Palestīniešu teritorijās un arābu valstīs protestē pret Trampa miera plānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas izstrādātais Tuvo Austrumu miera plāns sagaidīts ar plašiem protestiem palestīniešu apdzīvotajās teritorijās un vairākās arābu valstīs. Rietumkrastā sākušās arī sadursmes ar Izraēlas drošības spēkiem. ASV prezidents plānu tikmēr nosaucis par, iespējams, pēdējo iespēju Palestīnas valsts izveidei.  

ĪSUMĀ:

  • Palestīniešu teritorijās un arābu valstis cilvēki ielās protestē pret Trampa plānu.
  • Tramps: Šīs plāns var būt pēdējā iespēja veidot Palestīnas valsti.
  • Izraēla plānu slavēja: To atcerēsies tāpat kā Izraēlas neatkarības pasludināšanu.
  • Palestīniešu līderis Abass plānu nosaucis par sazvērestību Izraēlas interesēs.
  • ANO atbalsta divu valstu risinājumu ar robežām kā pirms 1967. gada kara.
  • Trampa plānā palestīniešiem piedāvāti vien 70% no šīs teritorijas.

 

Plašas demonstrācijas ar plakātiem, kuros kritizēts Tramps, “Hamas” kontrolētajā Gazas joslā, ASV un Izraēlas karogu dedzināšana un mīdīšana Izraēlas kaimiņvalstī Jordānijā, kur atrodas visvairāk palestīniešu bēgļu, un pret Izraēlas drošības spēkiem mesti akmeņi un barikādes Rietumkrasta ielās - ar šādu palestīniešu dusmu vilni sagaidīts Trampa administrācijas plāns, ar kuru, pēc prezidenta teiktā, būtu jānes miers un jābruģē ceļš uz neatkarīgas Palestīnas valsts izveidi.

Uzņemot Baltajā namā Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu, Donalds Tramps izteicās, ka viņa piedāvājums varētu būt pat pēdējā palestīniešu iespēja iegūt savu valsti, un aicināja pildīt tajā izvirzītos nosacījumus.

“Mēs lūdzam palestīniešus pieņemt miermīlīgas līdzpastāvēšanas izaicinājumu. Tas ietver pamatlikumu pieņemšanu, cilvēktiesību ievērošanu, aizsardzību pret finansiālu un politisku korupciju, kā arī “Hamas”, “Islāmiskā džihāda” un citu miera ienaidnieku ļaunprātīgās rīcības apturēšanu,” sacīja Tramps.

Izraēlas premjerministrs plānu slavēja un uzsvēra, ka to pasaule atcerēsies tāpat kā Izraēlas neatkarības pasludināšanu 1948. gadā.

“Šis plāns aizsargā Izraēlas drošību, nodrošina Izraēlas nacionālās intereses un paver iespēju politiskam risinājumam ar palestīniešiem nākamo gadu laikā,” sacīja Netanjahu.

Palestīniešu politiskie līderi gan ir pretējās domās. Rietumkrastu pārvaldošās palestīniešu pašpārvaldes prezidents Mahmuds Abass plānu nosaucis par sazvērestību Izraēlas interesēs.

“Es gribu pateikt šim duetam, Trampam un Netanjahu, ka Jeruzalemi nevar izlikt pārdošanā, nevar kaulēties par mūsu tiesībām, un jūsu sazvērnieciskais plāns neizdosies.

Pēc visa šodien dzirdētā mēs šim tā sauktajam simtgades plānam tūkstoš reižu sakām - nē!”  uzsvēra Abass.

Arī ANO reakcija pagaidām nav labvēlīga ASV prezidenta piedāvājumam. Apvienoto Nāciju Organizācija paziņojusi, ka joprojām ir uzticīga divu valstu risinājumam, kas balstīts uz robežām pirms 1967. gada kara, kad Izraēla okupēja Rietumkrastu un Gazu.

Jaunajā plānā palestīniešiem piedāvāti vien 70% no šīs teritorijas, kā arī tikai daži Austrumjeruzalemes rajoni, kas varētu kalpot par veidojamās valsts galvaspilsētu.

Gazu un Rietumkrastu paredzēts savienot ar tuneli, bet suverēno kontroli pār Jordānas ieleju atstāt Izraēlai, pilnībā nošķirot iespējamo Palestīnas valsti no Jordānijas.

KONTEKSTS:

ASV prezidents Donalds Tramps, tiekoties ar Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu, otrdien, 28. janvārī, paziņojis par miera plānu Tuvajiem Austrumiem, kas paredz Izraēlas un Palestīnas attiecību normalizēšanu.

ASV prezidents plānu sauc par vēsturisku iespēju Palestīnai izveidot spēcīgu, neatkarīgu valsti. Tramps plāno austrumu Jeruzalemi atzīt par Palestīnas galvaspilsētu un atvērt tur ASV vēstniecību. Plānots arī noteikt stingrākas valstu robežas un palīdzēt Palestīnai attīstīt savu ekonomiku, nodrošinot miljonu jaunu darbavietu nākamajos desmit gados.

Tajā pašā laikā Tramps prasa Palestīnai pārtraukt teroristisko organizāciju finansēšanu, cīnīties pret korupciju un aizstāvēt cilvēktiesības. Palestīnai arī būtu jāatzīst Izraēlas neatkarība un jāveic demilitarizācija. Palestīnieši Trampa plānu vēl pirms tā publiskošanas jau noraidījuši.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti