Panamas ofšoru skandāls: Arī Rīgā bijis «Mossack Fonseca» birojs naudīgiem klientiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pirmdien, 4.aprīlī, gaidāma jaunākā relīze par starptautisko žurnālistikas pētījumu. Tajā atrasts slepens ārzonu jeb ofšoru kompāniju tīkls, caur kuru izgājusi ar slaveniem cilvēkiem saistīta nauda, ieskaitot divus miljardus dolāru, kas potenciāli saistāmi ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Sagaidāms, ka ārzonas pārvaldošā juristu biroja bagāto klientu sarakstā varētu uzpeldēt arī Latvijas iedzīvotāju vārdi.

Lietā figurējošajai firmai — Panamas "Mossack Fonseca" — bija arī birojs Rīgā. Tas darbojās no 2009.gada līdz pat 2015.gada decembrim, sniedzot ārzonu pakalpojumus naudīgiem klientiem.

Latvijas Uzņēmumu reģistra dati liecina, ka "Mossack Fonseca" birojs ticis slēgts — sešus gadus pēc tam, kad sāka sadarbību ar britu ārzonu speciālistiem “RM Group”, saredzot potenciālu darbībai Baltijas tirgū.

Kā rāda 2010.gada preses relīze, kopīgā "RM Group Mossack Fonseca" biroja greznajā atklāšanā uzskatīja, ka Rīga kompānijai būs pateicīga vide.

Lai gan tagad firmām ir kopīgs vārds, 2009. gadā tās reģistrētas atsevišķi. Abām norādīts viens īpašnieks — Lielbritānijas pilsonis Emanuels Koens (Emmanuel Cohen).

Koens, kurš apmeklēja kopīgā biroja atvēršanu 2010.gadā un uzteica Rīgas stratēģiski izdevīgo atrašanās vietu, ir cilvēks ar daudzpusīgām interesēm. Viņš ir bijis mārketinga vadītājs Lielbritānijas bobsleja izlasei, kurai viņa vadītā "RM Group" bijusi korporatīvais sponsors.

Preses relīzē apgalvots, ka Rīgas pasākumu "apmeklēja Latvijas uzņēmēju vides pārstāji, kā arī TV personība un dejošanas čempions Valdis Škutāns, olimpietis Zintis Ekmanis, motobraucēja Karlīne Štāla, kā arī Panamas vēstnieks Kriss Zolindžers (Chris Zollinger), arī partneris "Mossack Fonseca Panama."

Koena cerības par Rīgas biroja ienesīgumu, šķiet, bijušas nepamatotas, jo 2010.gadā — pēdējā, par kuru pieejams pārskats — uzņēmums “RM Group (Baltics)” strādājis ar 34 000 latu (ap 50 000 eiro) zaudējumiem.

Protams, vienmēr paliek iespēja, ka ārzonu eksperti atraduši veidu, kā minimizēt nodokļu maksājumus Latvijas valstij.

Šo gadu laikā augsta ranga “RM Group Mossack Fonseca” Rīgas biroja darbinieki Sandis Bertins un Vladislavs Boroviks bija bieži viesi Lielbritānijas tirdzniecības kameras sanāksmēs.

Bertins, kuram piederēja akcijas gan “Mossack Fonseca”, gan “RM Group” un kurš tajās bija biznesa attīstības menedžeris, vēl joprojām darbojas ārzonu industrijā kā darbinieks “Linked Offshore” ar ofisiem Londonā, Rīgā un Hongkongā.

"Tērējiet mazāk naudas nodokļos un paturiet savu identitāti anonīmu. Pasargājiet savu bagātību jurisdikcijā, kurā netiek atzīti pasaules spriedumi,” ar drukas kļūdām angliski vēsta Linked Offshore" mājaslapa, kuras lejasdaļā pat atrodama saite uz Latvijas Valsts ieņēmumu dienestu.

Savukārt “RM Group Mossack Fonseca” menedžeris Boroviks gājis jaunā virzienā, piedaloties starptautiskajās maksājumu apstrādes firmās “Wallet One” un “QR Pay” (iepriekš “Family socks”).

2015.gada decembrī Finanšu un kapitāla tirgus komisija iekļāva “QR Pay” reģistrēto elektroniskās naudas iestāžu sarakstā. “QR Pay” ir daļa no līdzīgu kompāniju tīkla ar ofisiem Krievijā, Ukrainā, Kazahstānā, Moldovā, Baltkrievijā un citur.

Pēc adreses nomaiņas “RM Group” juridiskā atrašanās vieta no Elizabetes ielas pārcēlusies uz mazāk lepno Ziepniekkalnu, kur tai kaimiņos atrodas, piemēram, kravas mašīnu servisi.

Lai gan teorētiski “RM Group” vēl joprojām ir aktīvs uzņēmums, Valsts ieņēmumu dienests vēl šī gada februārī pieņēma lēmumu pārtraukt tā saimniecisko darbību.

Nav pamats domāt, ka “RM Group (Baltics)” vai “Mossack Fonseca” ir veikuši nelegālas darbības. Ārzonas kompānijas nav nelegālas, tomēr Latvijas sabiedrība noteikti vēlēsies zināt, vai kādu Latvijā zināmu cilvēku vārdi parādīsies datos, kas noplūduši no “Mossack Fonseca” Panamas biroja. Līdz šim saistībā ar to izskanējuši prominentu pasaules politiķu vārdi; solīts, ka sekos arī citi.

Pirmdienas rītā LSM neizdevās sazināties ar Bertinu vai Boroviku, lai uzzinātu, kā “Mossack Fonseca” veicies ar darbu Latvijā, un kāpēc birojs slēgts piecus gadus pēc tā greznā ieskandināšanas pasākuma.

Latvija korporatīvā ofšoringa pasaulē ir zināms vārds, un vairākas reizes izskanējuši apgalvojumi, ka privātās bankas, kas specializējas nerezidentu apkalpošanā, ir palīdzējušas atmazgāt naudu no vienas jurisdikcijas uz citu.

Pašlaik gan tā sauktajos “Panamas dokumentos” nav izskanējuši ar Latviju saistīti vārdi, taču, ja tas notiks, tas nebūs nekas pārsteidzošs.

Jau ziņots, ka atklātībā nākusi Panamā bāzētās juridiskās firmas "Mossack Fonseca" informācija, kas liecina, ka šī firma ir palīdzējusi pasaules politiķiem un slavenībām slēpt savu mantu no nodokļu iestādēm nolūkā izvairīties no nodokļu samaksas vai arī atmazgāt naudu.

Kopumā nopludināti aptuveni 11,5 miljoni dokumentu ar slepenu informāciju par vairākiem simtiem tūkstošu Panamā bāzētās juridiskās firmas "Mossack Fonseca" klientiem. Tostarp ir būtiska informācija par vairāk nekā 140 esošajiem un bijušajiem politiķiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti