Pusdiena

Iecere Lāčplēša dienu noteikt par svētku dienu gūst Saeimas konceptuālu atbalstu

Pusdiena

Ar policijas palīdzību kontrolēs suņu nodevas nemaksātājus

Par Kubas jauno līderi kļūs līdzšinējais viceprezidents Diass-Kanels

Par Kubas jauno līderi kļūs līdzšinējais viceprezidents Diass-Kanels

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kubā ceturtdien, 19.aprīlī, beigsies teju 60 gadus ilgušā Kastro dinastijas valdīšana, par jauno valsts prezidentu apstiprinot līdzšinējo viceprezidentu Migelu Diasu-Kanelu. Viņš valsts galvas amatā nomainīs 86 gadus veco Raulu Kastro, kurš šodien svinīgās ceremonijas laikā jaunajam prezidentam nodos valsts līdera pilnvaras.

Trešdien, 18.aprīlī, sākoties divu dienu nacionālajai sapulcei, Kubas parlaments prezidenta amatam izvirzīja 57 gadus veco  līdzšinējo pirmo valsts viceprezidentu Migelu Diasu-Kanelu. Par to, ka tieši Diass-Kanels varētu mantot šo amatu, bija iepriekš paziņojis līdzšinējais Kubas līderis Rauls Kastro, kurš šajā amatā stājās 2006.gadā, nomainot slimības novārdzināto brāli Fidelu Kastro, kurš savukārt šo amatu ieņēma kopš 1959.gada.

Ņemot vērā, ka Diass-Kanels ir arī vienīgais nominētais kandidāts, tad ļoti ticams, ka viņš prezidenta amatā tiks arī apstiprināts.

Līdz ar Diasa-Kanela iecelšanu amatā Kubas politiskajā dzīvē nekas daudz nemainīsies, jo Raula Kastro ietekme komunistiskajā partijā joprojām ir pietiekami liela, tā norādījuši mediji. Tie arī ziņo, ka viņš līdz nākamajam kongresam 2021.gadā ieņems partijas vadītāja amatu.

Savukārt izaicinājumi, kas jaunajam Kubas prezidentam būs jārisina, pēdējos gados ir teju nemainīgi, tostarp ir ekonomikas stagnācija un jaunieši, kuri alkst pēc pārmaiņām, tā ziņo britu raidorganizācija BBC.

Tiesa, ne mazāk svarīgs izaicinājums Diasam-Kanelam būs Kubas un ASV attiecības. Tās iepriekšējā ASV prezidenta Baraka Obamas laikā uzlabojās, taču līdz ar Donalda Trampa nākšanu pie varas ir pasliktinājušas un ir tuvu attiecībām, kādas bija pirms Obamas prezidentūras.

Diasa-Kanela oficiālā iecelšana šajā amatā notiks jau šodien.

Viens iemesls, kāpēc Diass-Kanels tieši šodien tiek iecelts Kubas līdera amatā, esot tas, ka tā ir sava veida dāvana dzimšanas dienā, jo jaunajam līderim piektdien, 20.aprīlī, aprit 58 gadi. Turklāt šis datums ir tuvu gadadienai, kad 1961.gadā ap pusotru tūkstoti liela ASV armijas karavīru grupa kopā ar vietējiem kaujiniekiem centās gāzt Kubas līderi Fidelu Kastro, taču neveiksmīgi. Šis notikums tolaik Havannā tika uzlūkots kā pirmā lielā amerikāņu imperiālisma sakāve Latīņamerikā, ar ko kubiešu režīms joprojām lepojas.

Varas maiņu ar cerībām sagaida arī Kubas iedzīvotāji, kuri cer uz progresu daudzās jomās. "Jauns prezidents un parlaments ļaus valstij doties jaunā virzienā. Tas ir loģisks process, kurā Kubas iedzīvotāju vienotība radīs unikālu notikumu mūsu valsts vēsturē,"  pauda Kubas Nacionālās asamblejas delegāts Enrike Alemans.

Diass-Kanels kopš 2013.gada bija ievēlēts par Kubas pirmo viceprezidentu, bet pirms tam pildījis ministra pienākumus. Viņš atbalsta ierobežojumu mazināšanu saistībā ar preses brīvību un vēlas panākt lielāku iedzīvotāju piekļuvi internetam. Diass-Kanels ieņem stingru nostāju attiecībā uz Kubas disidentiem un ASV, kam veltījis skarbus izteikumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti