Pakistāna sēro un sola turpināt cīņu ar talibiem; skolēnu slepkavību nosoda visā pasaulē

Pakistāna trešdien sēro, pieminot 132 bērnus un deviņus pieaugušos, kurus otrdien uzbrukumā skolai nogalināja Pakistānas talibu kaujinieki. Pakistānas premjers paziņoja, ka intensīvās militārās operācijas pret Pakistānas talibiem „turpināsies, līdz terorisms būs iznīdēts”.

Trešdien notiek bēru un piemiņas ceremonijas, izsludinātas trīs dienu sēras.  Bet valdība nolēma, ka tiks izbeigts nāvessoda izpildes moratorijs lietās, kas saistītas ar terorismu.

Pakistānas „Taleban” kaujinieku sarīkoto slaktiņu nosodījuši arī Afganistānas talibi.  

Bojāgājušo bēres sākās jau otrdien, iestājoties tumsai, un turpinās trešdien. Visā valstī notiek piemiņas ceremonijas un sveču gājieni. Sēru laikā Pakistānas vēstniecību karogi visā pasaulē nolaisti pusmastā.

Saskaņā ar militāristu teikto, septiņi Pakistānas talibu kaujinieki iebruka armijas pārraudzītā meiteņu un zēnu skolā Pešavarā valsts ziemeļrietumos, kur mācījās arī karavīru atvases. Uzbrukums sākās auditorijā, kur skolēni tobrīd kārtoja eksāmenu, pēc tam kaujinieki gāja no klases uz klasi, turpinot slaktiņu un detonējot bumbas. Tas turpinājās astoņas stundas, līdz drošības spēki visus uzbrucējus nogalināja. Armija nakti pavadīja skolā, lai pārbaudītu, vai nav uzstādītas sprāgstvielas.

Dzīvību zaudēja vismaz 141 cilvēks, vairums bērni, bet vēl vairāk nekā 120 ievainoti.

Pakistānas talibi paziņojuši, ka uzbrukums skolai esot atbilde uz armijas operācijām pret viņu kaujiniekiem.

Notikušais šokējis valsti. Pakistānas premjers Navazs Šarifs to nosauca par „nacionālo traģēdiju, ko pastrādājuši mežoņi”.

 Viņš paziņoja, ka pretterorisma kampaņa jeb intensīvās operācijas pret Pakistānas talibiem, kas aizsākās vasarā, „turpināsies, līdz terorisms būs iznīdēts”. Šarifs solīja atriebību par „katru izlieto bērna asins lāsi”. Viņš ir sasaucis visu parlamentā pārstāvēto partiju sanāksmi, lai apspriestos, kā atbildēt uz teroraktu.

Dienu pēc slaktiņa valdība arī paziņojusi, ka atcels moratoriju nāves sodiem ar terorismu saistītās lietās. Saskaņā ar cilvēktiesību organizācijas „Amnesty International” datiem, Pakistānā uz nāvi notiesāti vairāk nekā 8000 cilvēku. Tomēr kopš 2008.gada spēkā ir nāvessoda moratorijs, un kopš tā laika šāds soda mērs izpildīts tikai vienam cilvēkam - kādai militārpersonai, kuru notiesāja karatiesa.

Slaktiņš asi nosodīts visā pasaulē. Arī Pakistānas kaimiņvalsts un senās sāncenses Indijas parlaments noturēja minūti klusuma brīža, pieminot upurus un izsakot līdzjūtību. Malala Jusafzaja, 17 gadus vecā Nobela miera prēmijas laureāte no Pakistānas, kas pirms diviem gadiem izdzīvoja talibu uzbrukumā, kas viņu sašāva galvā, slaktiņu nosodīja kā „zvērīgu un gļēvu”.

Šo uzbrukumu bērniem nosodījuši pat Afganistānas talibi. Afganistānas un Pakistānas talibiem ir kopīgas saknes, un  arī Afganistānas „Taleban” kaujinieki rīkojuši uzbrukumus civiliedzīvotājiem. Afgāņu talibi, kas šobrīd paši sākuši aktīvākus uzbrukumus Afganistānā, paziņoja, ka „apzināta nevainīgu cilvēku, sieviešu un bērnu nogalināšana ir pretrunā ar islāma principiem”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt