"Pēdējo astoņu gadu laikā panāktais valsts progress, kā arī plāni, ko mēs gatavojamies īstenot nākamajos astoņos gados, var tikt apturēti, ja mēs neuzvarēsim vēlēšanās. Viens no izšķirošajiem balsojumiem būs Ziemeļkarolīnas štatā. Man nepatīk izdarīt nelielu spiedienu uz jums, tomēr valsts liktenis ir jūsu rokās," norādīja pašreizējais ASV prezidents.
Emocionālajā uzrunā Obama apšaubīja Trampa spējas pildīt prezidenta un armijas virspavēlnieka pienākumus.
Viņš arī noliedza miljardiera biznesmeņa talantu, kā arī kritizēja Trampa izteikumus par sievietēm. Šo viedokli Obama pauda Demokrātu partijas piekritēju mītiņā Ziemeļkarolīnas štatā. Pretendentu izredzes šajā pavalstī ir līdzīgas, un vēlētāju izvēle varētu būtiski ietekmēt kopējos vēlēšanu rezultātus.
Savukārt eksperti Obamas aktīvo iesaistīšanos priekšvēlēšanu cīņā saista ar pēdējiem sabiedriskās domas aptauju datiem. Jau ziņojām, ka pēdējo nedēļu laikā strauji pieaugusi Donalda Trampa popularitāte. Viņš apsteidzis savu konkurenti par vienu procentpunktu.
Klintones popularitātes reitingi pēdējās dienās ir sākuši samazināties, jo Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) ir nācis klajā ar paziņojumu, ka esot atrasti jauni Klintones un viņas palīgu epasti. Tādēļ esot nepieciešams atsākt izmeklēšanu par bijušās valsts sekretāres apiešanos ar valsts noslēpumu. Tomēr FIB direktors Džeimss Komejs nav sniedzis nekādu konkrētu informāciju par iespējamām aizdomām.
Par to intervijā viņu netieši kritizēja Obama. “Es uzskatu, ka pastāv princips, ka izmeklēšanas gadījumos netiek izmantoti netieši mājieni, kā arī nepilnīga un nopludināta informācija," teica Obama. "Visai rīcībai būtu jābalstās un skaidri pieņemtajiem lēmumiem. Kad šis jautājums pēdējo reizi tika padziļināti izmeklēts, gan FIB, gan Tieslietu departaments, gan vairākas Kongresa izmeklēšanas komisijas ir nonākušas pie slēdziena, ka viņa ir pieļāvusi kļūdas, bet tas nav nekas sodāms," pauda ASV prezidents.
Komejs iepriekš ir bijis Republikāņu partijas biedrs. Tādēļ daudzi demokrāti ir pārmetuši viņam iejaukšanos vēlēšanu norisē ar mērķi panākt Republikāņu partijas kandidāta Trampa uzvaru.
Tramps ir vairākkārt izmantojis Klntones epastu skandālu, lai paziņotu, ka viņa ir noziedzniece un pat sacīja, ka ja viņš būtu prezidents Klintone jau sēdētu aiz restēm.
Tomēr FIB vadītāja padomnieks Daniels Ričmans intervijā CNN aizstāvēja sava priekšnieka lēmumu publiskot ziņas par izmeklēšanas atsākšanu.
“Cilvēki mēdz aizmirst, ka jebkas, ko viņš darītu, uzzinot par jauniem e-pastiem, izraisītu politiskās sekas. Klusēšana nozīmētu, ka viņš ļautu cilvēkiem turpināt domāt, ka izmeklēšana ir pabeigta, jo viņš tā iepriekš bija paziņojis," sacīja Ričmans. "Tomēr ir izrādījies, ka tā tas nav. Savukārt runāšana nozīmētu pakļaut sevi kritikai par iejaukšanos. Tādēļ, lai ko viņš darītu, tam būtu bijušas politiskās sekas. Jautājums ir tikai vai mēs par to būtu informēti. Un viņš nostājās atklātības pusē," teica Komeja padomnieks.
Savukārt Demokrātu frakcijas vadītāja Pārstāvju palātā Nensija Pelosi ir sacījusi, ka, viņasprāt, FIB direktors ir izdarījis kļūdu. Jo no vienas puses viņš bija atteicies izmeklēt Trampa iespējamo saistību ar Krieviju, jo tas esot pārāk tuvu vēlēšanām, bet no otras puses tikai 11 dienas pirms balsošanas paziņoja, ka ir atklāti jauni Klintones palīgu e-pasti, lai gan nav skaidru pierādījumu par kāda vainu.
Jau ziņots, ka prezidenta amata kandidātu Hilarijas Klintones un Donalda Trampa politiskā nostāja lielākajā daļā jautājumu ir krasi atšķirīga. Ieskatu par to, ko var gaidīt no Trampa vai Klintones ASV prezidenta amatā, piedāvā pieci.lv sagatavotā infografika:
Lai gan uz vēlēšanu biļetena nav mana vārda, uz tā ir atrodams gan godīgums, gan pieklājība, gan progress un demokrātija. Ar šādiem vārdiem ASV prezidents Baraks Obama mēģināja pārliecināt savas partijas atbalstītājus Ziemeļkarolīnas štatā nešaubīties ne mirkli un balsot otrdien paredzētajās vēlēšanās par Demokrātu partijas kandidāti Hilariju Klintoni.
Obama sacīja, ka Amerikas demokrātiskās iekārtas un arī visas pasaules nākotne ir atkarīga no šo vēlētāju izvēles. Ziemeļkarolīna ir viens no svarīgākajiem štatiem, kuru ir būtiski uzvarēt jebkuras partijas prezidenta kandidātam.
Klintones popularitātes reitingi pēdējās dienās ir sākuši samazināties, jo Federālais izmeklēšanas birojs ir nācis klajā ar paziņojumu, ka esot atrasti jauni Klintones un viņas palīgu e-pasti. Tādēļ esot nepieciešams atsākt izmeklēšanu par bijušās valsts sekretāres apiešanos ar valsts noslēpumu. Tomēr FIB direktors Džeimss Komejs nav sniedzis nekādu konkrētu informāciju par iespējamām aizdomām. Par to intervijā viņu netieši kritizēja Obama:
“Es uzskatu, ka pastāv princips, ka izmeklēšanas gadījumos netiek izmantoti netieši mājieni, kā arī nepilnīga un nopludināta informācija. Visai rīcībai būtu jābalstās un skaidri pieņemtajiem lēmumiem. Kad šis jautājums pēdējo reizi tika padziļināti izmeklēts, gan FIB, gan Tieslietu departaments, gan vairākas Kongresa izmeklēšanas komisijas ir nonākušas pie slēdziena, ka viņa ir pieļāvusi kļūdas, bet tas nav nekas sodāms.”
FIB direktors Komejs iepriekš ir bijis Republikāņu partijas biedrs. Tādēļ daudzi demokrāti ir pārmetuši viņam iejaukšanos vēlēšanu norisē ar mērķi panākt Republikāņu partijas kandidāta Donalda Trampa uzvaru. Tramps ir vairākkārt izmantojis Klintones e-pastu skandālu, lai paziņotu, ka viņa ir noziedzniece un pat sacīja, ka, ja viņš būtu prezidents Klintone jau sēdētu aiz restēm.
Tomēr FIB vadītāja padomnieks Daniels Ričmans intervijā CNN aizstāvēja sava priekšnieka lēmumu publiskot ziņas par izmeklēšanas atsākšanu:
“Cilvēki mēdz aizmirst, ka jebkas, ko viņš darītu, uzzinot par jauniem e-pastiem, izraisītu politiskās sekas. Klusēšana nozīmētu, ka viņš ļautu cilvēkiem turpināt domāt, ka izmeklēšana ir pabeigta, jo viņš tā iepriekš bija paziņojis. Tomēr ir izrādījies, ka tā tas nav. Savukārt runāšana nozīmētu pakļaut sevi kritikai par iejaukšanos. Tādēļ, lai ko viņš darītu, tam būtu bijušas politiskās sekas. Jautājums ir tikai vai mēs par to būtu informēti. Un viņš nostājās atklātības pusē.”
Savukārt demokrātu frakcijas vadītāja Pārstāvju palātā Nensija Pelosi ir sacījusi, ka, viņasprāt, FIB direktors ir izdarījis kļūdu. Jo no vienas puses viņš bija atteicies izmeklēt Trampa iespējamo saistību ar Krieviju, jo tas esot pārāk tuvu vēlēšanām, bet no otras puses tikai 11 dienas pirms balsošanas paziņoja, ka ir atklāti jauni Klintones palīgu epasti, lai gan nav skaidru pierādījumu par kāda vainu.
ASV prezidenta vēlēšanas ir paredzētas otrdien, 8. novembrī.