Par Lielbritānijas Leiboristu partijas jauno līderi ievēlēts Kīrs Stārmers

Par Lielbritānijas Leiboristu partijas jauno līderi ievēlēts Kīrs Stārmers, kurš stāsies līdzšinējā partijas vadītāja Džeremija Korbina vietā.

Centriski kreisā britu Leiboristu partija ir ārpus valdības kopš 2010.gada, un parlamenta vēlēšanās decembrī tika reģistrēts partijas vissliktākais rezultāts kopš pagājušā gadsimta 30.gadiem. Tieši pēc šīm vēlēšanām līdzšinējais britu Leiboristu partijas līderis 70 gadus vecais Džeremijs Korbins bija spiests atkāpties no partijas vadības. Dažus pēdējos gadus partiju skārusi šķelšanās par Korbina skatījumu uz “Brexit” un antisemītisma problēma partijā.

Par Lielbritānijas Leiboristu partijas jauno līderi ievēlēts Kīrs StārmersRihards Plūme

  Jaunā Leiboristu partijas līdera izraudzīšanās process sākās janvārī. Laikā no 24.februāra līdz 2.martam jauno līderi balsojumā elektroniski vai pa pastu izraudzījās pusmiljons partijas biedru. Pēdējā balsošanas kārtā piedalījās trīs kandidāti.

  Viena no kandidātēm bija parlamenta deputāte Lisa Nandija, kuras izredzes tika vērtētas kā visai vājas. Otra kandidāte bija ēnu kabineta uzņēmējdarbības valsts sekretāre Rebeka Longa-Beilija. Viņa ir tuva Korbina sabiedrotā, kas solīja turpināt centienus viņa sociālistu mērķu virzienā.

  Tomēr par galveno favorītu uz šo amatu tika uzskatīts Kīrs Stārmers - partijas runasvīrs “Brexit” jautājumos un bijušais vecākais valsts prokurors, kurš ir populārs mēreno leiboristu vidū. Viņu atbalstīja vairums leiboristu parlamentāriešu un dažas no svarīgākajām arodbiedrībām.

  Sestdien, 4.aprīlī, no rīta partija paziņoja, ka uzvarējis tieši samērā centriski un mēreni noskaņotais Stārmers, kurš ieguvis 56% balsu. Savukārt par partijas līdera vietnieku ievēlēta leiboristu ēnu kabineta izglītības ministre Andžela Reinere, kura brīdināja par “ilgu un grūtu ceļu priekšā”.

  Jaunā līdera izraudzīšanās procesu aizēnoja koronavīrusa krīze. Covid-19 pandēmijas fiziskās distancēšanās ierobežojumu dēļ partija atcēla uzvarētāja izziņošanas sarīkojumu. Tā vietā jaunais līderis tika izziņots partijas tīmekļa vietnē.

  Pirms balsošanas rezultātu paziņošanas, visi pēdējās kārtas kandidāti tika lūgti iesūtīt video uzrunu, kas tiktu publicēta viņu uzvaras gadījumā.

   Stārmers savā videovēstījumā skaidroja, ka tik ievēlētam ir gods un privilēģija. Viņš minēja, ka jaunā līdera ievēlēšana notikusi brīdī, kad koronavīrusa dēļ britu ikdienas dzīve ir apstājusies, un valstij ir nepieciešama laba valdība, kas glābj dzīvības un aizsargā valsti.

  Stārmers atzina, ka partijai nesenā pagātnē klājies grūti, jo zaudēts četrās vēlēšanās pēc kārtas. Tas esot bijis grūts kāpiens kalnā, taču viņš apsolīja, ka partija šajā kalnā uzkāpšot.

  Starmers uzsvēra, ka “vedīs šo lielisko partiju jaunā laikmetā ar pārliecību un ar cerību. Lai tad, kad pienāks laiks, partija atkal varētu kalpot savai valstij valdībā”.

  Lai gan viņš sevi raksturo kā sociālistu, viņš vēlas distancēties no iepriekšējā līdera, vienlaikus solot saglabāt galvenos Korbina laika politikas virzienus.

  57 gadus vecais politiķis Leiboristu partijas vārdā arī atvainojās ebreju kopienai par antisemītismu partijas rindās, nodēvējot to par “traipu”. Viņš solīja “šo indi izraut ar saknēm un vērtēt panākumus pēc ebreju biedru un citu aizgājušo politiķu atgriešanās”.

  Stārmeru ar uzvaru apsveica britu premjerministrs, kura runasvīrs uzsvēra jaunā līdera gatavību sadarboties ar valdību koronavīrusa krīzes risināšanā.

  Līdzšinējais partijas līderis 70 gadus vecais Korbins bija spiests atkāpties no partijas vadības pēc smagā leiboristu zaudējuma parlamenta vēlēšanās decembrī. Pēc konservatīvo līdera Borisa Džonsona pārliecinošās uzvaras jaunas parlamenta vēlēšanas nav paredzētas teju piecus gadus.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti