Pabriks: Turpināt Eiropas aizsardzības spēju iesaldēšanu ir pārāk riskanti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

„Ja Eiropas valstis turpinās iesaldēt aizsardzības spēju, kas nepieciešama, lai cīnītos ar mūsdienu izaicinājumiem un nodrošinātu ekonomisko izaugsmi un attīstību, Eiropa turpinās būt atkarīga no ārējo partneru atbalsta, kas ir pārāk riskanti,” uzrunājot Briseles foruma dalībniekus diskusijā „Ko Eiropa vēlas no ASV?”, svētdien, 17. martā, norādīja Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Tāpat Pabriks atzina ASV lielo nozīmi gan Eiropā, gan globālā mērogā.

„ASV atbalsts miera un stabilitātes nodrošināšanā ir ļoti svarīgs gan globālā mērogā, gan Eiropas kontinentā, jo ASV iegulda lielāko daļu no NATO resursiem un spējām,” sacīja Pabriks. „Ir laiks panākt vienlīdzību, jo nav iespējams veidot labas attiecības, ja viena no pusēm tajās ilgstoši iegulda daudz vairāk nekā otra.”

Piebilstams, ka īsi pirms Briseles foruma, sestdien, 16. martā, ASV paziņoja, ka atsakās no Eiropas pretraķešu aizsardzības sistēmas pēdējās fāzes īstenošanas, lai par ietaupītajiem līdzekļiem stiprinātu savas teritorijas aizsardzību pret Ziemeļkorejas draudiem. ASV aizsardzības ministrs Čaks Heigels gan uzsvēra, ka Vašingtona turpinās stingri atbalstīt NATO pretraķešu aizsardzības sistēmu Eiropā. Viņš norādīja, ka jau iesāktais darbs pie raķešu sistēmu uzstādīšanas tiks pabeigts, kā plānots.

Briselē Latvijas aizsardzības ministrs norādīja, ka Eiropas valstīm ir jādefinē kopīgi mērķi un jāizstrādā plāns, kā tos sasniegt, lai parādītu Eiropu kā nopietnu, atbildīgu un uzticamu sadarbības partneri. Eiropas un ASV brīvās tirdzniecības vienošanās ir viena no iespējām veicināt abu ekonomiku sadarbību, un Eiropai jābūt gatavai tajā iesaistīties.

Diskusijas dalībnieki secināja, ka ASV no Eiropas sagaida aktīvāku rīcību globālās drošības vides stiprināšanā, kā labu piemēru minot Eiropas Savienības valstu vadošo lomu operācijā Lībijā. Tāpat nepieciešams sadarboties, meklējot kopīgus risinājumus kompleksajiem draudiem, kas mūsdienu pasaulē kļūst arvien aktuālāki.

„Mūsdienu izaicinājumi ir daudz sarežģītāki, kā tie, ar kuriem sastapāmies pirms pusgadsimta, tādēļ arī līdzekļi, ar kuriem tos pārvarēt, ir kļuvuši daudz kompleksāki,” norāda aizsardzības ministrs.

Diskusijā „Ko Eiropa vēlas no ASV?” kopā ar Latvijas aizsardzības ministru piedalījās Itālijas bijušais ārlietu ministrs Franko Fratini, ASV Starptautisko attiecību padomes vecākais pētnieks Čārlzs Kupčans un Eiropas Ārpolitisko sakaru dienesta ģenerālsekretārs Pjērs Vimonts. Diskusiju vadīja Pēters Špīgels no Briseles „Financial Times”.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks piedalījās gadskārtējā Briseles forumā no 15. līdz 17.martam, tiekoties ar akadēmiķiem, politiķiem un uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem no dažādām pasaules valstīm, lai runātu par jaunākajiem izaicinājumiem abpus Atlantijas okeānam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti