Labrīt

"Olimpiskais zibsnis": 1916. gads - olimpiskās spēles izjauc Pirmais pasaules karš

Labrīt

«Olimpiskais zibsnis»: 1920. gads - Antverpene, Beļģija

Par brīvās tirdzniecības līgumu ar Kanādu būs jāpieņem ap 40 lēmumu

Par brīvās tirdzniecības līgumu ar Kanādu būs jāpieņem ap 40 lēmumu

Kanādas un Eiropas Savienības (ES) brīvās tirdzniecības līgums (CETA) tomēr būs jāratificē arī visu kopienas valstu parlamentiem. Tā šonedēļ paziņoja Eiropas Komisija (EK), tomēr atsakoties no nostājas, ka pietiku tikai ar kopienas institūciju apstiprinājumu. Vairākas valstis brīdināja, ka parlamentu neiesaistīšana ratifikācijas procesā var veicināt eiroskpeticisma pieaugumu. Šis lēmums var būt precedents arī attiecība uz vēl ambiciozāko Eiropas Savienības brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV.

Iepriekš EK bija argumentējusi, ka Eiropas Savienības un Kanādas brīvas tirdzniecības līguma galīgai apstiprināšanai būtu nepieciešama tikai ratifikācija Eiropas Parlamentā, bet no dalībvalstu puses pietiktu ar apstiprinājumu ministru līmenī.

Eiropas Komisija norāda, ka tirdzniecības līgums ar Kanādu – pazīstams ar saīsinājumu CETA – ietver jautājumus, par kuriem var lemt ekskluzīvi Eiropas Savienība.

Tomēr pēdējos mēnešos pieauga spiediens atteikties no šīs tā dēvētas paātrinātās apstiprināšanas procedūras un vārdu dot arī kopienas valstu parlamentiem.

Šādu nostāju jau maijā izteica Eiropas Savienības dalībvalstis kopienas Ārlietu padomes sanāksmē tirdzniecības jautājumos. It īpaši par to iestājās tādas valstis kā Francija un Vācija, brīdinot, ka nacionālo valstu parlamentu neiesaistīšana ratifikācijas procesā kopienā var veicināt eiroskpeticismu. Šīs valstis saskārušās ar pieaugošu sabiedrības pretestību gan CETA, gan jo īpaši brīvās tirdzniecības līgumam ar ASV.

Tagad, pēc nesen notikušā Lielbritānijas balsojuma par izstāšanos no Eiropas Savienības, Brisele piekāpusies dalībvalstīm. Otrdien tā paziņoja, ka šī līguma ratifikācijai piemēros tā dēvēto „jaukto modeli.” Saskaņā ar to piekrišana ratificējot būs jādot arī visu Eiropas Savienības valstu parlamentiem, gan arī federālo reģionu parlamentiem tādās valstīs kā Vācija un Beļģija. Tas nozīmē, ka būs nepieciešama gandrīz 40 atsevišķu asambleju piekrišana. Debates un tas, ka atsevišķos parlamentos var būt iebildumi, nozīmē, ka process var ilgt gadiem.

Vērienīgā ES tirdzniecības līguma ar Kanādu izstrāde ilgusi jau vairākus gadus. Plānots, ka vienošanos parakstīs oktobrī, kad tā galīgo tekstu būs apstiprinājušas abas puses.

Eiropas Savienības tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma gan norādīja, ka jebkurā gadījumā līgumam vajadzētu sākt darboties, tiklīdz tas būs akceptēts Eiropas Parlamenta un ministru līmenī. Iespējams, ja jau nākamā gada sākumā.

„Šis līgums tirdzniecību starp Eiropas Savienību un Kanādu padarīs ērtāku, - vairāk tirdzniecības nozīmē lielāku ekonomisko izaugsmi, un lielāka izaugsme nozīmē vairāk darbavietu. Šī droši vien ir visprogresīvākā un ambiciozākā brīvās tirdzniecības vienošanās, kāda jebkad noslēgta. Kāpēc? Pirmkārt, ar to jau no pirmās dienas tiks atceltas gandrīz visas muitas nodevas – tas ir ātrāk, nekā paredz jebkura cita starp divām pusēm noslēgta tirdzniecības vienošanās. Pateicoties tikai tam vien, Eiropas Savienības firmas ik gadu ietaupīs simtiem miljonu eiro,” klāsta Malmstrēma.

Malmstrēma arī noraidīja nevalstisko organizāciju bažas par to, ka tirdzniecības līgums varētu negatīvi ietekmēt kopienas standartus tādos jautājumos kā vide:

„Šajā līgumā ir iekļauti stingri noteikumi, lai aizsargātu darba tiesības un vidi. Kanāda un Eiropas Savienība solīja nemīkstināt mūsu pašu augstos standartus komerciālu interešu vārdā. Mēs strādāsim kopā, lai stiprinātu šīs vērtības un paaugstinātu standartus visā pasaulē.

Mēs to darīsim ciešā sadarbībā ar pilsonisko sabiedrību, arodbiedrībām, vides aizsardzības grupām un patērētāju asociācijām.”

Lēmums attiecībā uz Kanādas līgumu par ratifikācijas nepieciešamību nacionālajos parlamentos var tikt izmantos arī kā precedents attiecībā uz vēl ambiciozāko un pretrunīgāk vērtēto tirdzniecības līgumu ar ASV jeb TTIP, par kura noslēgšanu sarunas vēl turpinās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti