Pamiers, kas vakar vakarā stājās spēkā starp Izraēlu un radikālo islāmistu kustību "Hamas", pagaidām tiek ievērots. Kaut gan pirmajās stundās pēc pamiera no Gazas joslas uz Izraēlu vēl izšautas vairākas raķetes, Izraēla nav atbildējusi ar pretuguni. Abu pušu līderi gan ieņem piesardzīgu nostāju un brīdina, ka ir gatavi jebkurā brīdī atsākt karadarbību. To, ka riski pastāv, apzinās arī starptautiskā sabiedrība.
Pēc astoņu dienu ilgām savstarpējām apšaudēm, kuru dēļ dzīvību zaudēja pieci izraēlieši un vairāk nekā 150 palestīnieši, pamiers starp abām pusēm stājās spēkā trešdien deviņos vakarā. To Kairā panāca Ēģipte kā vidutāja sarunās starp Izraēlu un radikālo islāmistu kustību "Hamas" Kairā.
Vienošanās paredz, ka Izraēla no savas puses apņēmusies pārtraukt jebkādu karadarbību Gazas joslā gan uz zemes, gan jūras, gan gaisā. Savukārt palestīnieši apņēmušies apturēt jebkādu jebkura grupējuma naidīgu rīcību pret Izraēlu no Gazas joslas, tostarp izbeidzot raķešu apšaudi un visus uzbrukumus robežai. Paredzēta arī robežpunktu atvēršana, nodrošinot cilvēku un preču kustību. Vienošanās par robežas šķērsošanas procedūrām panākama 24 stundu laikā no uguns pārtraukšanas brīža.
Kaut gan Izraēla ziņo, ka arī pēc pamiera stāšanās spēkā no Gazas joslas ir raidītas atsevišķas raķetes, Izraēla uz tām nav atbildējusi ar pretuguni. Tādēļ vismaz pagaidām liekas, ka pamiers turpinās. Tomēr abu pušu nostāja ir ļoti piesardzīga. Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu paziņoja- ja "Hamas" pārkāps pamiera nosacījumus, tad atbilde būs jaunas un vēl vērienīgākas militārās operācijas, tomēr šobrīd galvenais ir izmantot šo iespēju, lai nodrošinātu ilgstošu mieru. Savukārt aizsardzības ministrs Ehuds Baraks piebilda, ka Izraēlas ofensīva ir sasniegusi savus mērķus.
No otras puses "Hamas" uzskata, ka uzvarējuši ir palestīnieši, jo Izraēla piekāpusies to prasībām. Kustības līderis Haleds Mešals arī norādīja, ka "Hamas" ievēros pamiera noteikumus, ja to pašu darīs Izraēla, bet brīdināja, ka viņa kaujinieki ir gatavi atsāk cīņu jebkurā brīdī:
"Tā bija nodevīga agresija pret mūsu cilvēkiem Gazā, kas lika mums aizsargāties. Pēc astoņu dienu apšaudēm Dievs noņēma cionistu roku no mūsu cilvēkiem Gazā, un Izraēla bija spiesta padoties mūsu nosacījumiem un prasībām."
Situācijai saglabājoties saspringtai, arī ANO ģenerālsekretārs Bans Kimuns brīdināja, ka pamiers ir jānostiprina. Ir svarīgi, lai abas puses ievēro vienošanos, lai atrisinātu sasāpējušos jautājumus:
"Tagad mums galvenā uzmanība jāpievērš tam, lai pamiers turpinātos, un cilvēki Gazas sektorā saņemtu nepieciešamo humāno palīdzību. Pamiers ir milzīgs atvieglojums Gazas un Izraēlas iedzīvotājiem, un arī starptautiskajai sabiedrībai. Bet mēs visi arī zinām, ka draudi nav zuduši."
Izraēla galvenokārt satraucas par to, ka "Hamas" un citi kaujinieku grupējumi Gazas joslā varētu izmantot pamieru atelpas brīdim, lai atkal apbruņotos. Izraēlas armija norāda, ka šī konflikta laikā kaujinieki Gazā pirmo reizi izmantoja tāldarbības raķetes pret Telavivu un Jeruzalemi. Domājams, tās iegūtas no Irānas.
Foto: AFP/Getty Images