Par pakāpi krities Lielbritānijas kredītreitings

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Pēc ASV un Francijas, arī Lielbritānija ir zaudējusi augstākā līmeņa kredītreitingu. To par vienu pakāpi pazeminājusi „Moody's”. Tā norāda, ka Eiropas Savienības trešās lielākās ekonomikas izaugsmes perspektīvas ir „vājinājušās”, un to apgrūtina arī augsts valsts parāds. Vienlaikus aģentūra gan uzsver, ka Lielbritānijas ekonomika joprojām ir spēcīga, tādēļ finanšu tirgos panika nav gaidāma. Bet simboliski - no Eiropas Savienības piecām lielākajām ekonomikām tagad tikai viena saglabājusi augstākā līmeņa kredītreitingu.

Augstākā līmeņa kredītreitingu Lielbritānija zaudējusi pirmo reizi kopš 70. gadiem. Starptautiskā kredītreitingu aģentūra „Moody's” piektdien pazemināja reitingu Lielbritānijas obligācijām no augstākā līmeņa AAA par vienu pakāpi līdz AA1. Lēmums pamatots ar to, ka ir vājinājušās valsts ekonomiskās izaugsmes perspektīvas. Pagājušā gada nogalē iekšzemes kopprodukts samazinājās par 0,3%. Tā kā, tostarp pasaules ekonomiskās situācijas dēļ, tuvākajos gados izaugsme būs kavēta, līdz ar to tiks kavēti arī valdības plāni samazināt valsts parādu, apcērpot budžeta tēriņus. Šobrīd Lielbritānijas parāds sasniedzis aptuveni 70% no IKP, bet „Moody's” prognozē, ka tas nesāks mazināties ātrāk par 2016. gadu. Tad, pēc aģentūras aprēķiniem, parāds būs pieaudzis jau līdz gandrīz 100% no IKP.

Par spīti kredītreitinga samazinājumam, „Moody's” Lielbritānijai noteikusi stabilu prognozi. Tas nozīmē, ka tuvākajā laikā vēl viens reitinga samazinājums netiek gaidīts. Aģentūra uzsver, ka Londonas „spēja atmaksāt parādus joprojām ir īpaši augsta”, un valdībai ir arī politiskā griba īstenot pasākumus, lai mazinātu parādu un atgrieztos pie ekonomiskās izaugsmes. Vienlaikus abas pārējās lielās kredītreitingu aģentūras „Standard & Poor's” un „Fitch” ir saglabājušas Lielbritānijai augstākā līmeņa reitingu, taču tam noteikta negatīva prognoze, kas nozīmē, ka drīzumā arī tās varētu seko „Moody's” pēdās.

Atšķirībā no citu Eiropas valstu gadījumiem, kad pēc reitingu pazemināšanas to līderi nereti kritizēja aģentūru lēmumu, Lielbritānijas finanšu ministrs Džordžs Osborns pret „Moody's” soli neprotestēja. Viņš atzina, ka reitinga pazemināšana ir „nepārprotams atgādinājums par parādu problēmām, ar kādām saskaras Lielbritānija”. Osborns arī uzsvēra, ka tas tikai divkāršo Londonas apņemšanos īstenot ekonomikas atveseļošanas plānu.

Pēc reitinga pazemināšanas britu mārciņas vērtība nedaudz kritās, tomēr analītiķi neuzskata, ka tam būs nopietna ietekme uz Lielbritānijas finansēm, jo tirgi „Moody's” lēmumu jau gaidīja, un to uzskatīja tikai par laika jautājumu. Tādēļ panika nav gaidāma. Arī ASV un Francija jau iepriekš bija zaudējušas savu augstākā līmeņa reitingu, taču šo valstu aizņemšanās izmaksas tas īpaši neietekmēja, un vismaz ASV gadījumā tās pat samazinājās.

Lielbritānijai reitinga pazemināšana tomēr ir simbolisks trieciens. Un to var vērtēt arī Eiropas Savienības kontekstā. Tagad no Top 5 kopienas ekonomikām tikai pašai lielākajai, Vācijai, ir izdevies saglabāt augstākā līmeņa reitingu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti