Eiro fokusā

Lietuviešu uzņēmuma «Akropolis Group» īpašumā nonācis tirdzniecības centrs «Alfa»

Eiro fokusā

Elektroauto plusi, mīnusi un pirkšanas dinamika

Obligāta vakcinācija - darbinieku un lielo kompāniju viedokļi dalās

Obligāta vakcinācija? Lielo pasaules kompāniju pieredze un paņēmieni

Pasaulē turpinoties Covid-19 vīrusa delta varianta izplatībai un vienlaikus augot arī vakcinēto skaitam, uzņēmumi plāno, kā un cik lielā mērā atgriezt darbiniekus birojos un vai maz tas ir nepieciešams. Vienprātības nav arī par to, vai darbiniekiem pieprasīt vakcinēties vai ļaut izvēlēties pašiem.

Pasaules medijos jau lasāmi piemēri, kā vairākas lielās kompānijas darbiniekiem nosaka obligātu prasību potēties. Ne visi piekopj šādu politiku, tomēr daudzi darbiniekus mudina vakcinēties, piedāvā vakcinētajiem labumus vai sagādā neērtības nepotētajiem.

CNN gadījums

Ievērību augusta sākumā izpelnījās ASV telekanāla CNN rīcība. Tas paziņoja, ka ir atlaidis trīs darbiniekus, jo viņi pārkāpuši kompānijas politiku, ierodoties darbā bez vakcinācijas pret Covid-19.

CNN vadītājs Džefs Zakers par šo atlaišanu memorandā paziņoja personālam, atgādinot, ka vakcinēšanās ir obligāta, ja darbinieki ierodas birojā vai strādā vietās, kur var nonāk kontaktā ar citiem darbiniekiem.

Covid-19 gadījumu skaita pieauguma dēļ citas ASV mediju kompānijas pieņem līdzīgus lēmumus. Gan CNN, gan citi mediji un arī citu jomu uzņēmumi atlikuši vai pārcēluši rudenī plānoto atgriešanos birojos uz vēlāku laiku. Tas darīts vīrusa izplatības dēļ. Tomēr domājams, ka atgriešanās birojos notiktu ātrāk, ja cilvēki būtu naskāki uz vakcināciju.

Kompānija "Gartner" jūlijā ASV aptaujāja vairākus uzņēmumus un noskaidroja, ka vien astoņi procenti uzņēmumu noteikuši vakcināciju kā obligātu saviem darbiniekiem, pirms viņi atgriežas savās darbavietās.

Lielākā daļa jeb 89% savus darbiniekus iedrošina un mudina vakcinēties, bet to nepieprasa.

Tādi ASV uzņēmumi kā "Target", "American Airlines" un "McDonald’s", ir mudinājuši darbiniekus vakcinēties, piedāvājot, piemēram, apmaksātu atvaļinājumu un naudas prēmijas, un to dara arī daudzas citas kompānijas.

"Sabiedrības par cilvēkresursu vadību" prezidents Džonijs Teilors norādīja uz vēl citiem paņēmieniem: "Ir organizācijas, kas pirms obligātas vakcīnu noteikšanas izmēģina vēl vienu soli.

Tās saka: "Ja tu izvēlies nevakcinēties, tev būs jāveic tests vairākas reizes nedēļā par savu naudu, kā arī visu laiku jāvalkā maska, un ne jau jebkāda maska, bet ķirurģiskā maska."

Kompānijas saka: "Mēs galu galā padarīsim šo procesu tev neērtāku, jo tu sagādā neērtības darba vietā saviem kolēģiem."

Kur vēl potēšanos pieprasa?

Gana daudz ir to uzņēmumu, kas vakcināciju pieprasa pilnīgi visiem vai teju visiem darbiniekiem. Nesen par to paziņoja vairāki tehnoloģiju milži: "Google", "Facebook", "Twitter" un "Microsoft". Darbinieku vakcināciju pieprasa, piemēram, arī "United Airlines" un mediju un izklaides industrijas konglomerāts "Walt Disney Company".

Tikmēr "Netflix" pieprasa vakcinēties visiem filmēšanas komandu aktieriem ASV, ja viņi vēlas atsākt darbu, kā arī tiem, kas ar aktieriem ir tuvā kontaktā.

Mazumtirdzniecības milzis "Walmart" pieprasa vakcinēties biroja darbiniekiem, bet veikalos strādājošajiem kā obligāta noteikta prasība par masku valkāšanu.

Šādu politiku izvēlas arī citi uzņēmumi, proti, daļai darbinieku pieprasot vakcinēties, bet nevakcinētajiem nosakot dažādus drošības pasākumus, masku valkāšanu, testēšanu, vienlaikus viņus mudinot tomēr sapotēties. Ir arī kompānijas, kas lūdz valdību palīdzību situācijas risināšanā. Piemēram, Austrālijas lidsabiedrība "Qantas" aicināja federālo valdību ieviest obligātu vakcināciju visiem aviācijas darbiniekiem, apgalvojot, ka tā ir nepieciešama, lai radītu pēc iespējas drošāku vidi ceļotājiem un personālam.

Tiek pieļauts, ka viens no iemesliem, kādēļ daudzi uzņēmumi nav kategoriski jautājumā par vakcināciju, ir situācija darba tirgū un grūtības, ar kurām darba devēji dažādās nozarēs saskaras, cenšoties saglabāt un piesaistīt darbiniekus.

Kā vēsta žurnāls "Forbes", uzņēmuma "Qualtrics" veiktajā aptaujā ASV noskaidrots, ka 44% darbinieku apsvērtu aiziešanu no darba, ja darba devējs pieprasītu vakcinēties.

Savukārt 38% norādījuši, ka apsvērtu aiziet no pašreizējā darba devēja, ja tas vakcināciju nenoteiktu kā obligātu.

Tomēr arvien vairāk to uzņēmumu piemēram, pieprasot vismaz daļēju vakcināciju, sāk sekot arī citi. Par to ir pārliecināta arī advokātu kompānijas "Morgan Lewis" pārstāve Šarona Perlija Maslinga, uzsverot, ka katrs darba devējs – valsts vai privātā sektora –, kas nosaka obligātu darbinieku vakcināciju, šādi iedrošina arī citus, kuri apsver iespēju rīkoties līdzīgi.

Eksperti uzskata, ka par būtisku iedrošinājumu vismaz ASV var kļūt Baltā nama saimnieka Džo Baidena paziņojums par vakcinācijas prasību federālajiem darbiniekiem. Tādējādi citi uzņēmumi arī savu prasību noteikšanu var pamatot ar paša prezidenta pausto.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt