Panorāma

"Četri balti krekli" uz kino ekrāniem Kannās

Panorāma

Matīss Timofejevs no Kopenhāgenas

Situācija ar palestīniešu protestiem

Palestīniešu protestos Gazas joslā gājuši bojā 59 cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vardarbība Gazas joslā turpinās – palestīniešu protestos pie Izraēlas robežas gājuši bojā 59 cilvēki, bet ievainoti gandrīz 3000. Notikušajam pievērsta plaša starptautiskā uzmanība – uz to reaģējusi arī Apvienoto Nāciju organizācija (ANO) un Turcija.

Vakardiena bija asiņainākā pēdējo četru gadu laikā. Izraēlas armija gatavojas jaunai konfrontācijai uz Gazas joslas un Izraēlas robežas. Asiņainie protesti sakrīt ar 70. gadadienu kopš Nakbas jeb Katastrofas dienas. Šādi palestīnieši dēvē masu deportācijas, kuras organizēja Izraēla pēc savas dibināšanas.

Vardarbības uzliesmojums skaidrojams ar ASV vēstniecības Izraēlā atklāšanu Jeruzalemē, kuru palestīnieši uzskata par savu nākotnes galvaspilsētu. Neraugoties uz lielajiem upuriem, ASV cildina šo lēmumu.

"Atzīstot Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu, ASV ir izvēlējusies skatīties uz faktiem, nevis fikciju. Faktu atzīšana ir vienīgais veids, kā panākt ilgtermiņa mieru. Miljoniem cilvēku pasaulē cer uz mieru. Ar šādu rīcību mēs sargājam Izraēlas valsts drošību un aizsardzību," teica ASV viceprezidents Maiks Penss.

Tomēr amerikāņu atbalstītās Izraēlas rīcība izpelnījusies starptautisku nosodījumu. Lielāko daļu no protestos bojāgājušajiem nogalinājuši Izraēlas armijas snaiperi.  ASV nobloķējušas ANO Drošības padomes paziņojuma pieņemšanu, kurā aicināts veikt neatkarīgu izmeklēšanu par asiņaino vardarbību, jo ASV notikušajā vaino islāmistu grupējumu "Hamas".

Tikmēr ANO cilvēktiesību komisāra preses pārstāvis veltījis kritiku Izraēlas rīcībai, sakot, ka Izraēlas armija Gazas joslā jūtas nesodīta, tādēļ nogalina jebkuru protestētāju, noveļot vainu uz "Hamas".

"Tikai neliela daļa demonstrantu pietuvojās robežas žogam, metot akmeņus un degmaisījumu. Citi dedzināja riepas vai mēģināja ar rokām bojāt žogu. Tomēr Izraēlas drošības spēki atbildēja ar asaru gāzi, lodēm un dažāda tipa munīciju, kas izraisīja šausmīgas traumas vai pat invaliditāti uz mūžu. Uzsveru – letālos ieročus drīkst izmantot tikai kā galējo līdzekli, kad tiek apdraudētas dzīvības. Mēģinājums bojāt robežas žogu nav uzskatāms par dzīvību apdraudošu rīcību, līdz ar to šāda Izraēlas armijas rīcība nav pieņemama!" sacīja ANO cilvēktiesību komisāra preses pārstāvis Ruperts Kolvils.

Pret Izraēlas un ASV rīcību iestājas arī Turcija.

Vairāki tūkstoši protestētāji izgāja Stambulas ielās, lai nosodītu ASV lēmumu pārcelt vēstniecību uz Jeruzalemi. Turcija paziņoja, ka tā uz konsultācijām atsauc vēstniekus no Izraēlas un ASV.

"Turcija atkal nosoda Izraēlu un ASV par vardarbības izraisīšanu. Vēsturisko un garīgo Jeruzalemes statusu garantēja starptautiskā sabiedrība, taču šodien šīs garantijas ir pārkāptas. Mēs šo lēmumu nosodām un neatzīstam," paziņoja Turcijas vicepremjers Bekirs Bozdā.

Otrdien, 15.maijā, protesti pie Gazas joslas un Izraēlas robežas turpinās. Izraēla paziņojusi, ka protestus organizējis islāmistu grupējums “Hamas”, kura mērķis ir apdraudēt Izraēlas drošību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti