OECD izstrādājis globālu plānu cīņai pret nodokļu nemaksāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Piektdien sākoties G20 valstu finanšu ministru un centrālo banku vadītāju sanāksmei Maskavā, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija jeb OECD publicēja plānu, kā cīnīties pret nodokļu nemaksāšanu. To izdarīt organizācijai uzdeva „lielā divdesmitnieka” valstu līderi pēc iepriekšējā samita aprīlī, Vašingtonā.

OECD uzskata, ka ir jāizveido pienācīgs regulējošais ietvars, jo pašreizējie noteikumi nav pietiekami un balstīti uz līgumiem starp atsevišķām valstīm. „Starptautiskie nodokļu likumi, daudzi no kuriem ieviesti pagājušā gadsimta divdesmitajos gados, nodrošina, ka uzņēmumiem nav jāmaksā nodokļi divas valstīs" jeb tie nav aplikti ar dubultu nodokli,” paziņoja OECD ģenerālsekretārs Anhels Gurija, piebilstot, ka tas ir atzīstami. Tomēr viņš uzsvēra, ka starptautiski uzņēmumi mūsdienu digitālajā pasaulē šos noteikumus izmanto ļaunprātīgi, lai dubultā izvairītos no nodokļu maksāšanas.

Tādēļ ir nepieciešami jauni starptautiski standarti, lai globālā līmenī saskaņotu uzņēmumu ienākuma nodokļu politiku. Starp OECD ieteikumiem ir noteikt prasību, lai firmas varasiestādēm padara atklātus savus nodokļu plānošanas pasākumus.

Šī gada pirmajā pusē aktualizējās diskusijas par nepieciešamību starptautiskā mērogā stiprināt pūliņus cīņai pret izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. Vispirms pavasarī apjomīgu pētījumu par ārzonas firmu tīkliem publicēja Vašingtonā dibinātais Starptautiskais Pētnieciskās žurnālistikas konsorcijs. Bet Lielbritānijā par nodokļu sistēmas trūkumu izmantošanu kritiku izpelnījušās tādas starptautiskas ASV kompānijas kā „Google” un „Starbucks”, kas izmantojušas likumīgas, bet pretrunīgi vērtētas metodes. Tās Lielbritānijā gūtos ieņēmumus reģistrējušas valstīs, kur ir zemāki nodokļi, tādā veidā pašā Lielbritānijā valsts kasē iemaksājot neproporcionāli maz. Par līdzīgu rīcību ASV likumdevēju uzmanības lokā nonācis arī informācijas tehnoloģiju uzņēmums „Apple”.

Organizācija cer, ka tās ieteikumi tiks realizēti dzīvē divu gadu laikā, un valstis par tiem vienosies ātri. Kaut gan ņemot vērā lietas sarežģītību, tās varētu būt pārāk optimistiskas cerības. Tomēr tādas valstis kā Francija, Lielbritānija un Krievija OECD iniciatīvai jau paudušas atbalstu. Francijas finanšu ministrs Pjērs Moskovisī norādīja, ka dažām no lielākajām kompānijām globālā līmenī izdodas darboties ar nodokļa likmi, kas ir vien 3-4%. Viņa Lielbritānijas kolēģis Džordžs Osborns savukārt OECD plānu vērtēja kā „nozīmīgu soli uz priekšu” cīņā pret nodokļu nemaksāšanu. Bet Krievijas finanšu ministrs Antons Siluanovs uzsvēra, ka pasākumi ir jāīsteno visām G20 valstīm kopīgi, jo tikai tā varēs sasniegt vēlamo rezultātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti