēju un panākt viņa ievēlēšanu parlamentā. 32 gadus vecais luksusa automašīnu tirgotājs, kurš bija premjera Liberālās partijas biedrs, acīmredzot noraidīja piedāvājumu un tika atrasts miris viesnīcas istabā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti