Obama: Sankcijas Irānai atcels pakāpeniski

ASV prezidents Baraks Obama atzinīgi novērtējis starp pasaules lielvarām un Irānu panākto vienošanos par Teherānas kodolprogrammu, taču uzsvēris, ka saistošs līgums vēl nav noslēgts. ASV un Rietumvalstis ir gatavas pakāpeniski atcelt pret Irānu noteiktās sankcijas, taču tikai tādā gadījumā, ja Teherāna korekti pildīs savas saistības.

Savā iknedēļas uzrunā ASV prezidents norādīja, ka turpmākos desmit gadus Irānai ir noteikti būtiski ierobežojumi, lai tā savu civilo atomenerģētikas programmu nevarētu izmantot militāriem mērķiem. Tāpat vismaz 20 gadus Irānai ir jānodrošina brīva starptautisko novērotāju piekļuve kodolobjektiem.

Šobrīd Irānai noteiktās ekonomiskās sankcijas varētu tikt atceltas gada laikā un būs atkarīgs no Teherānas vēlmes sadarboties.

„Apmaiņā pret Irānas darbībām, starptautiskā sabiedrības, tai skaitā ASV, ir piekritusi sniegt Irānai pakāpeniskus atbrīvojumu no dažām sankcijām. Ja Irāna vienošanos nepildīs, sankcijas tūdaļ tiks atjaunotas. Tikmēr citi mūsu valdības pasākumi pret Irānu, kas noteikti par tās  atbalsta terorismam,  cilvēktiesību pārkāpumiem un  ballistisko raķešu programmu, saglabāsies, kamēr vien pastāvēs šīs problēmas,” sacīja Obama.

ASV mediji tikmēr ziņo, ka laikā, kad notika pārrunas, Pentagons izmēģināja jaudīgu aviobumbu, kuru var izmantot pazemē paslēptu bunkuru iznīcināšanai. Tas nozīmē, ka Vašingtona daudz nepaļaujas uz diplomātiskiem risinājumiem un grib būt gatava vajadzības gadījumā iznīcināt Irānas slepenos kodolobjektus.

Jau vēstīts, ka ceturtdien sarunās starp Irānu un lielvalstu grupu, kurā ietilpst  ASV, Francija, Krievija, Ķīna, Lielbritānija un Vācija, panākta vienošanās par kodolprogrammas ierobežošanu. Līgums jānoslēdz līdz jūnija beigām.

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti