Obama sola slēgt Gvantanamo cietumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

ASV prezidents Baraks Obama nācis klajā ar jaunu aicinājumu slēgt Gvantanamo karabāzē izvietoto cietumu, kurā tiek turētas par terorismu aizdomās turētās personas. ASV prezidents paziņojis, ka šis cietums neatbilst Savienoto Valstu interesēm. Cilvēktiesību aktīvisti šādus solījumus novērtējuši atzinīgi, vienlaicīgi gan atzīstot, ka prezidenta iesaistīšanās problēmas risināšanā varētu būt daudz aktīvāka.

2008.gadā, pirmo reizi kandidējot uz ASV prezidenta posteni, Baraks Obama Gvantanamo cietuma slēgšanu izvirzīja par vienu no prioritārajiem uzdevumiem. Taču viņa ierosinājums pārcelt terorismā aizdomās turētās personas uz stingra režīma cietumiem Savienotajās Valstīs un tiesāt šīs personas civilajās tiesās, ir saskāries ar asu pretestību gan Republikāņu, gan Demokrātu partiju rindās.

Likumdevēji arī Obamas otrā pilnvaru termiņa sākumā joprojām bloķē cietuma slēgšanu. Viņi apgalvo, ka aizturētie ir pārāk bīstami, lai uzturētos ASV teritorijā, turklāt viņu tiesāšana pieļaujama vien militārajos tribunālos.

Situācija Gvantanamo cietumā īpaši saspringta ir kļuvusi pēdējo mēnešu laikā. Jau kopš februāra ieslodzītie ir uzsākuši bada streiku, protestējot pret uzturēšanās apstākļiem un to, ka viņi ieslodzījumā tiek turēti bez tiesas. Pēdējā laikā cietuma uzraugi ir bijuši spiesti piespiedu kārtā barot vairāk nekā 20 cietumniekus.

Vislielāko neapmierinātību pauž tie ieslodzītie, kuri ir attaisnoti, bet kurus nedrīkst atbrīvot Kongresa ierobežojumu dēļ. Pastāv bažas, ka, atgriežoties savās dzimtajās valstīs, pret viņiem var tikt vērsta vardarbība.

ASV prezidents Baraks Obama nozīmējis īpašas pārbaudes Gvantanamo cietumā. Viņš paziņojis, ka nav pārsteigts par pieļautajiem pārkāpumiem, atzīstot, ka šāds cietums vairs nav nepieciešams: „Ir svarīgi saprast, ka Gvanatanamo cietums nav nepieciešams, lai padarītu Ameriku drošāku. Tas ir dārgs, neefektīvs un tas nodara kaitējumu mūsu starptautiskajai nostājai. Tas samazina mūsu sadarbību ar sabiedrotajiem pretterorisma jautājumos un kalpo kā rekrutēšanas instruments ekstrēmistiem. Šis cietums ir jāslēdz.”

Arī ANO cilvēktiesību komisāre Navi Pillaja ir pieprasījusi, lai Gvantanamo cietums tiktu slēgts nekavējoties. ANO paziņojumā norādīts, ka tik daudzu ieslodzīto turēšana apcietinājumā bez tiesas ir rupjš starptautisko likumu pārkāpums. Arī ieslodzīto piespiedu barošana esopt uzskatāma par cilvēktiesību pārkāpumu. Arī palīdzības aģentūras ir norādījušas, ka šāda situācija vairs nedrīkst turpināties. Starptautiskais Sarkanais krusts, kuram vienīgajam ir piekļuve Gvantanamo cietumā ieslodzītajiem, norāda, ka izmisums cietumā ir sasniedzis nepieredzēti augstu līmeni.

Par spīti kongresmeņu pretestībai, Baraks Obama ir solījis šim jautājumam pievērsties ar pastiprinātu uzmanību, īpaši ņemot vērā to, ka ASV noslēdz savas ilggadējās misijas Irākā un Afganistānā. Cilvēktiesību aktīvisti šos solījumus novērtējuši atzinīgi, vienlaicīgi gan norādot, ka, par spīti kongresa iebildumiem, prezidents šīs problēmas risināšanā būtu varējis darīt daudz vairāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti