Omānas līcī noticis uzbrukums diviem tankkuģiem

Omānas līcī ceturtdien, 13. jūnijā, noticis uzbrukums diviem tankkuģiem. Uz norvēģu tankkuģa „Front Altair” un Japānas kravas kuģa „Kokuka Courageous” notikuši sprādzieni un izcēlies ugunsgrēks. No abiem kuģiem izglābti 44 apkalpes locekļi. Eksploziju iemesls līdz šim nav noskaidrots, tomēr incidents var pasliktināt jau tā saspringtās Vašingtonas un Teherānas attiecības.  

ĪSUMĀ:

  • Netālu no Irānas piekrastes noticis uzbrukums 2 norvēģu un japāņu kuģiem.
  • Norvēģu kuģis aizdegās, 23 apkalpes locekļi ielēca jūrā un tika izglābti.
  • Norvēģu kuģa apkalpe ir evakuēta, un neviens no apkalpes nav cietis.
  • Sprādziena iemesli uz kuģa nav zināmi; Norvēģija rekomendē kuģiem izvairīties no Irānas ūdeņiem.
  • Stundu pēc šī incidenta aizdegās netālu esošais Japānas tankkuģis.
  • 21 kuģa apkalpes loceklis ielēcis jūrā, visi vēlāk izglābti.
  • Abi tankkuģi veduši Japānai paredzētu kravu.
  • ES aicina visus saglabāt savaldību, lai neeskalētu situāciju.
  • Uzbrukumi notikuši laikā, kad ASV un Irānas attiecības ir īpaši saspīlētas.
  • Izplatoties ziņām par uzbrukumiem kuģiem, strauji pieaugušas naftas cenas.

Uzbrukums norvēģu tankkuģim „Front Altair” un Japānas kravas kuģim „Kokuka Courageous” notika šorīt Omānas līcī, netālu no Irānas piekrastes.

Omānas līcī noticis uzbrukums diviem tankkuģiemRihards Plūme

ASV Piektā flote ziņoja, ka tās karakuģi saņēmuši trauksmes signālus no abiem tankkuģiem, kas ziņojuši par uzbrukumiem. Vēlāk Norvēģijas Jūras drošības aģentūra informēja, ka saņemtas ziņas par trīs sprādzieniem uz norvēģu kuģa un ugunsgrēku.

„Front Altair”, kas kuģo zem Māršala salu karoga, transportēja etanola kravu no Kataras uz Taivānu. Kad kuģis aizdegās, 23 apkalpes locekļi ielēca jūrā, viņus izglāba garāmbraucošs kuģis un nodeva viņus Irānas glābšanas vienībai. Kuģa apkalpe ir evakuēta, un neviens no apkalpes nav cietis.

Ņemot vērā šo incidentu un ziņas par sabotāžas mēģinājumiem uz citiem tankkuģiem pagājušajā mēnesī, Norvēģijas kuģi, kas atrodas šajā reģionā, aicināti pastiprināt modrību un sekot līdzi notikumu attīstībai.

Lai gan nav skaidrs, kas izraisīja sprādzienus uz „Front Altair”, Norvēģijas Jūras drošības aģentūra rekomendējusi kuģiem izvairīties no Irānas ūdeņiem.

Vien stundu pēc sprādzieniem uz norvēģu tankkuģa aizdedzies netālu esošais Japānas kravas kuģis. Tas ceļoja zem Panamas karoga un bija ceļā no Singapūras uz Saūda Arābiju ar metanola kravu.

21 kuģa apkalpes loceklis ielēcis jūrā un viņi visi vēlāk izglābti. Singapūrā bāzētā kompānija, kam pieder kuģis, nodēvēja notikušo par „drošības incidentu” un ziņoja, ka viens apkalpes loceklis incidentā ticis viegli ievainots. Japānas valdība norādīja, ka abi tankkuģi veduši Japānai paredzētu kravu.

Irāna paziņoja, ka tās jūras spēki no kuģiem, kas negadījumu laikā aizdegušies Irānas piekrastē, kopumā evakuējuši 44 cilvēkus. Teherāna arī atklāja, ka nosūtījusi helikopteru no Bandaredžāskas uz kuģu atrašanās vietu, lai veiktu tālāku izmeklēšanu.

Palīdzību sniedz arī ASV flotes kuģi. Eiropas Savienība pēc ziņām par piedzīvotājiem uzbrukumiem aicināja visus saglabāt maksimālu savaldību, lai izvairītos no situācijas eskalācijas.

Uzbrukumi kuģiem notikuši laikā, kad Vašingtonas un Teherānas attiecības ir īpaši saspīlētas.

Vien pirms mēneša Omānas līcī uzbrukumos cieta četri naftas tankkuģi - divi Saūda Arābijas, viens Norvēģijas un viens Apvienoto Arābu Emirātu kuģis. Kas tieši notika, joprojām nav skaidrs, bet ASV prezidenta nacionālās drošības padomnieks Džons Boltons izteicās, ka aiz šiem uzbrukumiem „gandrīz vai noteikti” stāv Irāna, kas to noliegusi.

Apvienotie Arābu Emirāti pagājušajā nedēļā informēja, ka piecu valstu kopīgi veiktā izmeklēšana, kuras rezultāti iesniegti ANO, norāda uz iespējamību, ka aiz šiem uzbrukumiem stāv valsts, taču vēl nav gūti pierādījumi, ka vainīga būtu Irāna.

Omānas līcis, kas savieno Arābijas jūru ar Hormuza šaurumu un tālāk ar Persijas līci, ir daļa no nozīmīga kuģu ceļa, pa kuru tiek importēti vismaz 15 miljoni barelu jēlnaftas un citi produkti simtiem miljoniem dolāru vērtībā.

Izplatoties ziņām par uzbrukumiem tankkuģiem, strauji paaugstinājušās naftas cenas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt