Dienas notikumu apskats

Stoltenbergs: NATO izaicinājumi – normālas attiecības ar Krieviju un «Daīš» sagraušana

Dienas notikumu apskats

Stambulas terorakta īstenotājs - iespējams, no Centrālāzijas vai Ziemeļkaukāza

Obamas pēdējā uzruna Čikāgā; Trampa komanda gatava ieviest pārmaiņas

Obama pēdējo uzrunu ASV prezidenta amatā teiks 10.janvārī Čikāgā

ASV prezidents Baraks Obama paziņojis, ka ar savu pēdējo uzrunu valsts vadītāja postenī viņš klajā nāks 10. janvārī, Čikāgā. Tās laikā vislielāko uzmanību plānots pievērst prezidentūras sasniegumiem. Tikmēr jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa komandas pārstāvji norāda, ka jau pirmajā dienā pēc stāšanās amatā Tramps sākšot atcelt cik vien iespējams daudz Obamas laikā pieņemtos lēmumus.

Tikai nepilnas trīs nedēļas ir atlikušas līdz brīdim, kad savu zvērestu nodos jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps. Pirmdien, 2.janvārī, tuvojoties savas astoņus gadus ilgušās prezidentūras noslēgumam, pašreizējais Baltā nama saimnieks Baraks Obama paziņojis, ka ar savu pēdējo uzrunu valsts vadītāja amatā viņš nāks klajā 10. janvārī, Čikāgā. Šī pilsēta izvēlēta ar nodomu, jo 2008. gadā pēc uzvaras prezidenta vēlēšanās tieši šeit Obama nāca klajā ar savu pirmo uzrunu.

Medijiem izplatītajā paziņojumā Obama norādījis, ka šo atvadu uzrunu vēlas izmantot, lai pateiktos visiem par kopīgi paveikto valsts pārveidošanā, kā arī lai paustu savu vīziju par to, kāda būs ASV nākotne.

Obama atzinis, ka astoņu gadu laikā valsts ir saskārusies ar daudziem izaicinājumiem, taču tas ir padarījis Savienotās Valstis spēcīgākas.

Baraka Obamas vārds pagājušā gada nogalē atkal nonāca pastiprinātas uzmanības centrā, prezidentam paziņojot par 35 krievu diplomātu izraidīšanu no valsts, tādējādi reaģējot uz iespējamo Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā.

Kā norāda virkne ekspertu, tā vien šķiet, ka savas prezidentūras pēdējās dienās un nedēļās Obama darīšot visu iespējamo, lai padarītu grūtāku Trampa prezidentūras sākumu. Lai arī oficiāli tas netiek atzīts, tiek prognozēts, ka ar savām darbībām pašreizējā prezidenta administrācija cenšas radīt šķelšanos arī konkurējošajā Republikāņu partijā, lai nākotnē Trampam sava priekšgājēja likumus būtu daudz grūtāk atcelt Kongresā.

Tikmēr gada pirmajās dienās Trampa izvēlētais nākamais Baltā nama preses sekretārs Šons Spaisers paziņoja, ka jau pirmajā savu pilnvaru dienā Donalds Tramps ķersies pie vairāku Obamas prezidentūras laikā pieņemto lēmumu atcelšanas.

"Būs ļoti daudz lielu notikumu. Pirmajā dienā viņš parakstīs vairākus prezidenta rīkojumus, lai, pirmkārt, atceltu daudzus līdzšinējās administrācijas astoņu gadu laikā pieņemtos regulējumus un darbības, kas ir traucējuši ekonomiskajai izaugsmei un darbavietu radīšanai. Otrkārt, tas pats tiks darīts, skatoties nākotnē. Tramps atvedīs uz Vašingtonu jaunu zīmolu.

Tiks ieviestas vairākas lietas, tostarp lobēšanas aizliegums administrācijas darbiniekiem uz pieciem gadiem. Ja jūs gribat darboties Trampa administrācijā, jūs kalposiet šai valstij, nevis sev," teica Spaisers.

Spaisers gan nav paskaidrojis, kādi tieši Obamas lēmumi tiks atcelti, taču, kā pieļauj CNN, vislielākā uzmanība būtu jāpievērš Obamas nostājai imigrācijas jautājumā, enerģētikas sektora regulējumam, kā arī ārpolitikai.

Pats Tramps šonedēļ gatavojas tikties ar ASV drošības dienestu pārstāvjiem, lai iegūtu plašāku informāciju par Krievijas iespējamo iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās. Gada nogalē gan viņš paziņoja, ka zinot tādas lietas, ko specdienesti nezina un, iespējams, datorsistēmas ir uzlauzuši pavisam citi, ar Krieviju nesaistīti cilvēki. Šīs tikai sev zināmās lietas Tramps ir solījis atklāt otrdien vai trešdien.

Savukārt jau ceturtdien kiberuzbrukumiem veltīta noklausīšanās paredzēta Senāta Bruņoto spēku komitejā, ko vada nesen Latviju apmeklējušais senators Džons Makeins. Viņš un vēl daudzi republikāņi vēlas sankciju pastiprināšanu pret Krieviju, pret ko iebilst Tramps.

Politikas novērotāji jau brīdina, ka šis jautājums var noteikt turpmākās jaunā prezidenta attiecības ar Republikāņu vairākumu gan Kongresa pārstāvju palātā, gan Senātā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti