Pusdiena

Islandē pēc trīs mēnešu sarunām izdodas vienoties par jaunu valdību

Pusdiena

Pusdiena 12.01.2017

Obama atvadu runā aicina amerikāņus aizstāvēt demokrātiju

Obama atvadu runā brīdina ASV nezaudēt varenību

Neviena cita valsts šobrīd nav tik varena kā Amerikas Savienotās Valstis (ASV), tomēr tās savu spēku var zaudēt, savā atvadu uzrunā otrdien, 10.janvārī, ASV pilsētā Čikāgā sacīja ASV prezidents Baraks Obama.

Aizejošais prezidents aicināja nezaudēt pašreizējo ietekmi un nepadoties kādai lielai valstij, kas vēlas baidīt mazas valstis. Viņš norādīja, ka ne Ķīna, ne Krievija, ne kāda cita valsts šobrīd nav varenāka par Ameriku, taču šādu stāvokli var arī zaudēt.  To apdraudot gan islāma fanātiķi, gan autokrātiski citu valstu valdītāji. 

Tomēr vislielākās briesmas sev var radīt paši amerikāņi, kas var ļauties populismam, naidam un naudas varai, aizmirstot vērtības, kas ļāva ASV kļūt par to, kas tā ir.

Vairāk nekā 20 000 cilvēku, kas bija sapulcējušies, lai klātienē klausītos Obamas runu, viņš aicināja sargāt demokrātiju un ASV lomu pasaulē, kā arī saglabāt iecietību pret citādi domājošiem.

Obama arī brīdināja cilvēkus neieslīgt pašapmierinātībā, uzsverot, ka par demokrātiju ir jācīnās nepārtraukti. Tāpat viņš izcēla to, ka ASV sabiedrība joprojām ir sašķelta gan raugoties no ienākumu viedokļa, gan uz etnisko piederību un atzina, ka bieži vien trūkst vienotas izpratnes par daudziem pamata faktiem, kas apgrūtina savstarpēju sapratni. Tāpēc viņš aicināja amerikāņus aktīvi līdzdarboties situācijas uzlabošanā.

“Mūsu demokrātijai esat vajadzīgi jūs. Un ne tikai vēlēšanu laikā, ne tikai tad, kad uz spēles ir jūsu intereses, bet visa mūža garumā. Ja jums apnicis strīdēties ar svešiniekiem internetā, pamēģiniet ar viņiem parunāt īstajā dzīvē. Ja kaut kas ir jāuzlabo, sašņorējiet kurpes un sāciet organizēt. Ja neesat apmierināti ar saviem politiskajiem pārstāvjiem, savāciet parakstus un kandidējiet paši. Dariet un iedziļinieties!” aicināja Obama. 

Viņš kļuva emocionāls un lika apraudāties daudziem klausītājiem, kad pateicās sievai Mišelai. “Mišela Lavinja Robinsone,  meitene no Čikāgas dienvidiem! Pēdējos 25 gadus Tu biji ne tikai mana sieva un māte maniem bērniem. Tu biji un esi mans labākais draugs. Tu uzņēmies lomu, kuru pati neprasīji,  un pildīji to ar cieņu un izturību, ar stilu un humora izjūtu. Tu padarīji Balto namu par vietu, kas pieder ikvienam. Taviem pēctečiem  latiņa būs jāceļ vēl augstāk, jo Tu esi kļuvusi par paraugu. Es varu lepoties ar Tevi, valsts var lepoties,” sacīja Obama.

Tikpat sirsnīgas pateicības Obama veltīja savām meitām Sašai un Malijai, viceprezidentam Džo Baidenam un citiem līdzgaitniekiem.

Uzrunā Čikāgā otrdien vakarā Obama uzskaitīja savas prezidentūras sasniegumus, izmantojot savu pazīstamo priekšvēlēšanu saukli „Yes, we can!” jeb „Jā, mēs varam!”:

„Ja es jums pirms astoņiem gadiem būtu pateicis, ka Amerika pretējā virzienā pagriezīs ekonomisko recesiju. Ja es jums būtu pateicis, ka mēs atvērsim jaunu sadaļu attiecības ar kubiešiem, apturēsim Irānas kodolprogrammu bez viena šāviena, tiksim galā ar 11.septembra teroraktu rīkotāju. Ja es jums būtu pateicis, ka panāksim laulību vienlīdzību un nodrošināsim veselības aprūpes tiesības vēl 20 miljoniem mūsu līdzcilvēku. Ja es jums to visu būtu pateicis, jūs varbūt teiktu – mēs latiņu esam uzlikuši nedaudz par augstu. Bet tas ir tas, ko mēs izdarījām.

Amerika ir kļuvusi labāka un spēcīgāka nekā tad, kad mēs sākām. Es jums lūdzu ticēt nevis manai, bet savai spējai panākt izmaiņas. Jā, mēs varam. Jā, mēs izdarījām! Jā, mēs varam!”

Klausītāji Čikāgā sāka svilpt, kad Obama pieminēja varas pāreju, taču viņš pūļa noraidošo reakciju noraidīja: „Pēc desmit dienām pasaule redzēs vienu no mūsu demokrātijas galvenajām iezīmēm – miermīlīgu varas nodošanu no viena brīvi ievēlēta prezidenta nākamajam.”

Žurnālists Kārlis Dagilis no ASV raidījumā “Rīta Panorāma” trešdien piebilda, ka Obamas atvadu runa bijusi neierasti gara. Ja viņa priekšgājējs Džordžs Bušs runāja 13 minūtes, tad Obama – 40. Turklāt viņš uzstājās nevis Baltajā namā, bet gan dzimtā Ilionoisas štata pilsētā Čikāgā.

Analītiķi izceļ, ka Obamas atvadu runa bija tendēta uz pozitīvu skatu gan uz pagātni, gan nākotni. Savu pēcteci un politisko oponentu Donaldu Trampu viņš tieši nepieminēja, taču izcēla tādus jautājumus kā migrācija un sabiedrības sašķeltība, kas tiek saistīti ar Trampa kampaņu. 

Arī politiskā reitinga ziņā Obama atstāj Balto Namu uz pozitīvas nots –  AP pasūtītā socioloģiskajā aptaujā secināts, ka atzinīgi par viņa prezidentūras laiku izsakās 57 procenti amerikāņu.

Obamas pilnvaras beidzas 20.janvārī, kad pirmā diena kā ASV prezidentam būs Donaldam Trampam.

Demokrātu partijas kandidātu Obamu prezidenta amatā ievēlēja 2008.gadā, un Baltajā namā viņš pavadījis divus pilnvaru termiņus. Obama ir pirmais melnādainas Savienoto Valstu prezidents.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti