Pasaules panorāma

Diplomātiskie centieni pamiera noslēgšanai - neveiksmīgi

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Kur "Hamas" ņem raķetes un kas ir "Dzelzs kupols"?

Palestīniešu asimetriskā cīņa pret Izraēlu: kā «Hamas» tiek pie raķetēm?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Izraēlai un palestīniešu grupējumam “Hamas” ir izdevies vienoties par trauslu pamieru, bet pirms tam “Hamas” pret Izraēlu izšāva tūkstošiem raķešu. Kā tās vispār varēja nonākt “Hamas” rīcībā, ja Izraēla jau gadiem ilgi īsteno stingru Gazas joslas blokādi no sauszemes, jūras un gaisa?

“Hamas” pārņēma kontroli Gazas joslā 2007.gadā, un kopš tā laika šis bija jau ceturtais intensīvais bruņotais konflikts ar Izraēlu.

Arsenālā līdz pat 30 000 raķešu

Neraugoties uz Izraēlas īstenoto blokādi, palestīniešu kaujinieki Gazas joslā spējuši uzkrāt ievērojamus raķešu krājumus. Viņu arsenālā 20 000 līdz 30 000 raķešu, liecina Izraēlas izlūkdienestu aplēses.

"Viņi izšauj tūkstošiem raķešu, kas, salīdzinot ar iepriekš izmantotajām, ir daudz sarežģītākas, daudz precīzākas, daudz smagākas, ar lielāku darbības rādiusu,” secina Izraēlas Nacionālās drošības pētījumu institūta analītiķis Kobi Mihaels, kurš ir atvaļināts Izraēlas bruņoto spēku pulkvežleitnants.

Kā gan palestīniešu kaujinieki tiek pie raķetēm? Vēl pirms dažiem gadiem svarīgs avots bija Izraēlai naidīgā Irāna – raķetes uz Gazas joslu tika slepus piegādātas caur pazemes tuneļiem, kas Gazas joslu savienoja ar Ēģipti. Šie tuneļi bija arī svarīga artērija citu preču piegādei. Taču 2015.gadā Ēģiptes armija tuneļus appludināja, oficiāli kā iemeslu minot zivju fermu veidošanu.

Turklāt pagājušajā gadā ar bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas starpniecību attiecības ar Izraēlu normalizēja Sudāna, kas iepriekš bija svarīgs posms Irānas raķešu nonākšanai Gazā.

Palestīniešu metro

Bet pašā Gazas joslā “Hamas” turpināja attīstīt savas pazemes ejas, un tās ir viens no galvenajiem Izraēlas aizvadīto dienu militāro operāciju mērķiem. Izraēlā šo pazemes tuneļu tīklu dēvē vienkārši par “metro”.

“Tas nenogādā jūs līdz Eifeļa tornim, bet gan uz terora torņiem un objektiem. Tas ļauj “Hamas” kaujiniekiem darboties gandrīz neskartiem, neskatoties uz mūsu būtiskajām militārajām priekšrocībām,” vēsta Izraēlas armijas pārstāvis Džonatans Konrikuss.

“Tā ir infrastruktūra, ko “Hamas” būvējis daudzus gadus, ieguldot daudz naudas, un šī infrastruktūra ir viņu kaujas doktrīnas pamatā. Viņi paļaujas uz drošību, mobilitāti, slepenību, ko viņiem sniedz šī pazemes dimensija.”

Lielu daļu raķešu “Hamas” izgatavo turpat uz vietas darbnīcās Gazas joslā. Pirms dažiem mēnešiem Kataras telekanāla “Al Jazeera” publicētas dokumentālas filmas kadros tika rādīts, kā kaujinieki izmanto pašas Izraēlas raķetes, kas iepriekšējos uzlidojumos nokritušas Gazas joslā, bet nav uzsprāgušas. Tās izjauc, nogādā darbnīcā, sprāgstvielu un detaļas izmanto atkārtoti.

Filmā arī redzams, kā kaujinieki izrok vecas ūdens caurules, kas Gazas joslā reiz nodrošināja ūdensapgādi ebreju apmetnēs. Caurules sagriež, slīpē un izmanto jaunu raķešu ražošanai.

Var sasniegt mērķus pat 200 km attālumā

Kādas raķetes ir “Hamas” un citu grupējumu arsenālā? Pirmkārt, uz vietas taisītās tā dēvētās “Kasama raķetes” – salīdzinoši vienkāršas un lētas, to ražošanā var izmantot arī lauksaimniecībai paredzēto mākslīgo mēslojumu.

Šīm raķetēm ir neliels darbības rādiuss, līdz 10 km. Citas tālāka rādiusa raķetes, tostarp ar padomju, irāņu un sīriešu tehnoloģijām, jau var sasniegt Telavivu un Jeruzalemi. “Hamas” rīcībā esot arī sīriešu “M-302” raķetes, kas ar 200 kilometru rādiusu jau spēj sasniegt teju ikvienu vietu Izraēlā.

"Hamas" izmantotās raķetes
"Hamas" izmantotās raķetes

Izraēlas atbilde pret palestīniešu raķešu draudiem ir pretgaisa aizsardzības sistēma “Dzelzs kupols”, kas izveidota tuva darbības rādiusa raķešu neitralizēšanai. Tās efektiviāte esot 90%. Pateicoties šai sistēmai, Izraēlas pusē upuru ir daudz mazāk nekā palestīniešu pusē.

Sistēma sastāv no radara, kas fiksē raķešu palaišanu un tās izseko, datorvadības centrs aprēķina trajektoriju, no palaišanas iekārtas tiek izšautas pārtvērējraķetes.

Notriec tikai tās, kuru trajektorija apdraud apdzīvotas vietas, pārējām ļauj nokrist. Tehnoloģija ir dārga - katras pārvērējraķetes vērtība esot ap 65 000 eiro.

Dzelzs kupols glābj arī palestīniešu dzīvības

“Paradoksālā ziņā “Dzelzs kupols” glābj ne tikai daudzas izraēliešu, bet arī palestīniešu dzīvības,” norāda Izraēlas drošības analītiķis Kobi Mihaels.

“Ja mums nebūtu “Dzelzs kupola”, jūs varat iedomāties, cik daudz upuru būtu šeit, Izraēlā. Un tādā gadījumā Izraēlas reakcija pret Gazu būtu daudz, daudz agresīvāka.”

Militārā ziņā šis ir asimetrisks konflikts, un šajā ziņā nav šaubu par Izraēlas pārākumu. Taču paredzams, ka arī pēdējā laika sadursmes būs tikai atskaites punkts nākamajam konfliktam. Un tajā abas puses pretendēs uz uzvaru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti