Noslēgusies ANO klimata konference

Sestdienas, 14. novembrī, vakarā noslēgusies ANO klimata konference COP26, kas nodēvēta par cilvēces pēdējo iespēju izglābt sevi no klimata katastrofas.

"Tagad ir lēmumu pieņemšanas laiks. Lēmumi, kurus jūs pieņemsiet, būs vitāli izšķirīgi," konferences noslēgumā Glāzgovā brīdināja COP26 prezidents Aloks Šarma.

COP26 sākās 31. oktobrī, pasaules līderiem pulcējoties Glāzgovā un nākot klajā ar virkni skaļu paziņojumu, sākot no solījumiem samazināt metāna emisiju un beidzot ar plāniem lietusmežu glābšanai. 

2015. gadā ANO klimata konferencē Parīzē tika aicināts ierobežot globālo sasilšanu krietni zem diviem grādiem pēc Celsija, salīdzinot ar līmeni pirms rūpnieciskās rezolūcijas, un, ja iespējams, līdz 1,5 grādiem pēc Celsija. Taču pašreizējie valstu emisijas samazināšanas plāni, kā uzskata zinātnieki, novedīs pie katastrofālas globālās sasilšanas līdz 2,7 grādiem pēc Celsija.

ANO klimata konferencei vajadzēja noslēgties 12. novembrī, taču to nācās pagarināt, jo valstis nespēja vienoties par nosacījumiem, lai mazinātu klimata pārmaiņu ietekmi. Vislielākās domstarpības izraisīja klimata pārmaiņu ierobežošanas finansēšana, subsīdijas fosilajam kurināmajam un atteikšanās no oglēm. Vienošanos izdevās panākt nākamajā dienā.

Glāzgovas klimata pakts ir pirmais šāds līgums, kurā skaidri noteikts atteikties no oglēm kā kurināmā, jo tas ir klimatam kaitīgākais fosilais kurināmais un rada siltumnīcefektu. Līgums arī paredz steidzami samazināt emisijas un sola vairāk līdzekļu jaunattīstības valstīm, lai palīdzētu tām pielāgoties klimata ietekmei. Tomēr līguma mērķi nespēs novērst globālās temperatūras celšanos par pusotru grādu pēc Celsija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti