«Panamas dokumentu» sekas: Islandieši iziet ielās un prasa premjera atkāpšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Islandē, kuras premjers Sigmundurs Gunlaugsons kopā ar sievu arī pieķerts nodokļu paradīzes izmantošanā, vairāki tūkstoši cilvēku galvaspilsētā Reikjavīkā pieprasīja viņa atkāpšanos. 

Gaismā nākusī informācija liecina, ka premjerministrs ar sievu pirms desmit gadiem nopirkuši ofšora uzņēmumu un ir sadarbojušies ar Panamas juridisko firmu,  kas palīdzējusi pasaules politiķiem un slavenībām slēpt mantu no nodokļu iestādēm.

Pie Islandes parlamenta Reikjavīkā bija pulcējušies lieli cilvēku pūļi, pieprasot Islandes premjerministra Sigmundura Davida Gunnlaugsona atkāpšanos. Daudzi turēja rokās plakātus ar valdības vadītāju kauninošiem uzrakstiem, piemēram: „Islande ir Ziemeļu banānu republika. Kauns!”.

Vairāk nekā 16 000 islandiešu jau parakstījuši petīciju, kurā pieprasīta premjera demisija.

Sabiedrību saniknojušas atklātībā nākušās ziņas, ka premjerministrs ar sievu jau 2007.gada decembrī iegādājies ofšora uzņēmumu "Wintris Inc." Britu Virdžīnu salās un sadarbojies ar Panamas juridisko firmu "Mossack Fonseca", kas palīdzējusi pasaules politiķiem un slavenībām slēpt savu mantu no nodokļu iestādēm.

Divus gadus vēlāk Gunnlaugsons uzņēmumu Virdžinu salās esot pārdevis sievai par simbolisku summu - vienu dolāru, tikai dienu pirms Islandē stājās spēkā jauns likums, saskaņā ar kuru viņam būtu jāuzrāda šis uzņēmums kā interešu konflikts.

Bet lietu vēl sarežģītāku padara fakts, ka viņu uzņēmums 2008.gada finanšu krīzes laikā zaudēja naudu un tagad pieprasa vairāk nekā 3 miljonus eiro no trim bankrotējušajām Islandes bankām.

Šo visu Gunnlaugsons arī veiksmīgi slēpis, pirms trim gadiem stājoties premjerministra amatā.

Par spīti pilsoņu protestiem, kuri esot bijuši pat lielāki nekā Islandes banku krīzes gados, premjerministrs paziņojis, ka negrasās nedz atkāpties, nedz vispār apsvērt šādu domu, jo nedz viņš, nedz viņa sieva nav pārkāpuši likumu un neesot finansiāli iedzīvojušies. Premjerministrs arī pametis Zviedrijas Sabiedriskās Televīzijas interviju brīdī, kad žurnālisti sāka uzdot jautājumus par viņa ofšora uzņēmumu.

Opozīcijas partijas jau pavēstījušas, ka pieprasīs uzticības balsojumu, un tas varētu notikt jau šajā nedēļā.

Jau vēstīts, ka  no "Mossack Fonseca" datu centra ir nopludināti teju 12 miljoni nodokļu dokumentu, kas vēsta  par apmēram 140 politiķu slēptiem ofšoru darījumiem pēdējos 40 gados.

Nopludinātie "Panamas dokumenti" ir izraisījuši milzīgu viļņošanos daudzās pasaules  valstīs, un arī šodien neskaitāmos ietekmīgos medijos tā ir pirmā ziņa. Vācijas kanāli vēsta, ka vismaz 28 Vācijas bankas pēdējos gados izmantojušas tagad skandalozās Panamas juridiskās firmas "Mossack Fonseca" pakalpojumus. Līdzīgu informāciju atklāj arī Beļģijas mediji par pašmāju turīgiem cilvēkiem un uzņēmumiem. Skandālu virpulī ierauta arī Krievijas, Ukrainas un citu valstu politiskā elite. Klajā nāk arī fakti, kas liecina, ka ar Panamas firmas palīdzību uzturēti pat kari. Piemēram, Sīrijas valdībai izdevies apiet starptautiskās sankcijas un finansēt karadarbību ar ēnu uzņēmumu starpniecību.

Ziņots, ka nopludinātajos Panamā reģistrētā uzņēmuma „Mossac Fonseca” dokumentos ir minēti daudzu esošo vai bijušo valstu vadītāju vārdi, kā arī visā pasaulē zināmi sportisti un mākslinieki, raisot aizdomas, ka viņi ir izvairījušies no nodokļu nomaksas lielā apmērā un veikuši citas finanšu mahinācijas. Viņu vidū ir Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātas personas, kā arī virkne citu Krievijas amatpersonu, Ukrainas prezidents Petro Porošenko, pieckārtējais pasaules labākais futbolists Lionels Mesi, aktieris Džekijs Čans un citi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti