Pakistānā vairākas politiskās partijas protestē pret vēlēšanu rezultātiem

Grupa Pakistānas politisko partiju noraidījušas trešdien notikušo parlamenta vēlēšanu rezultātus, kurās uzvara tiek prognozēta bijušajam kriketa izlases kapteinim Imrānam Kānam. Viņa pretinieki uzskata, ka rezultāti ir viltoti, solot rīkot plašas protesta akcijas. Tikmēr Imrāns Kāns ir sācis sarunas par jaunās koalīcijas veidošanu. 

Vēl pirms trešdien notikušajām Pakistānas vispārējām vēlēšanām izskanēja ziņas, ka balsojums, visticamāk, nebūs godīgs un notiek plaša krāpšanās, aiz kura stāv, iespējams, bijušo kriketa zvaigzni Imrānu Kānu atbalstošās ietekmīgās militārpersonas. Taču atzinīgi tika novērtēts fakts, ka tikai otro reizi Pakistānas vēsturē ir gaidāma demokrātiska varas pāreja, turklāt beidzot varētu tikt izjaukta valstī ilgus gadus pastāvošā divu partiju valdīšanas sistēma.

Lai arī balsu skaitīšana joprojām turpinās, Imrāna Kāna vadītā „Kustība par taisnīgumu” ir izvirzījusies ievērojamā vadībā.

Absolūtajam vairākumam parlamentā ir nepieciešams nodrošināt 137 deputātu balsis. Pašlaik Imrāna Kāna politiskajam spēkam tiek prognozētas vismaz 115 vietas parlamentā, kamēr konkurējošā Pakistānas musulmaņu līga, ko vada pašlaik ieslodzījumā esošā bijušā premjerministra Navaza Šarifa brālis Šahbazs, var cerēt vien uz 64 vietām. Trešajā vietā ar 33 deputātu krēsliem pašlaik atrodas Pakistānas Tautas partija, kuras priekšgalā ir savulaik nogalinātās ekspremjeres Benaziras Bjuto dēls Bilavals Buto Zardari. 

Pakistānā pēc vēlēšanām neapmierinātība ar to rezultātiemUģis Lībietis

Kā piektdien paziņoja Eiropas Savienības novērotāji, vēlēšanu kampaņā ir trūcis vienlīdzīguma un daudziem politiskajiem spēkiem nav nodrošinātas vienādas aģitēšanas iespējas. Arī Amerikas Savienoto Valstu pārstāvji norādījuši, ka kampaņas laikā ir bijuši vairāki pārkāpumi, piemēram, ierobežojumi izteiksmes un pulcēšanās brīvībai.

Paužot savu neapmierinātību ar vēlēšanu iznākumu,

vairāku politisko partiju līderi sarīkoja sarunas, kurā pauda gatavību darboties opozīcijā un solīja sarīkot plašas protesta akcijas,

pieprasot jaunu vēlēšanu sarīkošanu. Partiju grupai, kas nodēvējusi sevi par ''Visu partiju konferenci'', pagaidām gan ir atšķirīgi viedokļi par turpmāko stratēģiju, jo daži politiskie spēki ir gatavi boikotēt darbu Nacionālajā asamblejā, kamēr citi pieprasa jaunu vēlēšanu sarīkošanu. Pakistānas Tautas partija, kas parasti tiek minēta kā reālākā jebkuras koalīcijas partnere, arī ir noraidījusi rezultātus, taču solījusi mēģināt pārliecināt citas partijas piedalīties parlamentārajā procesā.

Pats Imrāns Kāns, kurš jau ir paziņojis par savu uzvaru vēlēšanās un pašu balsojumu nosaucis par skaidrākajām un godīgākajām vēlēšanām Pakistānas vēsturē, ir sācis sarunas ar vairākām mazākajām partijām un neatkarīgajiem deputātiem par koalīcijas valdības izveidošanu. Tiek uzskatīts, ka šis process varētu aizņemt aptuveni 10 dienas. Paralēli federālās valdības veidošanai asa cīņa gaidāma arī par ietekmi visvairāk apdzīvotajā un bagātākajā Pendžabas provincē. Šeit visvairāk balsu vietējā parlamentā ir ieguvusi Pakistānas musulmaņu partija, taču tai nav absolūtā vairākuma un Imrāna Kāna politiskais spēks kopā ar mazākajām partijām var pretendēt uz valdības veidošanu arī šajā provincē.

Kā norāda politikas komentētāji, neatkarīgi no tā, kā risināsies politiskie procesi Pakistānā, nākamajam valsts līderim priekšā stāv virkne ļoti nopietnu izaicinājumu, sākot ar militāro ekstrēmismu, ekonomisko krīzi un iespējamo glābšanas pieprasīšanu no Starptautiskā Valūtas fonda un beidzot ar ūdens trūkumu un strauji pieaugošo iedzīvotāju skaitu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti