Palestīniešu prezidents viesojies Izraēlā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Izraēla ir apstiprinājusi virkni pasākumu, kas vērsti uz attiecību uzlabošanu ar palestīniešiem. Šāds paziņojums izskanējis pēc Palestīniešu pašpārvaldes prezidenta tikšanās ar Izraēlas aizsardzības ministru Beniju Gancu. Šo tikšanos gan nosodījusi daļa palestīniešu, gan arī politiskie spēki Izraēlā.

Ilgus gadus pie varas esošā Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu valdīšanas laikā attiecībās ar palestīniešiem nekāds vērā ņemams progress netiks sasniegts. Netanjahu virzītā un starptautiski nosodītā ebreju kolonistu apmetņu celtniecība okupētajās teritorijās šo saspīlējumu padarīja tikai vēl lielāku.

Arī jaunais Izraēlas premjerministrs Naftali Benets, kurš pirms tam ir vadījis ebreju kolonistu lobiju grupu, kas iestājas pret Palestīnas valstiskumu, iepriekš ir paziņojis, ka nekāda miera procesa ar palestīniešiem nav un nebūs.

Taču par spīti šādai asai premjera nostājai Izrāelas aizsardzības ministrs Benijs Gancs šogad jau divas reizes ir ticies ar Palestīniešu pašpārvaldes prezidentu Mahmūdu Abāsu. Pirmā šāda tikšanās notika augustā, Jordānas upes Rietumkrasta pilsētā Ramalā, bet otra – šonedēļ Benija Ganca dzīvesvietā Roš Haijinas pilsētā.

Šī ir pirmā reize kopš 2010. gada, kad Abāss ir ticies ar kādu no izraēliešu amatpersonām Izraēlas teritorijā.

Pēc tikšanās, kas turpinājās divarpus stundas, Gancs paziņojis, ka ir apspriesta vairāku ekonomisko un pilsonisko pasākumu ieviešana, kā arī uzsvērta nepieciešamība padziļināt sadarbību drošības jomā, novēršot terora un vardarbības draudus. Kā norādījis Gancs, šāda sadarbība ir nepieciešama gan izraēliešiem, gan palestīniešiem.

Jau trešdien Izraēlas Aizsardzības ministrija informēja par virkni uzticības vairošanas pasākumu ar palestīniešiem.

Piemēram, palestīniešu pašpārvaldei tiks izmaksāts 100 miljonu šekeļu jeb aptuveni 30 miljonu eiro liels avansa maksājums no nodokļiem, kurus pašpārvaldes vārdā ir iekasējusi Izraēla. Tāpat tiks piešķirtas papildus 600 atļaujas palestīniešu uzņēmējiem, dodot viņiem iespēju ieceļot Izraēlā. Ministrija arī izlēmusi legalizēt vēl 6000 palestīniešu, kuri dzīvo okupētajā Rietumkrasta teritorijā. Oktobrī Izraēla pirmo reizi kopš 2009. gada legalizēja 4000 palestīniešu statusu.

Palestīniešu pilsonisko lietu ministrs Huseins al Šeihs ir paziņojis, ka tikšanās ar Gancu noteikti ir uzskatāma par ļoti nopietnu un drosmīgu soli pretī krīzes politiskam risinājumam.

Ministrs norādījis, ka tiek radīta politiska platforma, kas var novest pie politiskiem risinājumiem, balstoties uz starptautiskiem risinājumiem un dokumentiem. Pēc ministra vārdiem, šī ir bijusi pēdējā iespēja pirms sprādziena un kārtējās nonākšanas strupceļā.

Daudz negatīvāk Benija Ganca un Mahmūda Abāsa tikšanos vērtē Gazas sektoru kontrolējošais palestīniešu grupējums “Hamas”, kurš savā paziņojumā norādījis, ka šī tikšanās ir pretrunā ar palestīniešu iedzīvotāju nacionālo garu.

“Hamas” pārstāvis Hazems Kasems norādījis, ka Abāsa vizīte tikai pastiprina palestīniešu politisko sašķeltību, padara palestīniešu situāciju daudz sarežģītāku, iedrošina uzlabot attiecības ar okupantu un vājina palestīniešu noraidījumu iespējamai normalizācijai.

Tikšanos nosodījusi arī bijušā premjerministra Netanjahu vadītā partija “Likud”, kas uzsvērusi, ka Izraēlas drošībai bīstamas piekāpšanās ir tikai laika jautājums. Pēc partijas vārdiem, pašreizējā valdība atkal ir iekļāvusi palestīniešus un Abāsu politiskajā dienaskārtībā, un tas esot bīstami Izraēlai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti