Obama: Cīņa ar «Islāma valsti» var turpināties gadiem

Cīņa pret radikālo islāmistu grupējumu „Islāma valsts" var turpināties gadiem un šai cīņai būs nepieciešams plašas starptautiskas koalīcijas atbalsts. Ar šādiem paziņojumiem klajā nākuši gan ASV prezidents Baraks Obama, gan Pentagona amatpersonas. Sagaidāms, ka trešdien par cīņu pret „Islāma valsti" diskutēs arī ANO Drošības padomē, kas jau paplašinājusi sankciju sarakstu pret teroristiem un viņu atbalstītājiem.

Pagājušās diennakts laikā ASV vadītie spēki ir devuši gaisa triecienus radikālā grupējuma „Islāma valsts” pozīcijām Sīrijas austrumos. Uzbrukumi vērsti gan pret organizācijas galveno mītni, gan pret automašīnām, treniņnometnēm un noliktavām.

Kā britu raidsabiedrībai BBC pastāstījuši Rakkas pilsētas iedzīvotāji, kaujiniekiem nodarīti pamatīgi zaudējumi un viņu galvenais mērķis pašlaik esot glābt sevi.

Komentējot uzsākto kampaņu, Obama sacījis, ka situācija pasaulē ir radikāli izmainījusies un teroristi no atsevišķām šūniņām ir apvienojušies armijās.

ASV vadība norāda, ka kopumā aliansē pret „Islāma valsti" ir iesaistījušās vairāk nekā 50 valstis, taču Obama īpaši izcēlis vairākas arābu valstis. „Šajā operācijā mums pievienojas mūsu draugi un partneri - Saūda Arābija, Apvienotie Arābu Emirāti, Jordānija, Bahreina un Katara. Amerika ir lepna stāvēt plecu pie pleca ar šīm valstīm, rūpējoties par mūsu kopējo drošību.

Šīs koalīcijas spēks skaidri pasaka visai pasaulei, ka šī nav tikai Savienoto Valstu cīņa. Visu Tuvo Austrumu valstu tautas un valdības noliedz „Islāma valsti", iestājoties par mieru un stabilitāti, ko ir pelnījusi visa pasaule. Mēs apzināmies, ka kopīgie centieni prasīs laiku un ir gaidāmi daudzi  izaicinājumi. Taču mēs darīsim visu nepieciešamo, lai cīnītos ar šo teroristu grupu gan mūsu valsts, gan reģiona, gan visas pasaules labā,” teica Obama.

Kā norādījis ASV Aizsardzības ministrijas runasvīrs, admirālis Džons Kirbijs, pirmie uzbrukumi „Islāma valsts" kaujinieku pozīcijām ir bijuši veiksmīgi un ir sasnieguši vēlamo rezultātu. Vienlaicīgi viņš atzinis, ka grupējuma radītos draudus nav iespējams novērst dažu dienu vai dažu mēnešu, bet tas izdarāms vairāku gadu laikā.

Cīņa pret grupējumu „Islāma valsts" sāk iegūt arvien plašāku atbalstu un sagaidāms, ka drīzumā par pievienošanos gaisa triecieniem spriedīs arī Lielbritānija. Tās premjerministrs Deivids Kamerons norādījis, ka šai cīņai noteikti būs nepieciešama starptautiska koalīcija.

Trešdien šis jautājums tiks apspriests arī ANO Drošības padomē, kurā plānots pieņemt rezolūciju par cīņu pret „Islāma valsts" kaujiniekiem.

Kā ziņo aģentūra „Reuters”, īpaša uzmanība tikšot pievērsta tieši cīņai ar nemiernieku finansētājiem. Vēl pirms šīs sēdes ANO Drošības padome ir ieviesusi sankcijas pret 16 teroristiem, kuru vidū ir arī kāds augstu stāvošs grupējuma „Islāma valsts" līderis.

Tā dēvētajā melnajā sarakstā iekļuvuši Kuveitas, Saūda Arābijas, Irākas, Senegālas, Sīrijas un Tunisijas pilsoņi, kā arī vairāki eiropieši. Ar savu lēmumu Drošības padome izlēmusi pielīdzināt kaujiniekiem arī personas, kuras teroristus atbalsta gan finansiāli, gan arī, vervējot jaunus karotājus. Sankcijas nosaka personām ieceļošanas aizliegumu Eiropā, kā arī visu finanšu līdzekļu iesaldēšanu.

Jāpiebilst gan, ka ASV uzsāktajiem uzbrukumiem ir arī daudz pretinieku. Tāpat ir gana daudz Obamas kritiķu, kuri norāda, ka savas prezidentūras laikā Obama kā Nobela miera prēmijas laureāts ir sācis bombardēt jau sesto valsti, taču oficiāli karš nevienai valstij tā arī nav pieteikts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti