Dienas notikumu apskats

Baltijas valstu premjeri apņemas attīstīt vienotu gāzes tirgu

Dienas notikumu apskats

Koalīcijai neizdodas vienoties par MUN likmēm un minimālajām sociālajām iemaksām

Odiozo nīderlandiešu politiķi Vildersu notiesā par marokāņu diskrimināciju

Odiozo nīderlandiešu politiķi Vildersu notiesā par marokāņu diskrimināciju

Odiozais nīderlandiešu politiķis Gērts Vilderss ir atzīts par vainīgu pamudinājumos uz diskrimināciju pret Nīderlandē dzīvojošajiem marokāņiem. Tiesa ir nospriedusi, ka viņa izteikumi par marokāņiem ir bijuši nievājoši un līdz ar to aizskaroši.

Plaši pazīstamais Nīderlandes Brīvības partijas vadītājs Vilderss ir atzīts par vainīgu pamudinājumos uz diskrimināciju. Tomēr tiesa ir attaisnojusi viņu apsūdzībā par raisu naida kurināšanu.

Tiesa par aizskarošiem uzskatīja Vildersa vārdus kādas televīzijas uzrunas laikā. Toreiz viņš saviem atbalstītājiem vaicāja, vai viņi vēlas, lai valstī būtu vairāk vai mazāk marokāņu. Un sanākušie ilgstoši skandēja "Mazāk! Mazāk! Mazāk!". Savukārt Vilderss uz to atbildēja: "Labi. Es par to parūpēšos."

Tika sākti tiesu darbi, jo policija par šiem izteikumiem saņēma vairāk nekā 6000 sūdzību, kurās marokāņi pauda sašutumu, ka tiek uzskatīti par otrās šķiras pilsoņiem. 

Trīs tiesneši spriedumā secināja, ka šie vārdi bija nepārprotami vērsti pret konkrētu etnisko grupu un ar nolūku izteikti televīzijas uzrunā, lai sasniegtu maksimālo ietekmi.

Spriedumam ir simboliska nozīme, jo tiesa politiķim nav piespriedusi sodu un viņš saglabās deputāta mandātu. 

Nedz Vilderss, nedz viņa advokāts nav piedalījušies sprieduma pasludināšanā. Tomēr nedaudz vēlāk odiozais politiķis ir izplatījis paziņojumu ar solījumu pārsūdzēt šo spriedumu, ko viņš nodēvēja par milzīgu zaudējumu demokrātijai un vārda brīvībai Nīderlandē.

Vilderss piebilda, ka tiesneši esot pilnībā zaudējuši saikni ar realitāti un neapzinās, ka miljoniem nīderlandiešu vēloties atgūt savu valsti no iebraucējiem.

Jau no sākuma Vilderss arī uzstāja, ka šī esot politiskā prāva.

2011. gadā Vilderss tika tiesāts par islāma pielīdzināšanu nacismam un aicinājumu aizliegt Korānu, taču  toreiz tika attaisnots.

Zīmīgi, ka jaunais tiesas spriedums tika pasludināts vien trīs mēnešus pirms gaidāmajām parlamenta vēlēšanām. Ir paredzams, ka tas pastiprinās priekšvēlēšanu diskusijas ap migrāciju un tās radītajām sekām.

Pašreiz vēlētāju aptaujas Vildersa vadītājai Brīvības partijai paredz uzvaru ar aptuveni 24% balsu. Partijas programma ietver solījumu aizliegt korānu sabiedriskās ēkās un aizvērt visas mošejas.

Nīderlandes tradīcija paredz, ka pirmajam valdību tiek piedāvāts veidot uzvarējušās partijas premjera kandidātam. Tomēr visas pārējās šobrīd parlamentā pārstāvētās partijas sola atteikties strādāt kopā ar Vildersu, ja viņš neatvainosies par savu izturēšanos pret valstī dzīvojošajiem marokāņiem. Tādēļ Brīvības partijai varētu būt grūtības izveidot koalīciju. Tomēr var izveidoties arī tāda situācija, ka šo politisko spēku nebūs iespējams atstāt arī opozīcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt