Par jauno Covid-19 omikrona paveidu vēl zināms maz, ekspertu viedokļi piesardzīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ziņas jaunatklāto koronavīrusa omikrona paveidu ir jauns izaicinājums globālajā cīņā ar Covid-19 pandēmiju, kas izraisa veselības ekspertu, politiķu un uzņēmēju satraukumu.

Vairākas valstis, piemēram, Izraēla un Japāna, jau ir no jauna ieviesušas ceļošanas ierobežojumus. Zinātnieki steidz pētīt jauno paveidu, cenšoties noskaidrot, cik nopietni par to būtu jāsatraucas, ar ko tas atšķiras no citiem paveidiem. Tikmēr vakcīnu izstrādātāji lūko vētīt, vai un cik labi līdzšinējās vakcīnas aizsargās pret jauno paveidu.

Simptomi ir neparasti, bet vairumā gadījumu viegli

Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons; tas pirmo reizi tika atklāts Dienvidāfrikā, un šīs valsts zinātnieki oficiāli par to paziņoja ceturtdien. Pirmā jauno paveidu pamanīja Dienvidāfrikas medicīnas biedrības vadītāja Andželika Kutzē.

Par jauno Covid-19 paveidu omikronu vēl zināms maz, ekspertu viedokļi piesardzīgi
00:00 / 03:08
Lejuplādēt

Pirmo reizi par jauna paveida iespējamību viņa satraukusies jau novembra sākumā, kad pie Kutzē praksē Pretorijā ieradušies pacienti ar neparastiem Covid-19 simptomiem, sūdzoties par ļoti lielu nogurumu.

18. novembrī viņa brīdināja varasiestādes. Kā tagad norādījusi Dienvidāfrikas Medicīnas biedrības vadītāja, cilvēki ar Covid-19 vīrusa jauno paveidu nesaslimst nopietni. Pēc viņas teiktā, jaunā paveida simptomi ir neparasti, taču viegli.

“Raugoties uz simptomu smagumu, mēs redzam, ka pašlaik nav iemesla panikai, jo mēs neredzam nopietni slimus pacientus. Ažiotāža, kas pašlaik ir vērojama medijos un pasaulē kopumā, nekorelē ar klīnisko ainu.”

Ļoti daudz mutāciju 

Ekspertu domas par to, cik jaunais paveids varētu būt bīstams, joprojām ir atšķirīgas. Viedokļi pārsvarā ir piesardzīgi.

Londonas Impērijas koledžas profesors imunologs Denijs Altmans spriež: “Mēs visi domājām, ka delta paveids būs “pīķa paveids” un varbūt varēsim beigt satraukties, bet šis paveids izskatās nopietnāks, tam ir liels skaits mutāciju. Tādēļ varam diskutēt par to, vai tas pārvarēs vakcīnas, un tādēļ ir labs iemesls to dēvēt par satraucošu.”

Pētījumi ir agrīnā stadijā, vēl nav iegūts pietiekami liels datu apjoms. Lai iegūtu lielāku izpratni par paveidu, būs nepieciešamas vēl dažas nedēļas. Lai gan pārsvarā eksperti uzskata, ka paveids rūpīgi jāanalizē un jāuztver nopietni, daži ceļ trauksmi, bet citi šādu kolēģu rīcību uzskata par pārspīlētu.

Tiek skaidrots, ka paveidam ir liels skaits mutāciju – 50, no kurām dažas izraisa bažas. Dažas no tām šķietami apgrūtina imūnsistēmas spēju atpazīt vīrusu.

Sākotnējie pierādījumi liecina, ka šis paveids var būt saistīts ar paaugstinātu lipīgumu, vakcīnas efektivitātes samazināšanos un paaugstinātu atkārtotas inficēšanās risku, salīdzinot ar citiem vīrusa paveidiem.

Vakcīnu pielāgošanai vajadzīgs laiks

Arī Pasaules Veselības organizācija ir brīdinājusi, ka iespējas atkārtoti inficēties ar jauno vīrusa paveidu ir arī jau izslimojušajiem cilvēkiem. Proti, šis paveids spēj labāk pārvarēt dabisko imunitāti.

Jauno paveidu pēta arī vakcīnu izstrādātāji, kuriem nepieciešamas divas līdz trīs nedēļas, lai iegūtu pilnīgu priekšstatu par mutāciju īpašībām.

“Pfizer” un “Moderna” jau gatavi modificēt savas vakcīnas, ja tas būs nepieciešams, tomēr tas var prasīt vismaz pāris mēnešus.

Pagaidām zinātnieki spriež, ka vakcīnas līdz kādai pakāpei varētu būt mazāk efektīvas nekā pret iepriekšējiem vīrusa paveidiem, bet tieši cik – tas vēl jāpēta. Tiek uzsvērts, ka vakcinācija joprojām ir efektīvākais veids pret smagu slimības gaitu.

KONTEKSTS

Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki 25. novembrī pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 vīrusa variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā.

Dienvidāfrikā, kas ir Covid-19 vissmagāk skartā Āfrikas valsts, vienā dienā reģistrēto jauno infekcijas gadījumu skaits kopš mēneša sākuma ir desmitkāršojies, pieaugot no 106 līdz apmēram 1200.

Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.

Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 vīrusa delta jeb Indijas variantu, kā arī rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.

Jaunais Covid-19 vīrusa variants jau konstatēts AustrālijāIzraēlāBeļģijāItālijā, Lielbritānijā, Vācijā un Dānijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti