Ojārs Skudra: Pozīcijas Austrumukrainā joprojām ir nesamierināmas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

"Pozīcijas Austrumukrainā joprojām ir nesamierināmas," intervijā Latvijas Radio uzsver Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors vēsturnieks Ojārs Skudra.

Skudra uzskata, ka Ukrainas konfliktā ātrs risinājums nav gaidāms, bet viņš pieļauj divus iespējamus scenārijus.

Krievija prasa pamieru starp kaujiniekiem un Ukrainas bruņotajiem spēkiem un šī pamiera laikā notiktu sarunas, kā šo jautājumu risināt. Un risinājumi ir divi. Radikālais risinājums - pievienošanās Krievijai, tāpat kā notika ar Krimu. Mērenākais risinājums ir Ukrainas federalizācija," pauž Skudra.

Atskatoties uz aizvadīto nedēļu Ukrainā, profesors norāda - šī nedēļa bijusi tikšanās reizēm un sarunām bagāta: Krievijas prezidents Vladimirs Putins oficiāli tikās ar Francijas prezidentu Fransuā Olandu, Lielbritānijas premjeru Deividu Kameronu, bija vairāk nekā stundu gara saruna ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli, kā arī aptuveni 15 minūšu gara saruna ar Ukrainas jauno prezidentu Petro Porošenko.

Pagaidām vienīgais pozitīvais šīs sarunas rezultāts, manuprāt, ir tas, ka Krievija sūtīšot kādu savu augstu pārstāvi uz Porošenko inaugurāciju, kas šodien notiek Kijevā. Ar piebildi, ka Putins joprojām atsakās lietot apzīmējumu "Ukrainas likumīgais prezidents", Krievija tikai respektē Porošenko ievēlēšanu," norāda profesors.

Profesors Skudra uzskata, ka tikšanās un sarunas liecinot tikai par to, ka rietumu un Krievijas puses aktivitātes bijušas vērstas uz to, lai atjaunotu tiešus diplomātiskus kontaktus.

"Par kaut kādiem nopietniem rezultātiem runāt nevar, izņemot divas lietas - bija ASV prezidenta Baraka Obamas vizīte Polijā, kur viņš minēja divus aspektus, kas, manuprāt, ir būtiski: apsolījums, ka ASV par aptuveni vienu miljardu dolāru pastiprinās savu militāro klātbūtni Centrāleiropā. Pie reizes Obama pieprasīja, lai Eiropas NATO valstis palielinātu savus aizsardzības budžetus, kuri visām bez izņēmumiem ir zem diviem procentiem. Vēl ir izskanējusi ziņa, ka ASV piegādās Ukrainai nakts optiskās ierīces, jo, izrādās, Ukrainas armija ar tādām nav apgādāta un tas apgrūtina militārās operācijas Austrumukrainā, kā arī citas „neletālās” iekārtas par pieciem miljoniem dolāru. Šis ir ļoti konkrēts ASV solis," vērtē profesors Ojārs Skudra.

Kā vēstīts, 6.jūnijā Krievijas prezidents Vladimirs Putins pirmo reizi tikās ar jaunievēlēto Ukrainas prezidentu Petro Porošneko. Abi esot apsprieduši, kā panākt pamieru Ukrainas austrumos, un tuvākajās dienās būšot detalizētākas sarunas.

7.jūnijā Ukrainā notiek Petro Porošenko inaugurācijas ceremonija. Viņš pirms nepilnām divām nedēļām uzvarēja vēlēšanās, iegūstot teju 54% balsu un cīņā pārspēja arī Jūliju Timošenko.

Situācija Ukrainā joprojām ir saasināta. Tādējādi stājoties amatā Porošenko apņēmies risināt problēmas Austrumukrainā, kur notiek regulāras sadursmes starp Ukrainas armiju un prokrieviskajiem spēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti