Dienas notikumu apskats

Jaunā konservatīvā partija iesniedza savus deputātu kandidātu sarakstus

Dienas notikumu apskats

VDK izpētes komisija aicina Saeimu pieņemt „Atklātības likumu”

Pakistānā noslēgušās parlamenta vēlēšanas; sprādzienā pie vēlēšanu iecirkņa 30 bojāgājušie

Pakistānā paredz smagas jaunās koalīcijas sarunas un lielu militāristu ietekmi

Pakistānā noslēgušās parlamenta vēlēšanas, kurās sīva cīņa tiek prognozēta starp populistiski noskaņoto bijušo kriketa zvaigzni Imrānu Kānu un bijušā premjerministra Navaza Šarifa savulaik vadīto „Pakistānas musulmaņu līgu”.

Reformas sološais Kāns tiek apsūdzēts vēlēšanu procesa ietekmēšanā, gūstot drošības spēku atbalstu.

Eksperti prognozē, ka nākamās valdības veidošanai būs nepieciešams vienoties par koalīciju, kurā joprojām liela ietekme var būt militāristiem.

Tikmēr vēlēšanu dienu aizēnojis sprādziens pie viena no balsošanas iecirkņiem, kurā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 30 cilvēku.

71 gadu ilgajā Pakistānas pastāvēšanas vēsturē šī gada parlamenta vēlēšanas bija tikai otrās, kurās tiek nodrošināta demokrātiska varas pāreja. Taču vēl ilgi pirms balsojuma vēlēšanas jau tika dēvētas par vienām no netīrākajām valsts vēsturē.

Par vēlēšanu favorītu tiek uzskatīts Kāns un viņa vadītā „Kustība par taisnīgumu”.

Bieži vien par populistu dēvētais un antiamerikāniski noskaņotais Kāns sola uzcelt „jaunu Pakistānu”, apkarojot korupciju, sakārtojot apkārtējo vidi un izveidojot islāma labklājības valsti.

Kānam pretī stājas gāztā un nu jau ieslodzītā premjerministra Navaza Šarifa brāļa Šahbaza Šarifa vadītā "Pakistānas musulmaņu līga". Savulaik ietekmīgākā politiskā spēka galvenais mērķis ir noturēt kontroli pār bagātāko un visvairāk apdzīvoto Pendžabas provinci, jo tieši tai var būt izšķirošā nozīme uzvarētāja noteikšanā.

Priekšvēlēšanu laikā izskanējušas ziņas par mēģinājumiem ietekmēt balsojuma gaitu, vislielākās apsūdzības veltot militāristiem, kuri ilgstoši pārvaldījuši valsti, un kuri, iespējams atbalsta tieši Kānu. Mediju aktīvisti un dažādu domnīcu pārstāvji notiekošo nosaukuši par ģenerāļu īstenotu „kluso apvērsumu”. Gan Kāns, gan militāristi šādas apsūdzības ir noraidījuši.

Jau tagad tiek prognozēts, ka balsojuma rezultāti būs ļoti cieši un būs nepieciešams veidot koalīcijas valdību.

Šajās sarunās izšķiroša loma var būt vai nu savulaik dominējušajai Pakistānas Tautas partijai, kuru pašlaik vada bijušā prezidenta Asifa Ali Zardari un nogalinātās premjerministres Benaziras Bhuto 29 gadus vecais dēls Bilavals Bhuto Zardari, vai arī kādai no daudzajām mazajām partijām.

Kā norāda izdevums “Foreign Policy”, priekšvēlēšanu kampaņas laikā ārpolitikas jautājumi ir nonākuši otrajā plānā, un, piemēram, Kāns apgalvojis, ka pastāv starptautiska sazvērestība pret viņu un Pakistānas demokrātiju.

Taču, pēc izdevuma domām, tieši ārpolitika būs viens no nākamo valsts līderu lielākajiem izaicinājumiem, jo attiecības ar kaimiņos esošo Afganistānu un ASV gadu desmitiem ir bijušas īpaši saspīlētas. Tas tāpēc, ka Pakistāna tiek apsūdzēta par patvēruma nodrošināšanu talibu kaujiniekiem, kuri savu darbību izvērš Afganistānā.

Tāpat nākamajam premjerministram, lai kurš tas arī nebūtu, būs jāsaskaras ar ievērojamu valsts parāda krīzi. Izdevums arī uzskata, ka nākamajā valdošajā koalīcijā liela ietekme, īpaši ārpolitikas jautājumos, joprojām saglabāsies armijas ģenerāļu rokās.

Vēlēšanu gaitu aizēnojis pašnāvnieka terorista sarīkots sprādziens pie viena no vēlēšanu iecirkņiem Kuetas pilsētā, Baločistānas štatā. Tajā dzīvību zaudējis vismaz 31 cilvēks. Atbildību par šīsdienas uzbrukumu uzņēmies radikālais grupējums „Islāma valsts”. Pēdējās nedēļās pirms vēlēšanām vardarbība Pakistānā ir pastiprinājusies un nogalināti ir vairāk nekā 180 cilvēki, tostarp arī trīs parlamenta deputātu kandidāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti