Pasaules panorāma

Krievijas opozīcijas izredzes

Pasaules panorāma

Senātā sākusies Trampa impīčmenta prāva

Plašas demonstrācijas arī Sibīrijā un Tālajos Austrumos

Nost ar Putinu un korupciju! Kāpēc arī Tālo Austrumu iedzīvotāji aktīvi pievienojas protestiem Krievijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Krievijā protesta akcijās, kuru dalībnieki vēršas pret prezidentu Vladimiru Putinu un pieprasa opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atbrīvošanu, piedalās ne tikai lielpilsētu Maskavas un Sanktpēterburgas iedzīvotāji, bet arī Tālo Austrumu ļaudis. Viņus nebiedē ne ziemas sals, ne varas iestāžu represijas, jo daudz svarīgāk šķiet panākt pārmaiņas savā valstī.

ĪSUMĀ:

  • Mītiņu dalībnieki vairs negrib samierināties ar korupciju un valsts varas patvaļu.
  • Protesta akcijās iesaistās arī cilvēki, kas agrāk neinteresējās par politiku.
  • Represijas varētu pastiprināties pirms Valsts domes vēlēšanām septembrī.
  • Opozīcija aicina starptautisko sabiedrību vērsties pret Krievijas korumpēto eliti.

Latvijas Televīzijas žurnāliste Anna Ūdre sazinājās ar vairākiem protesta akciju dalībniekiem, lai noskaidrotu viņu motivāciju.

“Mērķis bija izteikt neapmierinātību ar valstī notiekošo. Protams, primāri tas saistīts ar nelikumībām, kas skārušas Alekseju Navaļniju. Bet neizgājām tikai tamdēļ, lai iestātos par viņa atbīvošanu, bet gan lai iestātos par pārmaiņām valstī,” stāsta drēbnieks Aleksandrs Antimonovs, protestu dalībnieks no Tomskas.

Pēc tam, ka Navaļnija štābs šonedēļ paziņoja par protestu taktikas maiņu (14. februāra vakarā iedzīvotāji aicināti uz 15 minūtēm pulcēties dzīvojamo kvartālu pagalmos un iedegt savu mobilo tālruņu lukturīšus kā daļu no protesta), Antimonovs bija vīlies. Viņš norāda, ka viņa draugu un paziņu lokā šāda veida akcija tiek uztverta kā vājuma pazīme.

Dzīve kļūst grūtāka

“Cilvēki iziet ielās, jo Krievijā dzīvot kļūst arvien sliktāk un grūtāk. To saprot arvien vairak cilvēku. To parāda ekonomiskie rādītāji, dzīves apstākļi pasliktinās. Cilvēki, piedaloties protestos, parāda, ka nepiekrīt pašreizējai valsts politikai un vadītājiem, kas saimnieko, neievērojot likumus. Vismaz šādā veidā varam ietekmēt politiku, jo mūsu valstī īstu vēlēšanu nav. Formāli ir, bet praksē nav, tāpēc iziešana ielās ir viena no iespējām, kā parādīt savu neapmierinātību,” uzskata Navaļnija štāba Habarovskā koordinators Aleksejs Vorsins.

“Nost ar Putinu un korupciju! Brīvību pilsoņiem! Mieru pasaulē! Policija ar cilvēkiem” – šādi un citi saukļi jau vairākas nedēļas nogales tiek skandēti lielākajās Sibīrijas un Tālo Austrumu pilsētās. Cilvēki, spītējot aukstumam, kas dažviet noslīdēja zem mīnus 25 grādiem, piepildīja sniegotās Vladivostokas, Habarovskas, Novosibirskas un citu pilsētu ielas. Piemēram, žurnālists Oļegs Ciplakovs filmēja demonstrācijas Novosibirskā.

“Tradicionāli visi protesti mums notiek divās pilsētās – Maskavā un Pēterburgā. Vietējie protesti vienmēr ir kādi īpaši gadījumi. Piemēram, pagājušajā vasarā Habarovskā cilvēki izgāja ielās, lai paustu atbalstu aizturētajam gubernatoram Sergejam Furgalam,” stāsta Oļegs.

“Parasti viss notiek pēc principa – izgāja, pakliedza un aizgāja. Man nebija ne jausmas, kā būs šoreiz, bet jāsaka, ka viss notika, tā sacīt, pēc Maskavas principa. Novosibirskā mūs omonieši aizturēja, vēl esot metro. Diezgan ilgu laiku pavadījām pazemē, pirms vispār tikām uz galvenās pilsētas ielas – Sarkanās avēnijas. Un tur jau bija tūkstošiem cilvēku liels pūlis."

Kā skaidro Ciplakovs, šī gada protesti atšķiras gan ar izgājušo cilvēku daudzumu, gan ar policijas piemērotajiem mēriem. Novosibirskā pirmās demonstrācijas laikā 23. janvārī aizturēja vairāk nekā 100 cilvēku. Būtisku lomu spēlējis arī tas, ka cilvēki ar notiekošo nemitīgi dalās sociālajos tīklos, īpaši “Telegram” kanālos. Tādējādi informācija un pierādījumi par aizturēšanām, kas vairākos gadījumos noritējušas vardarbīgi, sasniedza daudzas acis.

“Manā draugu un paziņu lokā ir ļoti daudz cilvēku, kuri nekad iepriekš nepiedalījās nekādos protestos, nepiedalījās pat vietējās vēlēšanās. Tagad šie cilvēki sākuši interesēties par notiekošo, un to mēs arī redzam protestos, kuros piedalās ļoti daudz cilvēku,” stāsta Ciplakovs.

Līdzīgas tendences ievērojis arī Antimonovs. “Ja Maskavā vara saistās ar ko lielu, autonomu, anonīmu, tad Sibīrijā tie ir konkrēti cilvēki, kurus mēs zinām un tādēļ ir savā ziņā mazāk baiļu.”

Antimonovs spriež, ka nav būtisku atšķirību prasībās, ko vēlas panākt cilvēki Maskavā un citviet Krievijā. Vienlaikus viņš uzskata, ka visas lielās politiskās pārmaiņas valstī tāpat sāksies no Maskavas, ņemot vērā, ka tā ir gan Krievijas politiskais, gan ekonomiskais centrs.

Dumpīgā Habarovska

Tālajos Austrumos īpaši interesanta ir Habarovska, kur iedzīvotāji protestē jau kopš pagājušās vasaras vidus, kad tika aizturēts reģiona gubernators Sergejs Furgals. Cilvēki uzskata, ka politiķis, kurš, atšķirībā no daudziem citiem reģionu līderiem, nav no partijas "Vienotā Krievija", aizturēts politisku iemeslu dēļ. Ņemot vērā ilgos protestus, Habarovskā iedzīvotāji jau savā ziņā noguruši no demonstrācijām, pret daudziem arī iesāktas administratīvās vai krimināllietas.

“Mūsu reģionā protesti turpinās jau diezgan ilgi, vairāk nekā pusgadu. Tas atstājis savu iespaidu, jo daudzi cilvēki jau tikuši aizturēti, saņēmuši sodus, pret viņiem iesāktas lietas. Varētu pat teikt, ka esam vairāk noguruši nekā citviet Krievijā. Policija pie mums ir vardarbīgāka un gatavāka vērsties pret demonstrantiem,” stāsta Navaļnija štāba Habarovskā koordinators Aleksejs Vorsins.

Viņš pats gribējis piedalīties protesta akcijā, bet aizturēts jau pirms tās sākuma. “Es pat nepaspēju tikt līdz laukumam, kur visi pulcējās. Tur sanākušie sastapās ar lielu daudzumu bruņotu policistu. Bija arī omonieši, par kuriem Rīgā ļoti labi zina 80. gadu beigu notikumu kontekstā. Diemžēl pie mums Krievijā šī struktūra turpina eksistēt. Tie ir speciāli gatavoti, īpaši aprīkoti policisti, kuri zina, kā sist cilvēkus. Mums, habarovskiešiem, nav bijis patīkami ar viņiem saskarties. Tam par spīti, daudzi izgāja ielās. Bija auksta diena, bet tāpat izgājām un parādījām savu nostāju.”

Spriedze pirms vēlēšanām

“Cilvēku, kas gatavi pārmaiņām, ir daudz. Visticamāk, viņu ir vairākums. Mūsu uzdevums ir konsolidēt šos cilvēkus, apvienot viņus, sekmēt komunikāciju. Mēs diezgan labi to darām, jo mūsu reģionā ir īpaši daudz cilvēku, kas protestē un nonākuši līdz punktam, kad ir gatavi pārmaiņām,” stāsta Vorsins.

Krievijā šogad 19. septembrī gaidāmas Valsts domes vēlēšanas. Navaļnija komanda aicina iedzīvotājus balsot gudri, lai ievēlētu pēc iespējas vairāk kandidātu, kuri nepārstāv valsts galveno partiju “Vienotā Krievija”. Piemēram, pagājušajā gadā reģionālajās vēlēšanās Navaļnija sabiedrotie iekļuva vairāku pašvaldību domēs un saņēma vērā ņemamu atbalstu Novosibirskā un Tomskā.

“Uzskatu, ka mums ir lielas iespējas uzvarēt Putina partiju "Vienotā Krievija". Cilvēki nav apmierināti ar esošo, ir gatavi pārmaiņām,” spriež Vorsins.

Viņš prognozē, ka režīms lems par papildu finansējuma piešķiršanu spēka struktūrām, kā arī, visticamāk, vēl vairāk pastiprinās sodus līdz septembrim, lai pēc iespējas ierobežotu iedzīvotāju protestus. Vorsins domā, ka Kremlis rīkosies tāpat, kā vara rīkojusies Baltkrievijā.

Vajadzīgs arī ārējais spiediens

Navaļnija štāba pārstāvis uzskata: lai Krievijā notiktu pārmaiņas, nepietiek vien ar protestiem un iekšēju spiedienu. Talkā jānāk straptautiskajai sabiedrībai un jāievieš mērķtiecīgas sankcijas pret korumpētākajiem varas pārstāvjiem.

“Ja starptautiskā sabiedrība nepalīdzēs Krievijai ar konkrētiem soļiem, piemēram, konfiscējot oligarhu Abramoviča vai Deripaskas jahtas, tad Krievija arī turpmāk būs tāda valsts, kas rada draudus gan saviem pilsoņiem, gan kaimiņiem. Tāpēc vēlamies, lai starptautiskā sabiedrība palīdzētu tikt galā ar korumpētajiem ierēdņiem."

Vorsins stāsta par izmeklēšanu, ko veicis Navaļnija biroja Habarovskas štābs. “Atklājām, ka mūsu pilsētas mērs no "Vienotās Krievijas", kurš valdīja 18 gadus, ir iegādājies vairākus nekustamos īpašumus Kalifornijā. Tagad viņš arī pārcēlies dzīvot uz turieni. Bet pirms tam vēlēšanās klāstīja, ka tikai Putins mūs izglābšot no Amerikas okupācijas un NATO karaspēka."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti