Opozīcija Ukrainas valdības maiņu sauc par farsu

Ukrainā notikusi valdības maiņa. Līdzšinējā premjerministra Alekseja Hončaruka vietā stājies Deniss Šmigaļs. Jaunais valdības vadītājs solījis pakāpeniski risināt samilzušās ekonomiskās problēmas, taču opozīcijas pārstāvji uzskata, ka valdības maiņa ir pilnīgs farss.

Opozīcija Ukrainas valdības maiņu sauc par farsuUģis Lībietis

Pirmās nozīmīgās sistēmiskās izmaiņas Ukrainas politiskajā dzīvē notikušas vien 10 mēnešus pēc Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska inaugurācijas. Atsevišķi ukraiņu komentētāji nepieciešamību pēc šādām pārmaiņām saista ar valsts vadības apziņu, ka gados jauni un bieži vien no malas pieaicināti cilvēki Alekseja Hončaruka valdībā nespēja tikt galā ar valstij priekšā stāvošajiem izaicinājumiem. Otrs iemesls varētu būt nepieciešamība atbrīvot sistēmu no bijušā prezidenta administrācijas vadītāja Andreja Bogdana ieceltajām personām.

Sasaucot un uzrunājot parlamenta ārkārtas sēdi, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis skaidroja savus argumentus nepieciešamībai mainīt valdības sastāvu.

"Es esmu pārliecināts, ka katra valdība sper soli pretī bezdibenim brīdī, kad tā ir zaudējusi atmiņu, dzirdi un redzi. Kad valdība aizmirst savus solījumus un pārstāj dzirdēt vienkāršos cilvēkus, kad neredz nepieciešamību pēc pārmaiņām. Taču tas nav par mums.

Būsim godīgi – šai valdībai ir sasniegumi! Tā ir inflācijas krišanās, cīņa ar ēnu ekonomiku, gadiem ilgi izlaupīto valsts uzņēmumu privatizācijas uzsākšana un valsts lomas mazināšana mūsu valsts ekonomikā. Taču patiesība ir tāda, ka ukraiņiem ar to ir par maz. Šī ir pirmā valdība, kuras augšgalā nav korupcijas. Bet nezagt – ar to ir par maz. Šī ir jaunu seju valdība. Bet tikai ar sejām ir par maz. Ir nepieciešamas jaunas smadzenes un jaunas sirdis," pauž Zelenskis.

Par jauno valdības vadītāju iecelts bijušais Ivanofrankivskas apgabala gubernators un nesen par vicepremjeru kopienu un teritoriju jautājumos ieceltais Deniss Šmigaļs. Kopā ar viņu apstiprināti arī 13 jaunās valdības ministri, ar kuru kandidatūrām deputāti tika iepazīstināti vien pusstundu pirms balsojuma par jaunās valdības apstiprināšanu.

Ziņu aģentūra "UNIAN" norāda, ka parlamenta sesijas laikā deputāti bija sagaidījuši no jaunā premjera vīziju par to, kā tiks risinātas samilzušās ekonomiskās problēmas – milzīgais budžeta iztrūkums, ražošanas krišanās, nenotiekošā, bet solītā pensiju indeksācija, kritiskā situācija elektroenerģijas un gāzes tirgū, korupcijas nemazināšanās, algu parādi un arī koronavīrusa radītās krīzes iespējamās sekas. Taču jaunais premjers solījis jautājumus risināt pakāpeniski, sekojot iesāktajam kursam. Šmigaļs solījis arī pārskatīt šī gada budžetu, stiprināt ekonomisko bloku, nacionālo drošību un aizsardzību, kā arī tikt galā ar amatpersonu atalgojumu.

Šāda visai liela nekonkrētība izsaukusi opozīcijas pārstāvju kritiku. Tā, piemēram, bijušā prezidenta Petro Porošenko pārstāvētā spēka "Eiropas Solidaritāte" deputāte Irina Geraščenko norāda, ka valdības maiņa ir vienkārši farss.

"Ir acīmredzams, ka šodien šeit tika sarīkots farss, kas saucas Zelenska valdības maiņa pret Zelenska valdību. Ir pilnīgi loģiski, ka nekādas programmas vai stratēģijas nav ne bijušajai, ne jaunajai valdībai. Bija dīvaini klausīties prezidenta uzrunu, kurš teica, ka šī ir bijusi labākā Ukrainas valdība – tad kāpēc to vajadzēja atlaist un mainīt un vainot visos pasaules grēkos?" saka Geraščenko.

Arī ukraiņu komentētājs Vitālijs Portņikovs uzskata, ka nav jēgas salīdzināt Hončaruka un Šmigaļa valdības, jo patiesībā tās abas ir Volodimira Zelenska valdības un tieši prezidentam ir jāuzņemas atbildība par to, kas notiks valstī. Galu galā ne iepriekšējās valdības, ne tagadējās valdības ministri ne premjers nav uzklausīti parlamentā. Tieši tāpēc arī šo valdību, visticamāk, gaidot iepriekšējās liktenis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti