Pakistānas parlamenta vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi konservatīvā partija

Pakistānas parlamenta vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi bijušā premjera Navaza Šarifa konservatīvā partija Pakistānas Musulmaņu līga, liecina neoficiālie rezultāti.

Tomēr tai nebūs nepieciešamā vairākuma, kas ļautu uzveidot valdību bez citu politisko spēku atbalsta. Šarifs bija premjers 90. gadu nogalē, tomēr zaudēja varu pēc militārā apvērsuma, vairākus gadus pavadīja trimdā, bet 2007. gadā atgriezās Pakistānā. Kamēr balsu skaitīšana turpinās, amatpersonas prognozē, ka vēlētāju aktivitāte bijusi augsta, neskatoties uz talibu uzbrukumu draudiem.

Pakistānā balsu skaitīšanai turpinoties, vietējo mediju aplēses liecina, ka Navaza Šarifa centriski labējā partija krietni apsteidz politiskos sāncenšus, un ir ieguvusi vismaz 115 no kopskaitā 342 deputātu vietām parlamenta apakšpalātā. Valstī populārā bijušā kriketa spēlētāja Imrana Hana vadītajai centriskajai "Taisnīguma kustībai" paredzams vairāk par 30 mandātiem. Aptuveni tikpat vietu prognozē arī šobrīd valdošajai Pakistānas Tautas partijai Bilavala Ali Zardari vadībā. Centriski kreisajai un liberāli orientētajai partijai tas nozīmē aptuveni četrreiz mazāku mandātu skaitu nekā līdz šīm.

Iespējams, slikto rezultātu daļēji var skaidrot ar islāmistu kaujinieku grupējuma „Taleban” draudiem uzbrukt tieši šai un vēl pāris liberālāk noskaņotām partijām, kādēļ tām nācās ievērojami samazināt priekšvēlēšanu kampaņas apjomu. Jau vēstījām, ka nedēļas pirms vēlēšanām iezīmēja sprādzieni un apšaudes, kuros bojā gāja vairāk nekā 120 cilvēku, kā arī politisko kandidātu radinieku nolaupīšanas.

Arī pašā vēlēšanu dienā Pakistānas lielākajā pilsētā Karači talibu bumbu uzbrukumā gāja bojā 11 cilvēku, bet 40 cilvēki ievainoti. Vēl viens cilvēks gāja bojā un trīs tika ievainoti, kad vāja bumba eksplodēja autobusā citviet pilsētā. Neskatoties uz draudiem, vēlētāju aktivitāte šoreiz bijusi salīdzinoši ļoti augsta. Ja iepriekšējā reizē 2008. gadā tie bija vien 44%, šoreiz Centrālās vēlēšanu komisijas amatpersonas runā par 60-80%. Pakistānā tik augsta vēlētāju aktivitāte nav bijusi kopš 70. gadiem. Tādēļ vismaz par stundu tika pagarināta balsošana, jo pie iecirkņiem veidojās garas rindas.

Tajā pašā laikā vēlēšanu komisija atzinusi, ka lielākajā pilsētā Karači tai nav izdevies nodrošināt pilnībā „brīvas un godīgas” vēlēšanas, un atsevišķos rajonos balsojums būs jārīko no jauna. Komisija norāda, ka izmeklē ziņojumus par draudu izteikšanu novērotājiem.

Tikmēr 63 gadus vecais Šarifs jau paziņojis par savu uzvaru, un aicinājis politiskos sāncenšus sēsties pie sarunu galda, lai kopīgi risinātu Pakistānas sasāpējušās problēmas. It īpaši ekonomiskajā jomā. Ja koalīcijas veidošanas sarunas noslēgsies veiksmīgi, šī būs pirmā reize Pakistānas pastāvēšanas vēsturē, kad vienu pilnu termiņu nostrādājušu civilo valdību nomaina cita. Valstī nereti notikuši militāri apvērsumi, un tā rezultātā savulaik gāzts arī Šarifs. Pakistānas valdību viņš iepriekš vadījis jau divas reizes - vispirms 90. gadu sākumā, un tad 90. gadu nogalē, kad zaudēja varu militārā apvērsumā, kuru sarīkoja ģenerālis Pervezs Mušarafs. Kaut gan Šarifam par dažādām apsūdzībām piesprieda mūža ieslodzījumu, viņam izdevās rast pavērumu Saūda Arābijā. 2007. gadā Šarifs atgriezās dzimtenē, un līdz šīm bija opozīcijas līderis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti