Pusdiena

Uzņēmēju interešu aizstāvji atbalsta mediācijas ieviešanu nodokļu strīdos

Pusdiena

Vairākas ministrijas uzlabojušas premjera izbrāķētos rīcības plānus

"Panamas dokumentu" skandālā ierautie pasaules politiķi turpina taisnoties

«Panamas dokumentu» skandālā ierautie pasaules politiķi turpina taisnoties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Nopludinātie "Panamas dokumenti", kas izgaismo ārzonu firmu darbību, turpina radīt politiskos satricinājumus. Tajos tagad ierauti arī Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons un Argentīnas prezidents Maurisio Makrī, kuri jebkādas nelikumīgas kategoriski noliedz.

Pēc tā dēvēto "Panamas dokumentu" nākšanas klajā Lielbritānijas mediji vairākas diena bija izdarījuši spiedienu uz premjeru Kameronu atklāti komentēt to, ka nopludinātajos datos par ārzonu jeb ofšoru uzņēmumiem atrodams arī viņa nelaiķa tēva Īana Kamerona vārds.

Kaut ārzonu firmas pašas par sevi nav nelikumīgas, tās arī var tikt izmantotas, lai slēptu ienākumus un izvairītos no nodokļu maksāšanas. Premjera Kamerona tēva vārda parādīšanas "Panamas dokumentos meta ēnu uz viņa paša sludināto cīņu pret nodokļu nemaksāšanu.

Lielbritānijas valdības vadītājs ceturtdien, 7.aprīlī, personīgi komentēja šo jautājumu, atzīstot, ka viņam savulaik piederēja 30 000 britu mārciņu vērtas īpašuma daļas tēva izveidotā ārzonas fondā. Taču savas daļas Bahamu salās bāzētajā fondā "Blairmore Investment Trust" viņš pārdeva 2010.gadā - četrus mēnešus pirms stāšanās premjera amatā, to Kamerons paziņoja intervijā telekanālam ITV.

Viņš uzstāja, ka ārzonas firma nebija izveidota, lai izvairītos no nodokļiem, un viņš pats visus nodokļus samaksājis saskaņā ar likumiem.

Kamerona tēvs Īans Kamerons bija biržas brokers, kurš nomira 2010.gadā četrus mēnešus pēc dēla kļūšanas par premjerministru. Īans Kamerons arī bija tagad viņa dēla vadītās Konservatīvās partijas biedrs.

Lielbritānijas parlamentā opozīcijā esošās leiboristu partijas politiķi premjeru Kameronu apsūdzējuši par "liekulību". Bet Lielbritānijas Komercdarbības un uzņēmējdarbības valsts ministrs Niks Bouls uzstāja, šajā lietā galvenais punkts ir, ka premjerministrs bija samaksājis visus nodokļus, kas viņam bija jāmaksā.

"Panamas dokumenti" krietni uzjundījuši arī Argentīnas politiskos ūdeņus. Tur valsts federālais prokurors ceturtdien, 7.aprīlī, uzsāka izmeklēšanu saistībā ar prezidenta Maurisio Makrī finanšu darījumiem. Viņa vārds atrodams "Panamas dokumentos", kuros Argentīnas prezidents minēts kā direktors ārzonas firmai Bahamās.

Argentīnas prezidents uzsvēra, ka viņam ofšora uzņēmumā nebija īpašuma daļu un viņš nesaņēma nekādus maksājumus par to, ka bija tā direktors. Uzrunā televīzijā Makrī solīja pierādīt, ka viņš nav izdarījis neko sliktu, un uzsvēra, ka vēlas pilnībā sadarboties ar izmeklēšanas iestādēm.

57 gadus vecais Makrī, kurš prezidenta vēlēšanu kampaņā solīja apkarot korupciju, piebilda, ka ir pilnīgi "mierīgs" un viņam "nav nekā, ko slēpt".

Vairāki pasaules valstu līderi, kā arī slavenības un sporta zvaigznes šonedēļ ierautas vētrā, ko izraisījuši 11,5 miljoni noplūdinātu dokumentu no Panamas juridiskās firmas "Mossack Fonseca".

Saskaņā ar dokumentiem, šī firma palīdzējusi tūkstošiem fizisko un juridisko personu visā pasaulē izveidot uzņēmumus un kontus ārzonās. Tā no amata jau atkāpies Islandes premjers, kura vārds arī bija atrodams dokumentos, un jau rudenī Islandē var notikt ārkārtas vēlēšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti