Pusdiena

Rīgas cirks savā ēkā cer atgriezties nākamā gada vasarā

Pusdiena

«Zaļo koridoru» onkoloģijā vērtē kā veiksmīgu, bet pret pacientiem vērojama nevienlīdzība

Obama sola atbildes rīcību uz Krievijas hakeru iejaukšanos ASV vēlēšanās

Obama sola atbildes rīcību uz Krievijas hakeru iejaukšanos ASV vēlēšanās

ASV prezidents Baraks Obama solījis spert soļus pret Krieviju par tās iespējamo iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu kampaņā. Krievija tiek apsūdzēta ASV Demokrātiskās partijas un prezidenta amata kandidātes Hilarijas Klintones elektronisko pastu uzlaušanā. Gan Krievija, gan jaunievēlētais prezidents Donalds Tramps izskanējušos apgalvojumus ir nosaukuši par nepamatotiem.

Par to, ka Krievijas specdienesti un hakeri ir iejaukušies ASV prezidenta vēlēšanu kampaņā, iepriekš ziņoja vairākas amerikāņu drošības aģentūras, kaut arī to vidū pilnīgas vienprātības šajā jautājumā nav. Centrālā Izlūkošanas pārvalde apgalvo, ka, uzlaužot ASV Demokrātiskās Partijas Nacionālās komitejas un prezidenta amata kandidātes Hilarijas Klintones elektronisko saraksti, Krievijas mērķis bijis nosvērt vēlēšanas par labu Donaldam Trampam.

Nekādi pierādījumi gan publiski nav pieejami, un šī iemesla dēļ Centrālās Izlūkošanas pārvaldes apgalvojumi tiek apšaubīti.

Taču Baltā nama oficiālais preses pārstāvis Džošs Ērnests skaidri paziņoja, ka aiz dažādiem kiberuzbrukumiem personiski stāv Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Pēc viņa vārdiem, ja šāda līmeņa operācijas notiek un tajās ir iesaistīti krievu specdienesti, tas noteikti nenotiek bez augstākās vadības, proti, prezidenta Putina, ziņas.

Tikai dažas stundas vēlāk ASV prezidents Baraks Obama intervijā radiostacijai NPR atzina, ka joprojām notiek pamatīgas izmeklēšanas dažādās drošības aģentūrās par datu uzlaušanas patiesajiem motīviem. ASV prezidents arī uzsvēris, ka uzbrukumu apstiprināšanas gadījumā ASV reakcija noteikti sekos.

"Manuprāt, nav šaubu par to, ka gadījumā, kad kāda ārvalstu valdība cenšas ietekmēt mūsu vēlēšanu godīgumu, mums uz to ir jāatbild. Un mēs to darīsim, kad un kā to uzskatīsim par pareizu. Par dažām darbībām noteikti tiks ziņots publiski, par citām, iespējams, nē.

Putins kungs ir ļoti labi informēts par manu nostāju, jo es par to ar viņu runāju," pauda Obama.

ASV prezidents pagaidām nav atklājis, par kādām tieši darbībām ir runa, vien norādot, ka galīgu ziņojumu viņš cer sagaidīt pirms 20.janvāra, kad notiks jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa inaugurācija.

Obama arī izvairījies no apgalvojuma, ka Trampa kampaņas pārstāvji varētu būt palīdzējuši koordinēt kiberuzbrukumus vai ir spēlējuši tajos kādu lomu. ASV prezidents arī atzinis, ka lielvaras izspiego un vāc izlūkošanas informāciju viena par otru, taču šāda darbība parasti nav saistīta ar mēģinājumiem ietekmēt vēlēšanu iznākumu.

Tikmēr Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps turpina apgalvot, ka Krievijas saistība ar kiberuzbrukumiem ir safabricēta, jo Demokrātu partija nevarot samierināties ar zaudējumu.

Tramps arī uzsvēris - ja Krievija vai kāds cits ir nodarbojies ar datu nelegālu iegūšanu, kāpēc Baltais nams uz to nav reaģējis ātrāk, bet ir sācis sūdzēties tikai pēc Klintones zaudējuma. Tramps arī asi kritizējis Džošu Ērnestu par viņa muļķīgajiem izteikumiem.

No ASV puses izskanējušās apsūdzības komentējis arī Krievijas prezidenta padomnieks Jurijs Ušakovs. Viņš atgādinājis, ka Vladimirs Putins un Baraks Obama Krievijas iespējamo iejaukšanos ASV priekšvēlēšanu kampaņā esot apsprieduši jau G20 samita kuluāros šī gada septembrī. Un toreiz Putins esot devis skaidru atbildi Obamam, kas gan īsti nesaskanot ar to, ko cenšoties skaidrot pats Obama. Iepriekš arī Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs apgalvoja, ka ASV izteikumi ir tukši vārdi, kas nav balstīti uz faktiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti