Obama atkal sola slēgt Gvantanamo cietumu

Bezpilota lidmašīnu uzbrukumi pret iespējamiem teroristiem ir attaisnojami, taču ir jādara viss iespējamais, lai novērstu civiliedzīvotāju upurus. Ar šādu paziņojumu nācis klajā ASV prezidents Baraks Obama. Viņš arī atkārtoti solījis slēgt Gvantanamo karabāzē izvietoto teroristu aizturēšanas centru, atļaujot noziedznieku pārvešanu uz trešajām valstīm.

Amerikas Savienotās Valstis atrodas krustcelēs savā cīņā pret terorismu. Ar šādu paziņojumu klajā nācis ASV prezidents Baraks Obama, izklāstot savu redzējumu par to, kādā virzienā viņa vadītajai valstij vajadzētu virzīties nākotnē.

Savā uzrunā Baraks Obama lielu uzmanību pievērsis pretrunīgi vērtētajai bezpilotu lidaparātu programmai, ar kuras palīdzību pēdējo gadu laikā veikti simtiem uzlidojumu kaujinieku pozīcijām Pakistānā, Afganistānā un Jemenā. Bieži vien šādos uzbrukumos bojā iet civiliedzīvotāji un ASV prezidents to nenoliedz, taču aicina darīt visu iespējamo, lai tas notiktu cik vien iespējami reti.

"Amerika neīsteno šādus uzlidojumus, lai sodītu kādus indivīdus. Mēs darbojamies pret teroristiem, kas rada ilgstošus un nenovēršamus draudus amerikāņu tautai. Šādi uzbrukumi tiek veikti, kad nav nevienas citas valdības, kas efektīvi varētu novērst pastāvošos draudus. Pirms jebkāda šāda uzbrukuma veikšanas ir nepieciešams pārliecināties, ka neviens civiliedzīvotājs netiks nogalināts vai ievainots. Tas ir augstākais mērķis, ko varam sev izvirzīt," teica Obama.

Baraks Obama arī uzsvēris, ka pašlaik notiek cīņa pret organizāciju, kas vēlas nogalināt cik vien iespējams daudz amerikāņu, un uzdevums ir šos teroristus apturēt. Tieši tāpēc šāda veida karš ir attaisnojams no pašaizsardzības viedokļa. Vienlaicīgi prezidents atzīst, ka nepārtraukts un mūžīgs karš pret terorismu būs pašiznīcinošs.

Savā uzrunā Baraks Obama lielu uzmanību pievērsis arī sasāpējušajam jautājumam par Gvantanamo bāzē izvietotā cietuma slēgšanu, ko, pirmoreiz stājoties amatā, Obama bija izvirzījis par vienu no galvenajām savas darbības prioritātēm. Līdz šim gan visi prezidenta centieni saskārušies ar pretestību Kongresā. Taču tagad Obama kārtējo reizi lūdzis kongresu atcelt ierobežojumus aizdomās turēto noziedznieku pārvietošanai no Gvantanamo.

"Es esmu lūdzis Aizsardzības ministriju nozīmēt konkrētu vietu Savienotajās Valstīs, kur mēs varētu veikt militārās komitejas sēdes. Tāpat es esmu aicinājis Aizsardzības un Ārlietu ministrijas nozīmēt īpašus sūtņus, kuri varētu panākt ieslodzīto pārvešanu uz trešajām valstīm. Es atceļu moratoriju ieslodzīto pārcelšanai uz Jemenu, lai mēs katru lietu varētu izskatīt atsevišķi. Tie, kuri tiks attaisnoti, iespēju robežās varēs doties uz trešajām valstīm. Un, kur nepieciešams, mēs sauksim teroristus pie atbildības mūsu tiesās," apgalvoja ASV prezidents.

Šāds Obamas piedāvājums jau izsaucis Republikāņu partijas pārstāvju neapmierinātību. Tā, piemēram, senators Saksbijs Čambliss paziņojis, ka Jemenas varas iestādēm nevar uzticēties un iespējamo teroristu nodošana Jemenai faktiski nozīmētu šo teroristu atbrīvošanu.

Kā norāda britu raidsabiedrības BBC komentētājs Maiks Mardells, Baraka Obamas stratēģija ir grūti saprotama. Lai arī lēmums par Gvantanamo slēgšanu bija pirmais rīkojums, ko Obama parakstīja, pirmo reizi stājoties amatā, piecu gadu ilgās darbības laikā šis jautājums faktiski uz priekšu nav pavirzījies. Un, visticamāk, kongresa iebildumu dēļ tik drīz arī nepavirzīsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt