Pagarina sarunas par Irānas kodolprogrammu

Irāna un pasaules lielvaras ir nolēmušas  līdz 7.jūlijam pagarināt sarunas par Teherānas kodolprogrammu. Galīgo vienošanos sākotnēji bija plānots panākt līdz otrdienai.  

Reaģējot uz panākto pagarinājumu, Eiropas Savienība vēl uz nedēļu iesaldējusi Irānai noteiktās sankcijas. Vienlaikus Austrijas galvaspilsētā Vīnē turpinās kodolsarunas starp  Irānas ārlietu ministru un Amerikas Savienoto Valstu valsts sekretāru. Viņiem plāno pievienoties arī Krievijas un Vācijas ārlietu resoru vadītāji.

Irāna un sešas pasaules lielvaras aprīlī konceptuāli vienojās par Irānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret sankciju atcelšanu. Sarunās ar oficiālo Teherānu iesaistīta Vācija un Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes piecas pastāvīgās dalībvalstis - ASV, Francija, Krievija, Ķīna un Lielbritānija.

Irāna vēlas, lai visas pret to ieviestās ekonomiskās sankcijas tiktu atceltas vienlaikus ar kodolvienošanās stāšanos spēkā. Irānas līderi  brīdināja, ka galīgās kodolovienošanās noslēgšana nav garantēta.  Sarunu laikā lielvalstis vēlējās saņemt skaidras garantijas, ka Irāna nemēģinās izgatavot kodolieročus.

Jau drīz pēc vienošanās par galvenajiem punktiem attiecībā uz Irānas kodolprogrammu, kas aprīlī tika pieņemti Šveicē, paziņojumi bija piesardzīgi. Mērķis bija līdz jūnija beigām panākt visaptverošu vienošanos un sākt sarunas par detaļām.

Kopš 2012.gada ASV un Eiropas Savienība, atbildot uz Irānas aktivitātēm, kas varētu liecināt par kodolieroču ražošanu, ir noteikušas degvielas importa aizliegumu no Teherānas, kuru tagad, visām pusēm vienojoties, varētu atcelt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti