Pasaules panorāma

Zelenska asā runa un pārbaudījums Ukrainas austrumos

Pasaules panorāma

Ieskats 6. novembra "Pasaules panorāmas" tematos

Palestīniešu pašpārvalde: miera vietā karavīri un buldozeri

Palestīniešu pašpārvalde: miera vietā karavīri un buldozeri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Izraēla šogad nojaukusi vismaz 140 palestīniešu mājas Austrumjeruzālemē, un tas ir augstākais skaitlis kopš šo datu vākšanas sākuma. Tā ziņo Izraēlas cilvēktiesību organizācija “B’Tselem”. Vienlaikus pēdējos gados piedzīvots ievērojams kāpums ebreju apmetņu celšanā gan pašā Austrumjeruzālemē, gan okupētajā Rietumkrastā.

Šīs pārmaiņas ir viens no signāliem par to, ka “divu valstu” risinājums ar neatkarīgu Palestīnu sāk attālināties. Taču Rietumkrastā tam vēl tic. 

Dzeltenīgas, akmeņainas ielejas, dažviet olīvkoku audzes, vīnogulāji, pa brīdim kāds militārais sargtornis kalnos - tāda ir ainava, dodoties no Palestīnas administratīvā centra Rāmallas uz Jordānas ieleju. Tā ir stratēģiska vieta tuvu Nāves jūrai un kaimiņos esošajai Jordānijai. 

Te ir lauku teritorijas, kuras daudzus gadus apdzīvo Palestīnas senie iemītnieki beduīni, kuru viens no galvenajiem rūpaliem un ienākumu avotiem ir aitkopība. Taču šīs zemes līdz galam nepieder viņiem.

Jordānas ieleja, kas ir kļuvusi par karstu punktu Izraēlas un Palestīnas attiecībās, zemes pieder palestīniešiem, kuras kontrolē Izraēla. Palestīna ir iedalīta A, B un C zonās, kurā ir atšķirīga kontrole.  C zona nozīmē, lai cilvēki varētu izrakt aku vai uzbūvēt skolu, viņiem ir vajadzīga Izraēlas atļauja, un visbiežāk tā netiek dota.

Kad LTV viesojās vienā no Hadidja kopienas ģimenēm, ieradās Izraēlas karavīri ar ieročiem un interesējas, kas te notiek. Šādi reidi un uzmanība, kā saka vietējie, esot regulāra. Tā var nenest neko, vai arī kārtējo pavēsti, ka mājas jāpamet.

Vienu pakalnu tālāk var redzēt, kā tas ir noticis dabā - palestīniešu lopkopju mājas ir nojauktas.

Mājas nojauca pirms gada, bet, lai paliktu šajā teritorijā, ģimenes pārcēlās mazliet tālāk.

“Viss ir Dieva rokās. Tikai viņš var mūs nosargāt. Manu trīspadsmitgadīgo dēlu karavīri nošāva, kad viņš bija ceļā no skolas. Viņi ir nošāvuši arī mūsu aitas,” stāstīja ciemata iedzīvotājs Abu Harifs.

Šis ir viens no rajoniem sarežģītajā  Palestīnas un Izraēlas attiecību stāstā, kur strādā Eiropas Savienības humānās palīdzības organizācijas, piegādājot materiālus, ūdens tvertnes un citu atbalstu jaunu lauksaimnieku māju celšanai.

Atpakaļceļā redzams, ka šajā apvidū pavisam ar citu infrastruktūru, apūdeņoti un labi kopti veidojas izraēliešu ciemati, kas arvien plašāk ienāk un iesakņojas šajās teritorijās.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti