Orbāns negrasās mainīt partijas «Fidesz» politiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas Tautas partija  (EPP) šodien spriedīs par Ungārijas valdošās partijas „Fidesz” turpmāko atrašanos partijā. Tās izslēgšanu no Eiropas Tautas partijas rindām ir pieprasījušas 13 citas partijas, apgalvojot, ka Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna īstenotā politika ir pretrunā Eiropas vērtībām. Viktors Orbāns ir atvainojies par saviem iepriekš izteiktajiem apvainojumiem Eiropas Tautas partijas virzienā, taču „Fidesz” īstenoto politiku mainīt negrasās. Tā vietā viņš ir gatavs izskatīt iespējas sadarboties arī ar citām Eiropas Parlamentā pārstāvētajām politiskajām grupām.

Orbāns negrasās mainīt partijas «Fidesz» politiku
00:00 / 04:53
Lejuplādēt

Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers un ungāru izcelsmes amerikāņu filantrops Džordžs Soross gatavo sazvērestību, lai sekmētu migrāciju uz Eiropu. Plakāti ar šādu tekstu pēdējo nedēļu laikā bija redzami daudzviet Ungārijā, valdošajai partijai „Fidesz” uzsākot cīņu pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Šī kampaņa, kā arī jau kādu laiku valdošās domstarpības starp Briseli un Budapeštu par likuma varas ievērošanu Ungārijā, ir izraisījušas asas diskusijas par to, vai šādai pret Eiropu noskaņotai partijai vispār ir vieta lielākajā Eiropas politiskajā veidojumā – Eiropas Tautas partijā. Un šodien ir pienākusi tā diena, kad partija par šo jautājumu spriedīs.

Eiropas Tautas partijas vadošais kandidāts Eiropas Parlamenta vēlēšanās Manfrēds Vēbers ir izvirzījis Ungārijai trīs priekšnoteikumus, lai "Fidesz" paliktu Tautas partijas rindās – ir jāizbeidz pret Eiropas Savienību vērstā kampaņa Ungārijā, jāatvainojas pārējiem Eiropas Tautas partijas biedriem, kā arī jāatļauj amerikāņu filantropa Džordža Sorosa Centrālās Eiropas universitātei turpināt savu darbu Budapeštā. Kā norādījis Vēbers, viss ir Viktora Orbāna rokās:

"Mums kritēriji ir skaidri – mēs esam uz vērtībām un kopīgām idejām balstīta Eiropas ģimene. Visi, kuri balstās uz šīm kopīgajām idejām, var palikt un tiek aicināti palikt mūsu rindās. Citi var izstāties vai arī var tikt izslēgti, ja tiek atzīts, ka tas nesaskan ar mūsu kopīgo redzējumu par nākotni. Tāpēc šis ir viņa lēmums."

Pagājušajā nedēļā Manfrēds Vēbers bija ieradies Budapeštā, lai klātienē ar Viktoru Orbānu apspriestu abu pušu domstarpības. Lai arī ungāru presē tajās dienās Vēbers tika saukts pat par „ceturtā reiha” vadītāju, sarunas esot bijušas konstruktīvas, taču problēmas joprojām nav atrisinātas. Ungārijas valdība gan bija solījusi, ka līdz pagājušajai piektdienai pret Eiropas Savienību, Žanu Klodu Junkeru un Džordžu Sorosu vērstā kampaņa tiks izbeigta, taču arī es klātienē pārliecinājos, ka vēl piektdien šie plakāti Budapeštas ielās bija redzami. Viktors Orbāns ir arī uzrakstījis vēstuli 13 Eiropas Tautas partijā ietilpstošajām partijām, kuras pieprasa „Fidesz" izslēgšanu.

Vēstulē Orbāns atvainojies par to, ka savus kritiķus ir nosaucis par „noderīgajiem idiotiem”. Ungārijas premjers atvainojies, ja šie izteikumi ir kādu aizskāruši, vienlaicīgi gan norādot, ka „Fidesz” savu pozīciju mainīt nevēlas, īpaši migrācijas, kristīgās kultūras un Eiropas nākotnes jautājumos.

Visai neierasti, bet Eiropas Tautas partijas iekšienē notiekošajās diskusijās iesaistījies arī Itālijas vicepremjers Mateo Salvīni, kurš Eiropas Parlamenta vēlēšanās vēlas apvienot dažādus eiroskeptiskos spēkus, tostarp metot acis arī Ungārijas virzienā.

"Es zinu, ka Eiropas Tautas partijā notiek iekšējās debates, taču būtu dīvaini izslēgt kādu tikai par to, ka esi valdībā un aizstāvi savas valsts intereses. Orbāns ir viens no mūsu sarunu partneriem, viņš ir demokrātiski ievēlēts premjerministrs. Tāpēc mums ir jāskatās, kāds lēmums tiks pieņemts 20.martā. Manuprāt, būtu muļķīgi atvadīties no tik nozīmīgas valsts kā Ungārija ar tās demokrātiski ievēlētām institūcijām, valdību un parlamentu,'' sacīja Salvīni.

Vairums ungāru politikas analītiķu gan ir pārliecināti, ka „Fidesz” no Eiropas Tautas partijas izslēgta tomēr netiks. Galvenokārt jau tāpēc, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanās Eiropas Tautas partijas grupai jau tā tiek prognozēts ievērojams deputātu skaita samazinājums, tāpēc riskēt ar vēl 13 vai 14 ungāru balsu zaudēšanu būtu neprātīgi. No otras puses, tiek pieļauts, ka „Fidesz” varētu būt noderīga, nākotnē veidojot koalīcijas ar citām parlamenta grupām.

Pats Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns ir paziņojis, ka gadījumā, ja viņa partija tomēr tiks izslēgta no Eiropas Tautas partijas, viņa pirmais pieturas punkts turpmākajām sarunām būs Polija, kura līdzīgi kā Ungārija arī ir iesaistījusies strīdā ar Briseli par likuma varas ievērošanu. Tiekoties ar Polijas premjerministru Mateušu Moravecki, Orbāns norādījis, ka abas valstis kopā jau gatavo spožu Centrāleiropas renesansi, lai pieliktu punktu diskusijām par Eiropas Savienotajām Valstīm. Šeit jāatgādina, ka pašlaik Polijā valdošā partija „Likums un taisnīgums” Eiropas Parlamentā ir pārstāvēta Eiropas Konservatīvo un reformistu grupā. Uz iespējamo sadarbību „Likumu un taisnīgumu” ir aicinājusi arī jau minētā Mateo Salvīni veidotā grupa, ko citi jau nodēvējuši par „anti Eiropas Savienības līgu”. Taču eksperti norāda, ka gan Polijas, gan Ungārijas valdošās partijas tomēr dotu priekšroku tādai Eiropas Parlamenta grupai, kurai jau līdz šim ir bijusi daudz lielāka ietekme politisko procesu virzīšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti