Par izmaiņām Polijas Konstitucionālās tiesas nolikumā, visticamāk, būs kritikas vētra

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Piektdien, 11.martā, ir gaidāms Venēcijas komisijas atzinums, kurai Polijas valdība lūdza izvērtēt jaunās izmaiņas Konstitucionālās tiesas darbības nolikumā. Atzinuma melnraksts liecina, ka ekspertu komisija pauž ārkārtīgi kritisku viedokli par šīm izmaiņām. Jauno likumu šonedēļ izvērtēs arī pati Polija Konstitucionālā tiesa, lai gan valdošās partijas deputāti apgalvo, ka tiesai pašreiz uz to nav tiesību.

Par spīti Polijas valdības vairākkārtējiem paziņojumiem, ka jaunās izmaiņas Konstitucionālās tiesas darbības likumā pilnībā atbilst starptautiskiem standartiem, izskatās, ka Eiropas Padomes Venēcijas komisijas eksperti ir citās domās.

Komisijas ziņojuma melnrakstā, kas nokļuvis plašsaziņas līdzekļu rokās, tiek asi kritizēta Polijas valdošo politiķu rīcība, kas pēc būtības ir novedusi pie tiesas darba paralizēšanas.

Tiek ziņots, ka ārlietu ministrs Vitolds Vaščikovskis esot mēģinājis aizkavēt Venēcijas komisijas atzinuma publicēšanu, apgalvojot, ka tas tiks izmantots politiskos mērķos. Tomēr, pēc visa spriežot, viņam tas nav izdevies.

Venēcijas komisijas atzinums var ienest jaunu pagriezienu Eiropas Komisijas ierosinātajā pārbaudē par likuma varas ievērošanu Polijā.

Janvārī, īpaši sasauktajās debatēs Eiropas Parlamentā, Franss Timmermanss, Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja pirmais vietnieks, kritizēja Polijas valdību par steigu ar šo grozījumu ieviešanu. „Ja jums ir tik svarīgs Venēcijas komisijas viedoklis un jūs to esat pieprasījuši, tad kādēļ jūs nepagaidījāt tās atzinumu, pirms apstiprināt jauno likumu? Kādēļ jūs nedevāt šai komisijai laiku izvērtēt jaunos likumprojektus? Jautājums par to, kā Polija var atrisināt šos jautājumus, paliek atklāts. Jo, tikai atrisinot jautājumu par Konstitucionālās tiesas sastāvu, šī tiesa var atkal spēlēt tās demokrātisko lomu, nodrošinot pamatlikuma ievērošanu,” norādīja Timmermanss.

Savukārt premjere Beāta Šidlo vairākkārt pauda, ka likuma izmaiņas pilnībā atbilstot starptautiskām normām un to noteikti atzīšot arī Venēcijas komisija. Tāpat viņa pārmeta Eiropas Komisijai un Eiropas Parlamentam iejaukšanos Polijas iekšējās lietās.

„Ar jauno Konstitucionālās tiesas likumu mēs grozījām iepriekšējo likumu, ko kritizēja pati Konstitucionālā tiesa. Tādēļ mēs negaidījām Venēcijas komisijas atzinumu tieši tāpat kā jūs nesagaidījāt Venēcijas komisijas atzinumu, pirms organizēt šīs debates Eiropas Parlamentā un uzsākt pārbaudes procedūru EK. Tādēļ es domāju, ka mums visiem būtu svarīgi atcerēties kur mūs ved šis dialogs un vai tas satuvina mūs ap to, kas mums visiem ir kopīgs, proti, ap ES,” saka Šidlo.

Konstitucionālās tiesas likuma izmaiņas sola izvērtēt arī pati Polijas tiesa. Lai gan valdošās partijas deputāti apgalvo, ka saskaņā ar jauno likumu viņiem uz to šobrīd nav tiesību, jo tiesa darbojas nepilnā sastāvā.

Skandāls ap Polijas Konstitucionālo tiesu aizsākās gandrīz uzreiz pēc parlamenta vēlēšanām, kad pie varas atkal nāca iepriekš opozīcijā esošā partija “Likums un taisnīgums”. Partijas pārstāvji paziņoja, ka iepriekš valdošajai koalīcijai nebija tiesību īsi pirms vēlēšanām iecelt trīs jaunus Konstitucionālās tiesas tiesnešus. Tādēļ valsts prezidents Andžejs Duda atteicās pieņemt no tiem zvērestu un tā vietā apstiprināja pilnvaras trim citiem tiesnešiem, par kuriem nobalsoja viņa partijas biedri jaunajā parlamenta sasaukumā. Tomēr tiesas priekšsēdētājs atsakās ļaut šiem tiesnešiem uzsākt darbu.

Tāpat Polijas parlaments pieņēma virkni citu izmaiņu tiesas darbībā, nosakot, ka lietas būtu jāizskata hronoloģiskā secībā vismaz 13 tiesnešu sastāvā, no kuriem lēmuma pieņemšanai ir nepieciešamas divas trešdaļas balsu. Kritiķi saka, ka tas pēc būtības paralizē tiesas darbu. Tādēļ pēc Briseles spiediena Šidlo valdība vērsās Venēcijas komisijā pēc atzinuma. Tā ir starptautiski atzīta organizācija konstitucionālo tiesību jomā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti