NVO analizētie dokumenti sniedz ieskatu Sīrijas režīma noziegumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Kopš Sīrijas pilsoņkara sākuma 2011. gadā prezidenta Bašara al Asada režīms valsts cietumos nogalinājis aptuveni 128 000 cilvēku, no kuriem daudzi tikuši spīdzināti līdz nāvei. To secinājis Vašingtonā bāzētais Sīrijas Tieslietu un atbildības centrs, kas izpētījis Sīrijas izlūkošanas aparāta dokumentus, ko no kara plosītās valsts slepus izveduši nevalstisko organizāciju pārstāvji.

NVO analizētie dokumenti sniedz ieskatu Sīrijas režīma noziegumos
00:00 / 03:04
Lejuplādēt

Teju astoņus gadus ilgais Sīrijas pilsoņkarš, kas karadarbībā ierāvis arī vairākas pasaules lielvaras, ir prasījis vairāk nekā 360 000 cilvēku dzīvību un miljoniem licis pamest savas mājas. Saskaņā ar ANO aplēsēm, konflikts arī nodarījis zaudējumus teju 400 miljardu dolāru apmērā.

Rietumu nevalstiskās organizācijas ieguvušas vairāk nekā miljons failu, kas reiz piederēja Sīrijas izlūkošanas aparātam. Tie tikuši iegūti no Sīrijas režīma laikā, kad dažās valsts daļās kontroli bija ieguvuši opozīcijas spēki. Nevalstiskās organizācijas tos slepus izvedušas no valsts.

Tagad ASV galvaspilsētā Vašingtonā bāzētais Sīrijas Tieslietu un atbildības centrs izanalizējis teju 500 000 lapaspušu un publicējis secinājumus par dokumentiem, kas slepus izvesti pārsvarā no Rakas un Idlibas pilsētām. Kopumā Sīrijas cietumos nogalināti aptuveni 128 000 cilvēku, bet vairāki tūkstoši tika spīdzināti līdz nāvei. Dokumenti atklājuši nopietnus cilvēktiesību pārkāpumus un to, ka atbildīgi par cietumos spīdzinātajiem iedzīvotājiem ir augsta ranga Sīrijas režīma pārstāvji.

Tāpat kļuvis skaidrs, ka Sīrijas slepenais dienests jau no 2011. gada sāka veidot disidentu sarakstu. Tajā pašā gadā Sīrijas politiskā slepenā dienesta direktors uzdeva visiem departamentu vadītājiem diennakts laikā apkopot informāciju par galvenajām personām, kas stāv aiz protestiem pret prezidentu Asadu. Vēlāk daudzi no šiem disidentiem tika arestēti un spīdzināti.

Dažādu dokumentu vidū ir arī vairāk nekā 25 000 fotogrāfiju, kurās redzami spīdzināšanas upuri. Šos pierādījumus patlaban izskata dažādi Eiropas valstu izmeklētāji un prokurori, lai sauktu slepkavas pie atbildības.

Savukārt Nīderlandē esošās Starptautiskās tiesiskuma un atbildības komisijas rīcībā pašlaik atrodas aptuveni 800 000 dažādu slepenu Sīrijas režīma materiālu. Šie dokumenti no Sīrijas izvesti, sākoties karam. Kopš tā brīža vairāki desmiti analītiķu tos pētījuši, lai iegūtu būtisku informāciju, kas nepieciešama, lai Sīrijas prezidentu un valdības locekļus sauktu pie atbildības. Komisijas vadītājs Viljams Vailijs norāda uz organizācijas rīcībā esošo dokumentu klāstu.

"Tas, kas mums ir pieejams, ir dažādi materiāli, kurus radījušas Sīrijas izlūkošanas un drošības iestādēs nodarbinātās personas. Šīs personas strādājušas arī militārajās un politiskajās struktūrās, gan aparāta zemākajos līmeņos, gan valdībā, proti, pašā augstākajā līmenī," skaidroja Vailijs.

Vailijs pauda pārliecību, ka šie dokumenti ļaus apsūdzēt Asadu noziegumos pret cilvēci starptautiskā tiesā un Sīrijas prezidents nonāks cietumā. Dokumenti jau tiek izmantoti dažādās izmeklēšanās Eiropā. Vēl nesen Francijas policija arestējusi bijušo Sīrijas slepenā dienesta aģentu, un aresti veikti arī Vācijā. Vailijs skaidroja, ka izmeklētāji Eiropā vēl meklē vairāk nekā desmit līdzīga ranga Sīrijas režīma personas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti